Határon átívelő együttműködés: szatmári és kárpátalji hagyományokat őriznek, adnak át
Hagyományaik őrzéséért indított határon átívelő pályázatot a Partiumi Falugazdász Hálózat: ukrajnai partnerekkel valósul meg a Határon átnyúló együttműködési program a közös hagyományok és kézműves mesterségek megőrzésére Szatmár megye és Kárpátalja régióban című projekt.
A projektindítót Szatmárnémetiben tartották, ahol nemcsak a Partiumi Falugazdász Hálózat, hanem az ukrajnai Pro Agricultura Carpatika Alapítvány képviselői is részt vettek – írták közleményükben a szervezők.
Mint tájékoztattak, az egybegyűlteket Kovács Szabolcs hálózati vezető köszöntötte. „Ez az esemény messze túlmutat egy egyszerű projektnyitón. Az Interreg VI-A NEXT program keretében elindított közös kezdeményezésünk célja, hogy erősítse a kapcsolatot Szatmár megye és Kárpátalja között, hagyományaink, közös értékeink és kulturális örökségünk mentén. Ez a projekt nem pusztán infrastrukturális vagy gazdasági fejlesztés. Ez egy híd, amely a múlt értékeit és a jövő lehetőségeit köti össze – kézműves mesterek, hagyományőrzők, közösségek részvételével. Egy híd, amely lehetőséget ad arra, hogy közösen gondolkodjunk és cselekedjünk a hagyományos tudás megőrzéséért és annak továbbadásáért a fiatalabb nemzedékeknek” – fogalmazott.
Kiemelte, hogy a projekt keretében műhelymunkákat, képzéseket és kulturális programokat szerveznek – olyan eseményeket, amelyeken mesterek és tanulók, érdeklődők és szakemberek találkozhatnak, tapasztalatot cserélhetnek, egymástól tanulhatnak.
Pataki Csaba Szatmár megyei tanácselnök hangsúlyozta: fontosak az infrastruktúra javítására irányuló pályázatok, de ugyanolyan fontosak azok is, amelyek emberekről, az emberi értékek, hagyományok megőrzéséről és ápolásáról szólnak.
A projektet Bartos Tímea mutatta be, az ő szavait románul és ukránul tolmácsolták. Mint kiderült, a projekt részeként hat tematikus vásárt szerveznek Szatmár megyében, amelyek során a térség hagyományos termékei és mesterei kerülnek reflektorfénybe. Ezek közül öt Szatmárnémetiben, egy pedig Nagykárolyban lesz. A vásárokon Szatmár megyei és kárpátaljai termelők és kézművesek közösen mutatkoznak be.
A projekt részeként 12 kézműves műhelyfoglalkozást is szerveznek – nyolc alkalommal gyermekeknek, négy alkalommal felnőtteknek. A gyermekprogramok során a résztvevők játékos formában ismerkedhetnek meg például a gyógynövények hasznával, bőrművességgel, kerámiakészítéssel, természetes kozmetikumok előállításával, ökofestéssel vagy épp karácsonyi díszek készítésével újrahasznosított anyagokból. A felnőtt foglalkozások tematikája a nemezelés, fazekasság, fonás és a házi tartósítás (például zakuszka és savanyúságok készítése) köré épül.
A sokrétű pályázatban 30 iskolába és óvodába viszik el a méhek csodálatos világát bemutató interaktív programot, amelybe több mint 1000 gyermek kapcsolódik majd be. Sőt egy recepteskönyv is készül, amely magyar, román, ukrán és angol nyelven jelenik meg. A kötet 300 hagyományos étel receptjét tartalmazza majd, színes fotókkal, közérthető leírásokkal és a helyi kultúra sajátos ízvilágát tükröző háttérinformációkkal. A könyv célja, hogy dokumentálja és népszerűsítse a Szatmár megyei és kárpátaljai régiók közös gasztronómiai örökségét, nemcsak a jelen, hanem a jövő generációi számára is.
A projekt megkoronázásaként gasztrofesztivál és borbemutató is lesz. Mint a projektindítón kiderült, a hagyományos gasztrofesztivál egy főzőversenynek is helyet ad. A versenyen részt vevő csapatok régi receptek alapján készítik el ételeiket, így járulnak hozzá a régiók ízeinek, ételkultúrájának megőrzéséhez és továbbadásához. A fesztivál másik fontos eleme a borfesztivál lesz, ahol Szatmár megyei és kárpátaljai borászatok mutatják be boraikat.
A projektbemutatón a kárpátaljai partner részéről Varga István szólt az egybegyűltekhez, összefoglalva a szomszéd országban megrendezett programokat. Több, elsősorban gasztronómiai hagyományok őrzésére irányuló workshopot is szerveznek mások mellett szatmári résztvevőkkel, a Szatmár megyében tartott vásárok kapcsán kárpátaljai kézművesek részvételét szervezik meg, illetve ők is elindítják a méhek világát bemutató programsorozatot kisiskolások számára.
A projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg, a teljes költségvetés 319 328 euró. Ebből az EU-s hozzájárulás összege 287 395 euró. A megvalósítási időszak 2025. január 15-től 2026. január 14-ig tart.
CSAK SAJÁT