Iohannis Brüsszelbe hívásáról álmodozik a PNL 

Reális - és remélt - forgatókönyvként számolnak a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) azzal, Klaus Iohannis veheti át az Európai Tanács elnöki tisztségét július 1-től. Charles Michel, a jelenlegi elnök minden valószínűség szerint távozik posztjáról, európai parlamenti mandátumért száll versenybe a júniusi megmérettetésen.

A Digi 24 portál szerint a jelenlegi román államfő esélyeit növeli, hogy ideiglenes jelleggel Orbán Viktor kerülne Michel pozíciójába, mivel Magyarország tölti be az unió soros elnöki tisztét az év második felében. Ezt a lehetőséget el szeretnék kerülni Brüsszelben, ezért gyors döntést akarnak Michel utódjáról. 

Iohannis nevét korábban is emlegették magas rangú európai tisztség kapcsán. Amennyiben ez forgatókönyv valósul meg, Iohannis Brüsszelbe távozása után az alkotmány értelmében a szenátus elnöke, azaz Nicolae Ciucă PNL-elnök venné át az államfői teendőket az új elnök megválasztásáig. A nemzeti liberálisok azzal számolnak, hogy ebből a pozícióból nőnek a volt kormányfő esélyei az elnökválasztás megnyerésére.

Klaus Iohannis egy vezető uniós pozícióra pályázik Fotó: Klaus Iohannis Facebook oldala

Kalas Vivien, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének (Eustrat) munkatársa Charles Michel utódjának kiválasztásával kapcsolatban arra emlékeztetett: minden európai parlamenti választás után, az eredmények figyelembevételével komoly alkudozások, egyezkedés veszi kezdetét az uniós állam- és kormányfők között az uniós intézmények vezető pozícióinak betöltéséről. Mint mondta, ezek az egyeztetések hónapokat szoktak igénybe venni, Charles Michel mandátuma is november végén járna le hivatalosan. Most néhány hét alatt kellene megegyezniük a tagországoknak.

„Amennyiben nem sikerül, akkor a tanács soros elnöki tisztségét betöltő ország vezetője – vagyis a magyar miniszterelnök – fog elnökölni az Európai Tanács ülésein. Ennél valószínűbbnek tartom, hogy a háttérben már a választások előtt megkezdődnek a tárgyalások, és az sem kizárt, hogy már most van néhány nevük Michel lehetséges utódjának” - mondta a Magyar Nemzetnek a szakértő. Hozzátette: 2009 óta van saját elnöke az Európai Tanácsnak, eddig két belga és egy lengyel politikus töltötte be a tisztséget. 

„Lehetséges elnöknek felmerült Pedro Sánchez spanyol és Mette Frederiksen dán kormányfő neve, illetve Mario Draghi korábbi olasz miniszterelnök is. Az eddigi tapasztalatok alapján a leendő elnök valamely nagy európai pártcsaládból, és kisebb vagy keleti tagországból fog kikerülni, hogy a semlegességét, pártatlanságát biztosítsák” - fogalmazott Kalas Vivien.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?