Így segíti a schengeni csatlakozás a gazdaságot
Leginkább a fuvarozók profitálnak belőle, de jól jön az exportőröknek, s besegíthet turizmusnak és a beruházásoknak is.
Január 1-től Románia teljes jogú tagja lesz a schengeni övezetnek, ami jótékony hatást gyakorol a gazdaságra is. A schengeni tagság fő haszonélvezője a fuvarozás és az idegenforgalom lesz, vélik a szakemberek.
Az, hogy Románia nem tagja a schengeni térségnek, a közúti fuvarozóknak okozta a legnagyobb veszteségeket, főleg a kamionsofőrök életét keserítette meg. Az ágazati vállalkozók érdekvédelmi szervezete (UNTRR) azt állítja, hogy emiatt tavaly 2,41 milliárd euró veszteség érte a közúti fuvarozókat. A 8 órás várakozási idő átlagosnak minősül, azonban a Giugiu-Ruse határátkelőnél előfordult 36 órás is.
A határon való várakozás miatt a gépkocsivezetők gyakran önhibájukon kívül túllépték a napi maximálisan megengedett munkaidőt, nőtt az üzemanyagfogyasztás és a menetidő, késések léptek fel, ami problémákat okozott az ügyfelek számára, esetenként hátráltatta a termelést.
Az, hogy az újévben teljeskörűvé válik a schengeni tagságunk nem jelenti azt, hogy ezek a problémák automatikusan megszűnnek, figyelmeztet az UNTRR. „Bár a teherszállító járművek vezetőinek a személyazonossági iratait nem fogják ellenőrizni határátlépéskor, a várakozási idő nem fog számottevően csökkenni addig, amíg a többi, a határátkelőknél folytatott ellenőrzési tevékenység (mérés, gépjármű dokumentumainak ellenőrzése, szállítmány dokumentumainak ellenőrzése) nem lesz áthelyezve, mint a többi schengeni- és EU-tagállamban” – idézi az economica.net a szervezet közleményét. A csatlakozásunk óriási fejlődési potenciált rejt magában, azonban ezt a potenciált értékesíteni kell, hangsúlyozzák a fuvarozók.
Növekvő versenyképesség
Az idegenforgalom szintén profitálhat, a könnyebb határátlépés vonzóbbá teheti az országot a külföldi turisták számára. „A szárazföldi úton Romániába érkező turisták számának a növekedésére számítok. (…) A legfontosabb azonban az, hogy a csatlakozásunk egy pozitív jelzés Romániát illetően” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak (ZF) Alin Burcea, a Paralela 45 utazási ügynökség tulajdonosa.
Kapcsolódó
A nemzetközi szállítás könnyebbé válása az exportőrök számára is pozitívum. „Az autóiparnak javulni fog a versenyképessége, mivel csökkennek a szállítási és a logisztikai költségek. Az alkatrészszállítmányok érkezésével kapcsolatos bizonytalanságok miatt a cégek kénytelenek voltak biztonsági készletekbe fektetni, hogy hosszabb időre biztosítsák a termelés folyamatosságát” – idézi a ZF Adrian Sandut, az Autógyártók Romániai Egyesületének (ACAROM) főtitkárát.
„A közép- és nyugat-európai piacok elérésének megkönnyítése terjeszkedési lehetőséget jelent a fuvarozó és logisztikai cégek számára” – mondja Cristian Dolofan, a Dolo Trans Olimp fuvarozó vállalat vezérigazgatója.
Nem csodaszer
A teljeskörű schengeni tagság vonzóbbá teszi Romániát a potenciális befektetők számára, erősíti az ország pozícióját a kiélezett régiós versenyben. Megkönnyíti a munkavállalók rendszeres átjárását a határon, ami segítséget jelenthet a nyugati határ közelében működő, munkaerőhiánnyal küszködő vállalatok számára.
Egyes becslések szerint a schengeni csatlakozás akár 0,5 százalékponttal növelheti Románia GDP-jét, ugyanakkor csodákat nem kell várnunk tőle.
„Ami az exportot illeti, az nem csak ettől függ, de segíti. Egy ország exportkapacitását a technológiai felszereltsége határozza meg, a finanszírozási forrásokhoz való hozzáférés, az innováció. Romániának továbbra is nagy problémái lesznek a versenyképességet illetően, amit Schengen nem old meg” – nyilatkozta a ZF-nek Adrian Păun, a Bukaresti Gazdaságtudományi Akadémia oktatója.
CSAK SAJÁT