Ismertették a legújabb régészeti felfedezéseket a Báthory családról
További vizsgálatok erősíthetik vagy cáfolhatják meg, hogy a Báthory család egyik tagjának a sírjára bukkantak idén májusban Szilágyperecsenben. Kedden folytatódnak az ásatások, a régészek és a helybéliek abban bíznak, hogy több kérdésre választ kapnak, és újabb régészeti leleteket találnak a kutatók.
A legújabb régészeti felfedezések Szilágyperecsenben és ezek kapcsolata a Báthory családdal címmel tartott tudományos konferenciát Dr. Dan Băcueț, a Szilágy Megyei Történeti és Művészeti Múzeum régésze a VI. Báthory Festen. Az előadás tárgya a Szilágyperecsenben végzett ásatások, az ott talált leletek, és az idén tavasszal a feltárt sírban talált páncélba öltözött nemesember kiléte volt.
Kapcsolódó
A csontmaradványok pontos elemzése csak ezután történik meg, a végleges eredményeket pedig várhatóan ez év végén közlik.
A régész elmondta, az ásatásokat 2017-ben kezdték el Szilágyperecsenben, és 2020-ban vált bizonyossá, hogy értékes lelőhelyre, egy középkori templommaradványra, temetőre, sírokra bukkantak. Mint korábban említettük, a tavaly megtalálták Báthory András püspök által építtetett katolikus templom alapjait, annak közelében egy kettős sírt, amelyben egy gyermek és egy felnőtt nyugodott, továbbá idén májusban egy páncélba öltözött személy koporsójára akadtak. Már akkor feltételezték, hogy a 16. századi nemesember maradványai valószínűleg a Báthory család egyik leszármazottjáé lehetnek.
Az elmúlt időszakban a megtalált csontokat és a több mint száz tárgyat laboratóriumba vitték, ez utóbbiakat részben már restaurálták, így több fontos információt tudtak meg róluk. A kettős sírban talált személyekről kiderült, hogy egyikük egy 4-5 éves gyermek, hogy fiú-e vagy lány, azt csak a DNS-vizsgálat mutatja majd ki. A hozzá tartozó, szabad szemmel alig látható gyöngyökkel díszített és aranyszállal kivarrt textil egymagában nem elég támaszpont a csontváz nemének megítélésére. A mellette lévőről biztosan tudni, hogy 40-45 év körüli férfi, hogy volt-e köztük rokoni kapcsolat, azt szintén a DNS-vizsgálat igazolja majd.
Az eddigi vizsgálatok alapján a májusban felfedezett nemesember a XVI. században élt, 172 cm magas, 50 év fölötti, akit díszített buzogánnyal és háromfajta karddal temették el az előkelőségeknek járó akkori idők pompája szerint. Dokumentumok bizonyítják, hogy a somlyai Báthory család házat, birtokot vásárolt Szilágyperecsenben, Báthory Eleket és Ferenczet, továbbá azok gyermekeit ott temették el.
„Amikor azt hinnénk, hogy valamit már biztosan tudunk, bonyolódni, egyre érdekesebbé kezdenek válni a dolgok” – nyilatkozta a kutató.
Boncidai Csaba, a település polgármestere portálunknak elmondta, a „kutatásokkal párhuzamosan a monográfiát, az írott forrásokat kell tanulmányozniuk, abban megtalálható, hogy Báthory Eleket hét gyermekével és Báthory Ferenczet öt gyermekével ott temethették el, a templomkriptában.”
Mint kiderült, mindenképp főnemes volt az illető, mert aranyozott szegecsekkel fogták össze a mellvértjét. Az ónkoporsót egykoron feldúlták, a csontokat nem anatómiai pozícióban találták, és csak fölötte voltak koporsómaradványok. Feltételezések szerint ezt az 1660-as évek elején a törökök, de akár a reformátusok is tehették, mert egyikük sem tűrte a faragott képeket, és mindkét szarkofágon, kőlapon az arcok meg voltak rongálva. Ez azonban még nyitott kérdés, keresni kell a választ, tanulmányozni a váradi regisztrumot, az egykori feljegyzéseket.
„A szilágysági régészek folytatják az ásatásokat. El akarom készíttetni a történészekkel az ásatási monográfiát, ezt digitalizálni fogjuk, több nyelvre lefordíttatjuk, és az építendő múzeumunkban helyezzük el. Érdekünk, hogy maximálisan kidolgozzunk, előállítsunk mindent, hogy kialakíthassunk egy lengyel–magyar emlékhelyet. Ez a mi történelmünk, Pató Pál módjára elhanyagolhattuk volna, de célunk feltárni a múltat, nemcsak a jelent és a jövőt formálni” – nyilatkozta a polgármester.
CSAK SAJÁT