Schengeni csatlakozás: ilyen lesz az ellenőrzés január 1-jétől
Január 1-jétől minden román állampolgár utazási okmányainak ellenőrzése nélkül utazhat Bulgáriába és Magyarországra – erről biztosít a Belügyminisztérium, de felhívják a figyelmet, hogy a határtól számított 30 kilométeres körzetben „szúrópróbaszerű és előre be nem jelentett ellenőrzések” lesznek. Ezt a bolgár hatóságok is bejelentették.
Románia 2025. január 1-jétől csatlakozik a szárazföldi közlekedésben is a schengeni övezethez, ami azt jelenti, hogy az ország határain megszűnik az úti okmányok rendszeres ellenőrzése. „Ez azt jelenti, hogy a schengeni jogszabályokban foglaltaknak megfelelően minden embernek joga lesz a szabad mozgáshoz, és anélkül utazhat más schengeni tagállamokba, illetve azokból, hogy meg kellene állnia a határrendészet ellenőrző pontjain az úti okmányok ellenőrzése céljából” – mondta Alexandra Glăvan biztos, az Országos Rendőr-főfelügyelőség Tájékoztatási és Közkapcsolati Központjának vezetője, idézi a Digi24.
A határrendőrök azonban „szúrópróbaszerű és előre be nem jelentett” ellenőrzéseket végeznek majd a schengeni államokkal közös határok 30 kilométeres körzetében, hogy „fellépjenek az illegális cselekmények ellen” – tette hozzá.
Szerdán a bolgár hírügynökség bejelentette, hogy a bolgár kormány határozatot fogadott el arról, hogy „ideiglenesen határellenőrzést vezetnek be a román határon”, és felfüggesztik a határátkelőhelyek működését a bolgár–román és a bolgár–görög belső határon. A bolgár határrendészet vezetője nyilatkozatában azonban jelezte, hogy ezeket az ellenőrzéseket továbbra is „szúrópróbaszerűen” végzik majd.
Kapcsolódó
„Szúrópróbaszerűen ellenőrizni fogunk bizonyos járműveket, és senki ne lepődjön meg, ha ellenőrzés céljából megállítják. Elsősorban kockázati profilok vagy kockázatelemzések alapján fogunk eljárni, ha információink vannak, vagy gyanítjuk, hogy határokon átnyúló bűncselekmények zajlanak” – idézte Anton Zlatanovot a szomszédos ország sajtója. 2006 óta van Bulgária és Románia között egy „közös határátlépési ellenőrzésről” szóló megállapodás, amely „egypontos ellenőrzésről” rendelkezik, azaz a két határátkelőhely közül csak az egyiknél van ellenőrzés.
CSAK SAJÁT