Schengeni csatlakozás: Ausztria „puhulni” látszik
A jelek arra mutatnak, hogy Ausztria feladja az ellenkezést, nem vétózza meg Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását. A három ország belügyminisztere jövő héten Budapesten találkozik, hogy a határnyitáshoz szükséges „teljes csomagról” döntsenek
A jövő hét végén Budapesten véglegesítik a Románia és Bulgária esetében a szárazföldi határnyitásról szóló „teljes csomagot” – idézi a Die Presse című osztrák lapot a G4Media.
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter jövő pénteken Budapesten találkozik román kollégájával, Cătălin Predoiuval és Atanas Ilkov bolgár belügyminiszterrel.
Minden jel arra mutat, hogy Ausztria feladja a blokkoló álláspontját, ha Karner véglegesen zöld utat ad a határnyitásra, az uniós belügyminiszterek december 12-i ülésükön egyhangúlag dönthetnek erről.
Mint megírtuk, Marcel Ciolacu miniszterelnök egy héttel ezelőtt arról beszélt, hogy még az elnökválasztás második fordulója előtt döntés születhet Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról. A döntés december végéig válna hivatalossá, és jövő év márciusától lehetne alkalmazni.
A megbeszélések és tárgyalások még folynak, „konstruktívak” és jók a kilátások, de egyelőre „sem a Bel- és Igazságügyi Tanács (JAI), sem a belügyminisztériumok szintjén nem született hivatalos döntés” – intett óvatosságra ugyancsak a múlt héten a schengeni övezethez való csatlakozás menetrendjével kapcsolatban Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Korábban Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter közölte, Magyarországnak nemzeti érdeke Románia mielőbbi schengeni csatlakozása, és a magyar kormány reménykedik abban, hogy ez még a magyar soros európai uniós elnökség alatt megtörténhet.
Kettős mércét emlegetett azzal kapcsolatban, hogy Ausztria nem szavazta meg Románia csatlakozását. „Általában, ha mi nem adjuk valamihez a támogatásunkat, az rögtön az alapító atyák alapgondolatainak kerékbetörése és az európai egység felháborító megbontása. De ha egy nyugat-európai ország csinálja ezt, akkor az az európai szerződésekből fakadó jogosultság legitim alkalmazása” – fogalmazott.
CSAK SAJÁT