Hazai egészségügy: foghíjas a digitalizáció és nem is pályáznak

Romániában az egészségügyi intézmények több mint 40%-ának nincs megfelelő IT-infrastruktúrája, ugyanakkor a közszférában működő kórházak mindössze 30%-a pályázik a digitalizációra szánt uniós forrásokra.

Bár a román egészségügyi rendszer digitalizációja hivatalosan kiemelt prioritás, a közszféra kórházainak valós helyzete azt mutatja, hogy csak kis részük veszi igénybe a rendelkezésre álló európai uniós támogatásokat.

A Horváth nemzetközi menedzsment tanácsadó cég elemzése szerint a közszféra kórházainak csupán 30%-a nyújtott be digitalizációs projekteket a helyreállítási terv (PNRR) keretében, miközben az intézmények több mint 40%-a nem rendelkezik megfelelő IT-infrastruktúrával, számol be az Economedia.A betegnek is jobb lenne a digitalizált egészségügy | Fotó: Pexels
Romániában az állami és a magánegészségügyi rendszer eltérő ütemben halad a digitalizáció terén. A magánkórházak és -klinikák gyorsan vezetik be a modern megoldásokat, míg az állami szektor jelentős kihívásokkal néz szembe a digitális átállás során. Jelenleg az Elektronikus Egészségügyi Dosszié (DES) körülbelül 17 millió páciens számára aktív, azonban a közszférában dolgozó orvosoknak mindössze 30%-a használja rendszeresen. Ezzel szemben Románia vezető magánkórházainak és -klinikáinak több mint 70%-a már bevezetett digitális platformokat, telemedicinás megoldásokat és modern páciensmenedzsment-rendszereket.

Az egyik legfőbb akadály a megfelelő infrastruktúra hiánya: a közszférában működő kórházak több mint 40%-ának nincs megfelelő IT-berendezése vagy rendszere.

Emellett a szakszemélyzet korlátozott digitális kompetenciái is komoly problémát jelentenek, hiszen Románia a 2023-as DESI (Digitális Gazdaság és Társadalom Index) rangsorában az európai átlag alatt helyezkedik el.


A PNRR révén Románia több mint 2,4 milliárd eurót kapott az egészségügyi rendszer átfogó reformjára, amelyből jelentős összeget különítettek el a digitalizációra. Ennek ellenére a közszféra kórházainak csupán egyharmada pályázott ezekre a forrásokra. A legfőbb akadályok: a bürokrácia, a szakképzett munkaerő hiánya, valamint az életképes pályázatok kidolgozásának nehézségei.

„Van finanszírozás, kipróbált technológiák és nemzetközi jó gyakorlatok is léteznek. Ami gyakran hiányzik, az a képesség, hogy mindezt egy koherens és fenntartható projektbe illesszék. Ebben tudunk közvetlenül segíteni – szakértelemmel, módszertannal és a romániai helyzethez igazított megoldásokkal. Nem csupán technológiák bevezetéséről van szó, hanem kézzelfogható eredmények eléréséről: az adminisztratív költségek csökkentéséről és a páciensélmény javításáról” – nyilatkozta Maria Boldor, a Horváth Románia partnere és ügyvezető igazgatója.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?