Iohannis reméli, hogy Románia „rövidesen" teljes jogú Schengen-taggá válik
Románia továbbra is határozottan ki fog állni az Európai Unió belső biztonságának megszilárdítása mellett, amelynek egyik módja a belső határellenőrzés nélküli térség megerősítése - jelentette ki kedden, a Bukarestbe akkreditált nagykövetekkel tartott éves találkozóján Klaus Iohannis. Az államfő Moldova és Ukrajna európai integrációjáról és a közel-keleti háborúról is beszélt.
Az államfő reményét fejezte ki a Cotroceni-palotában tartott rendezvényen, hogy Románia rövidesen a szárazföldi határellenőrzés megszüntetésével a schengeni térség teljes jogú tagjává válik, miután a decemberi döntés értelmében márciustól Romániában és Bulgáriában megszűnnek az ellenőrzések a repülőtéri és kikötői határátkelőkön. Iohannis kifejtette, egységes és összetartó Európára van szükség, amely a szolidaritás és tisztelet jegyében keres méltányos megoldásokat a felmerülő problémákra. E cél elérése érdekében Románia aktívan részt vesz a jövőbeli stratégiai menetrend kialakításáról szóló európai párbeszédben, és továbbra is határozottan támogatja a bővítési folyamatot, többek között annak stratégiai hozadékaiért is - hangsúlyozta az államfő.
Iohannis elmondta: Románia kiáll a Moldovai Köztársaság és Ukrajna mellett az Európai Unióhoz való csatlakozási törekvéseikben. Kifejtette, életbevágóan fontosnak tartja, hogy a Moldovai Köztársaság és Ukrajna továbbra is pénzügyi támogatást és szakértői segítséget kapjon az intézményi és befektetési környezet megerősítéséhez, amely megteremti majd a stabilitást és a jólétet. Az államfő hangsúlyozta, hogy a régió összes országa közül a Moldovai Köztársaság érezte meg leginkább az Ukrajna ellen indított orosz háború hatásait, és helyzetét tovább nehezítik a destabilizálását célzó hibrid akciók, amelyeket az orosz fél kezdeményez. Iohannis kifejtette, Chişinău szerény forrásai dacára is minden erejével, figyelemreméltó politikai akarattal kezeli a válsághelyzeteket, hogy haladni tudjon az európai integráció útján.
A közel-keleti válsággal kapcsolatban Klaus Iohannis kijelentette, hogy egy olyan kétállami megoldást támogat, amely tiszteletben tartja a palesztin nép jogos törekvéseit, valamint Izrael biztonsághoz való jogát is. Az államelnök leszögezte: Románia határozottan elítélte a Hamász támadását már az első pillanattól fogva, és a nemzetközi jog, köztük a nemzetközi humanitárius jog szigorú betartására szólított fel, hogy a gázai civileknek humanitárius segélyeket lehessen nyújtani.
„A nyílt konfliktus e hónapjai után egyértelmű, hogy hosszú távú politikai megoldásra van szükség, amely igazságos békéhez vezet. Az egyetlen járható út továbbra is a kétállami megoldás, amely tiszteletben tartja mind a palesztin nép jogos törekvéseit, mind Izrael állam biztonsághoz való jogát” - idézte az Agerpres Iohannist. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a konfliktus előidézte rendkívüli nehéz körülmények ellenére Románia támogatást nyújtott a Gázai övezetben levő román állampolgároknak. „Ez úton is szeretnék köszönetet mondani a román állampolgárok evakuálásában részt vevő román hatóságoknak, valamint izraeli, egyiptomi, katari és jordániai partnereinknek a támogatásukért” - mondta még az államfő.
CSAK SAJÁT