Hét határra szóló jókedv a Szatmár megyei böllérversenyen (VIDEÓ)
Tizenkettedszer szervezett a Szatmár Megyei RMDSZ Böllérversenyt. A vándor-hagyományőrző-fesztivál visszatért Halmiba, amely tökéletes helyszíne volt az eseménynek.
A magyar hagyományok része a disznóvágás, az ilyenkor készülő ételek a magyar gasztronómia fontos részei. Ahogy nem készül két szomszédos portán ugyanolyan töltött káposzta, úgy a disznóvágás és annak ételei is mindenfelé különböznek.
A szatmári hagyományok ápolása érdekében a Szatmár Megyei RMDSZ szervezésében szombaton tizenkettedik alkalommal gyűlt össze immár 38 csapat, hogy megmutassák gasztronómiai- és sertésfeldolgozói tudásukat egymásnak és a zsűrinek. Hogy a sertések számát tisztázzuk: minden csapat egy disznót vágott, kivéve a házigazdákat, akiknek szinte két röfi sem volt elég a számos vendég jóllakatására.
A Szatmár Megyei Ifjúsági Tanács fiataljai viszont nem vágtak, ők egy saját malacot sütöttek nyárson, egy magyarországi csapat pedig szintén hozott húsból főzött disznótoros különlegességeket, népszerűsítve a Nyíregyházán tartandó hasonló rendezvényt.
Halmi jó helyszíne volt 2020-ban a böllérversenynek, most pedig visszatért ide a rendezvény. A szokás az, hogy egyszer a Szamos folyó jobb partjáról, utána a bal partjáról vállalja be a szervezést egy jellemzően RMDSZ-vezetésű település. A gond az, hogy nem minden településen van jókora, tágas, nagy befogadóképességű, de főként lebetonozott hely, ahol meg lehet tartani a megmérettetést.
Kapcsolódó
A zsűri szakemberekből állt, külön tudói vannak a jó fogópálinkáknak, forraltboroknak és hagyományos étkeknek. A zsűri feladata idén sem volt egyszerű, hiszen jobbnál jobb falatok várták őket, na meg nagy teljesítmények: 130 méteres kolbász is készült, a leggyorsabb hentes pedig alig öt perc alatt szedte darabjaira a disznót. A teljesítmény évről évre javul, ez szemmel látható, hiszen a csanálosi csapat a tavalyi 71 méteres kolbász-rekordját 124 méteresre javította.
Azonban ez sem volt elég a győzelemhez, a sándorhomoki különítmény 130 méteres kolbászt töltött. A leggyorsabb böllér magával és az idővel is versengett. A mezőteremi Hárt Tamás 7 percen felüli eredményét javította 5 percesre. Persze ő egész évben edz, egy németországi sertésfeldolgozóban munkanaponként akár 150 disznóval is „akad dolga”.
A korán érkezőket a különböző sertés-szőrtelenítési technikák nyűgözhették le. Hol szalma alatt égett a malac szőre, máshol forrázták, többfelé rendhagyó perzselő-eszközökkel történt a művelet.
A teljesítmény mellett fontos a külcsín is: a részt vevő csapatok hagyományos ételekkel, régi disznóvágó-eszközökkel, na meg süteményekkel és egyéb finomságokkal díszítik standjaikat – így láttunk például olyan magyar nemzeti színű szalagokkal feldíszített fácskát, amelyen szalonna és kolbász darabok „teremtek”. Szintén a megjelenés része a csapat szerelése is.
Voltak, akik túltekintettek az egyen-henteskötényen, így akadt a tömegben apácának öltözött bogdándi férfi is, aki kereszttel és pálinkáspohárral a nyakában lett az egyik kedvenc szelfipont. A már emlegetett csanálosiak pedig felülmúlták a 2024-es felvonulásukat is: akkor a mémként ismert ghánai gyászhuszárokat elevenítették meg, most Piroskának és farkasoknak öltözve vonultak fel, közben a Kismalac-kismalac engedj be című dal szólt egy hordozható hangfalból.
A hangulat mindenfelé jó volt, a népes csapatok jól haladtak a feldolgozással, közben pedig kínálgatták az ismerősöket: hagymás vérrel, velővel, frissen sült hússal, toroskáposztával, lángossal és hájas tésztával, illetve remek forralt borokkal és fogópálinkákkal.
Az eseményen jelen voltak helyi politikusok is, Pataki Csaba megyei tanácselnök, Magyar Lóránd és Nagy Szabolcs parlamenti képviselők, Turos Lóránd szenátor, Kovács Máté szenátor és Kereskényi Gábor polgármester és megyei tanácsosok is kihasználták a lehetőséget és kötetlenebb formában társalogtak.
Ha már verseny volt, érdemes megemlíteni néhány eredményt is. Összességében a versenyt Kaplony csapata nyerte meg, második helyezett lett Pusztadaróc, harmadik Csanálos csapata lett. A batiziak készítették a legjobb hagymás vért, a legjobban a tasnádiak készítették el a csülköt, szaniszlóiaké volt a legjobb toroskáposzta, a legjobb májashurkát a Szatmárnémeti RMDSZ készítette. Savanyúkáposztás húsgombóclevesükért a Partiumi Falugazdász Hálózat kapott elismerést.
Az biztos, hogy mindenki nyert, aki az alkalom kapcsán kilátogatott Halmiba, hiszen a finomságok mellé szép, napos idő is társult. Az pedig, hogy 2026-ban hol lesz a böllérverseny, az az év végén derül majd ki.
CSAK SAJÁT