FRISSÍTVE – Schengeni csatlakozás: Ciolacu szerint jövő húsvétra meglesz

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy még az elnökválasztás második fordulója előtt döntés születhet Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról. A döntés december végéig válna hivatalossá, és jövő év márciusától lehetne alkalmazni. Frissítés: A megbeszélések és tárgyalások még folynak, „konstruktívak” és jók a kilátások, de egyelőre „sem a Bel- és Igazságügyi Tanács (JAI), sem a belügyminisztériumok szintjén nem született hivatalos döntés” – intett óvatosságra a schengeni övezethez való csatlakozás menetrendjével kapcsolatban Cătălin Predoiu belügyminiszter csütörtökön a miniszterelnök kijelentésére reagálva.  

A schengeni találkozóra az elnökválasztás utolsó fordulója előtt kerülhet sor – mondta a miniszterelnök csütörtökön a kormányülést megelőzően. Elmondta, hogy jövő év márciusában megszűnnek a szárazföldi határellenőrzések, és a húsvéti ünnepek alatt a románok szárazföldi határellenőrzés nélkül utazhatnak majd az Unióban.

Fotó forrása: Rointel/X

„Szerintem lesz Állandó Képviselők Bizottságának (Coreper) ülése, aztán december 13-án a Bel- és Igazságügyi Tanácsban a Coreper szavazása alapján születik meg a döntés. Márciusra várható, akárcsak a légi közlekedés esetében. Három hónapot vesznek igénybe az előkészületek, mert van néhány szoftver, amit be kell vezetni. A húsvéti ünnepek alatt több mint bizonyos, hogy a románok Schengenbe fognak jönni” – mondta Marcel Ciolacu.

Frissítés: Nem született még hivatalos döntés, intett óvatosságra a schengeni övezethez való csatlakozás menetrendjével kapcsolatban Cătălin Predoiu belügyminiszter csütörtökön a miniszterelnök kijelentésére reagálva. „A Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásáról szóló megbeszélések az EU-tagállamok belügyminisztereivel, elsősorban az osztrák, magyar és bolgár minisztertársakkal az év folyamán zajlottak mind hivatalosan, mind informálisan, Bécsben, Budapesten, Szófiában és Brüsszelben. Folyamatosan kapcsolatban álltam Ylva Johansson biztos asszonnyal, más uniós tisztviselőkkel és az új biztossal, Magnus Brunnerrel is, akivel már szeptemberben Bécsben megtartottam az első megbeszélést. Üdvözlöm Magnus Brunner biztos úrnak a közelmúltban az Európai Parlamentben tartott meghallgatásokon kifejtett álláspontját, amelyben támogatását fejezte ki Románia és Bulgária minél hamarabbi schengeni csatlakozása iránt a szárazföldi közlekedésben is. Ezek a törekvések részemről és a csapatom részéről folyamatosak voltak és lesznek, e tekintetben nemrégiben Párizsban tartalmas munkamegbeszélést folytattam az új francia belügyminiszterrel, Bruce Retailleau-val, ahol Franciaország megismételte, hogy támogatja Románia és Bulgária mielőbbi, teljes körű csatlakozását a schengeni térséghez, beleértve a szárazföldi határokat is. Mindezek a megbeszélések nagyon jól sikerültek és konstruktívak voltak a csatlakozási folyamat, de a határok megszilárdítása és az illegális migráció elleni küzdelem szempontjából is” – nyilatkozta Predoiu sajtóközleményében.

A miniszter kijelentette, hogy a megbeszélések és tárgyalások „továbbra is folynak, konstruktívak,  jó kilátásokkal”, de „sem a JAI, sem a belügyminisztériumok szintjén nem született hivatalos döntés”. „Szeretném továbbá hangsúlyozni, hogy a legjobb nyilvános jelzés, amit e tárgyalások keretében adhatunk, az az, hogy Románia továbbra is politikai, jogi és intézményi támogatást nyújt a határvédelemhez, és folyamatosan fejleszti az illegális migráció elleni küzdelemre vonatkozó kapacitását” – szögezte le a PNL-s belügyminiszter. Kijelentette: „Románia készen áll arra, hogy a teljes körű schengeni térséghez való csatlakozást követően is megtegyen minden intézkedést határai védelmére, és hogy valamennyi schengeni eljárást alkalmazza a határain, beleértve szükség esetén az ellenőrzések bevezetését, valamint a nagyon hatékony menekültügyi és visszatérési politikák alkalmazását” – mondta Predoiu úr.

A belügyminiszter azt is elmondta, hogy Románia „nagyon jó együttműködést folytat az illegális migráció elleni küzdelemben valamennyi szomszédunkkal, de Ausztriával is”, és „nagyon jó a miniszteri szintű együttműködés minden érdekeltségi területen”, valamint kommunikáció is Ausztria, Magyarország és Bulgária minisztereivel, és a többi kollégával az uniós tagállamokból.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?