Határmenti örömünnep – Három szatmári határátkelőnél is megünnepelték a schengeni csatlakozást
Szatmár megye három határátkelőjénél is megünnepelték szilveszter éjjelén Románia Schengeni csatlakozását. Az egész ország öröme az éjféli schengeni csatlakozás, de leginkább a román-magyar határ mentén élők számára hoz jelentős változást a határok légiesedése, a hosszú sorokat, órás várakozást generáló határellenőrzés megszüntetése.
Szatmár megyében szilveszter éjjelén három határátkelőhelyen is ünnepeltek: a Pete-Csengersima határátkelőhelyen, amely a megye legforgalmasabb átkelője, valamint a Nagypeleske-Zajta és a Szárazberek-Garbolc átkelőn, ahol eddig csak ideiglenes, heti egyszer, szombaton használható átkelési pont működött.
A nagypeleskei eseményen jelen volt Magyar Levente, a magyarországi Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) miniszterhelyettese és parlamenti államtitkára is.
“Megrendültséget kelt ez a pillanat bennem, hiszen történelmet írunk. Hosszú évtizedek óta először válik átjárhatóvá a határ, amely egy olyan régiót választott el, amely mindig is együvé tartozott” - mondta Magyar, aki 2009. augusztus 20-án járt először az ünnepség helyszínéül szolgáló határátkelőhelyen. Ekkor nyitoták meg az átkelőt, ekkor jelentették be, hogy út épül majd a határon keresztül.
Ezt követően kezdődött meg a román-magyar közös munka, melynek részeként tíz út épült meg EU-s támogatással a határon át. Mint fogalmazott: Románia schengeni csatlakozása gyalázatos módon elhúzódott, most viszont - és ebben fontos szerepe volt Magyarország EU-s elnökségének - végre megtörtént a csatlakozás és az említett tíz útszakasz, melyen hetente egyszer működött átkelőhely, most már folyamatosan használható lesz. “Ma tehát nem csak Románia Schengeni csatlakozását, hanem ennek a tíz új útnak az üzembe helyezését is ünnepeljük” - mondta.
A határmenti települések történelmében számos olyan családi történet ismert, amely a határ elválasztó erejéről szól. A trianoni határ meghúzásával számos család szakadt szét, testvérek kerültek a határ két oldalára, a kommunizmus ideje alatt pedig szinte nem is volt lehetőségük a találkozásra. Románia EU-s csatlakozása jelentősen könnyített a helyzeten, de a pár kilométerre található Nagypeleske és Zajta közötti utat így is több mint harminc kilométeres kerülővel lehetett megtenni a schengeni csatlakozásig az idő túlnyomó részében.
Erről Béres Antal Elek, Lázári község polgármestere beszélt, visszaemlékezve azokra az időkre, amikor őrtornyok, sorompók, fegyveres katonák őrizték a határt és bizony volt aki bele is halt abba, hogy a két országot elválasztó zóna közelébe merészkedett.
“A szüleim forognak a sírjukban - de örömükben” - mondta az egyik, az ünnepség megkezdésére érkező peleskei lakos. Tőle megtudtuk, hogy a határ édesapját és annak testvérét választotta el egymástól, s ezáltal azok családjait is hosszú évtizedeken keresztül. ”El sem hisszük, hogy ezentúl minden megkötés nélkül átbiciklizhatünk a rokonokhoz” - szólt közbe egy másik résztvevő.
Beteljesült egy álom
Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere egy álom beteljesülésének nevezte a határok légiesedését. “Ez egy hatalmas lehetőség, nem csak Szatmárnémeti városának, hanem az egész térségnek. Ezzel a lehetőséggel pedig élni kell!” - mondta. Rámutatott: az ideiglenes átkelőhelyek közül a Nagypeleske-Zajta volt a legforgalmasabb, melynek véglegesítéséért sokat küzdöttek. Kereskényi beszédében köszönetet mondott Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek és a Ciolacu-kormánynak is, akik elhárították az utolsó akadályokat is a csatlakozás elől. Emlékeztetett, hogy a Szamos-töltésen kerékpárút is épült Szatmárnémeti és Csenger városa között, amit most végre birtokba vehetnek a kerekesek annak egész szakaszán. A polgármester abban is bízik, hogy 2-3 éven belül megépül az út, mely Szatmárnémetit összeköti - a határon át - az M3-as magyarországi autópályával.
Tilki Attila magyarországi parlamenti képviselő is visszaemlékezett rá, hogy mekkora öröm volt annak idején, hogy választókerületében átkelő épült, és mekkora csalódottság, hogy az csak egy héten egyszer volt nyitva. Magyar Lóránd romániai parlamenti képviselő szerint annak idején az utak megépítésével csak egy alap-infrastruktúrát hoztak létre, most viszont a határok eltörlésével családokat tudtak egyesíteni, egyesíteni lehet a történelmi Szatmárt, együtt lehet gondolkozni és tervezni. “Ezzel a nappal Románia is teljes jogú tagja lett Európának, és úgy gondolom egy jó úton haladunk, amiről nem szabad letérni” - zárta beszédét.
Szatmár megyében hasonló ünnepi pillanatokra került sor a Pete - Csengersima határátkelőhelyen, ahol tűzijáték hangjainak a kíséretében nyílt meg a határ és gurultak át magyarország területére ellenőrzés nélkül az első autók. A határőrök ezt megelőzően bezárták az ellenőrzőpontokat, mivel ezekben a továbbiakban már nem teljesítenek szolgálatot.
A Petén jelen levő Altfatter Tamás, Szatmár megye alprefektusa a sajtónak nyilatkozva elmondta: Románia EU-s csatlakozásához hasonló fontosságú a schengeni övezethez való csatlakozás, mellyel Magyarország is nyer.