Teljes körű schengeni csatlakozás: Ausztria köti a kereket – Kelemen Hunor optimista

Van esély arra, hogy az év végéig pozitív döntés szülessen Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, szögezte le a Maszol megkeresésére Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke hozzátette, nyilván ehhez arra is szükség van, hogy Ausztriában visszatérjenek a józan gondolkodásra.

Mint arról beszámoltunk, az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa csütörtökön vitatja, hogy Románia és Bulgária teljesíti-e a teljes körű schengeni tagsághoz szükséges kötelezettségeket és követelményeket.

Ausztria szerint még nem jött el az ideje

Az ülés kezdete előtt Gerhard Karner osztrák ügyvivő belügyminiszter kijelentette, hogy még nem érett meg az idő arra, hogy Romániát és Bulgáriát teljes mértékben felvegyék a schengeni térségbe, bár ebben a kérdésben már történt előrelépés. Az osztrák képviselő azt mondta, hogy bár van ok az optimizmusra, még nem jött el az ideje Románia és Bulgária teljes körű felvételének.
„Jó úton haladunk, de nem vagyunk az út végén” – mondta Karner.
Románia teljes körű felvételét a schengeni övezetbe jelenleg Ausztria akadályozza – írta külföldi forrásokra hivatkozva a News.ro.Fotó: Az Európai Unió Tanácsának magyar elnökségeYlva Johansson, az EU jelenlegi belügyi biztosa kifejezte, hogy szeretné, ha még mandátuma lejárta előtt megszűnne a belső határellenőrzés Romániával és Bulgáriával. Várhatóan decemberben vagy januárban, az új Európai Bizottság hivatalba lépésekor adja át a megbízatást kijelölt utódjának, Magnus Brunner jelenlegi osztrák pénzügyminiszternek.

„Jó tapasztalatokat szereztünk a légi határokon, és úgy gondolom, hogy itt az ideje, hogy a szárazföldi határokon is megszüntessük az ellenőrzéseket” – hangsúlyozta Ylva Johansson csütörtökön.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke támogatja Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását, míg Pintér Sándor magyar belügyminiszter, akinek országa jelenleg az EU Tanácsának soros elnökségét tölti be, szintén azt mondta, hogy támogatja Románia és Bulgária schengeni csatlakozását az év végéig.

Kelemen Hunor: az ostoba halogatás sok milliárdos kárt okoz a hazai vállalkozóknak

Amit az osztrák ügyvivő belügyminiszter mondott, éppoly kártékony, mint amit korábban mondtak: egyetlen mondatot ismételgetnek, mint a papagáj, fejtette ki a Maszol megkeresésére Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnöke emlékeztetett, Karl Nehammer osztrák kancellár pártja elveszítette a választásokat, az országban „áll a bál”, nem lehet tudni, ki fog kormányt alakítani. Hozzátette, reméli a Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának decemberi ülésén napirendre tűzik Románia teljes körű schengeni csatlakozását, Magyarország ebben Romániát továbbra is támogatja, és talán Ausztria is jobb belátásra lesz bírható. Így már decemberben kitűzhetik az időpontot a szárazföldi schengeni csatlakozásra, mint ahogy az elmúlt év végén határozatot hoztak a március végi légi és tengeri közlekedésre vonatkozó csatlakozásról.

„Az osztrákok elfogadhatatlan játéka megint csak a kettős mércére bizonyíték, hiszen Románia nem most, hanem sok évvel ezelőtt teljesítette a schengeni csatlakozás technikai feltételeit.
Hol Ausztria, hol Hollandia talál ki mindenféle ostoba politikai érvet, hogy halassza a csatlakozását, közben ez sok milliárd lej veszteséget okoz Romániának és a hazai vállalkozóknak” – szögezte le Kelemen Hunor.

Mint ismeretes, a két ország 2024. március 31-től csatlakozott a légi és tengeri határokkal a Schengen övezethez, miután erről a Bel- és Igazságügyi Tanács 2023 végén határozatot hozott. A csütörtöki ülésen nem születik döntő szavazás arról, hogy Románia szárazföldi határokkal is csatlakozik-e a schengeni övezethez. Az uniós belügyminiszterek csak azt elemzik, hogy Bulgáriával együtt hogyan hajtotta végre hatékonyan a követelményeket. A Bulgáriával és Romániával közös belső szárazföldi határellenőrzés megszüntetésének időpontjának meghatározásához további tanácsi határozatra van szükség.

Románia és Bulgária idén márciustól hivatalosan a schengeni övezet részévé vált, de a határnyitás egyelőre csak a légi és tengeri közlekedésre vonatkozik. Románia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain – vagyis a görög–bolgár, a bolgár–román, illetve a román–magyar közúti és vasúti határátkelőkön – továbbra is ellenőrzik az utasokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?