Mely schengeni országok vezettek be ideiglenes határellenőrzést?

Miközben Románia azon örvendezik, hogy részben a schengeni övezet része lett, és arra törekszik, hogy tagságát kiterjessze a szárazföldi határátkelőkre is, az Európai Unió a legálisan és illegálisan érkező migránsok számának növekedésével szembesül, ami arra késztet néhány tagállamot, hogy ideiglenesen újra bevezesse a határellenőrzést az egyébként szabad mozgási területnek számító schengeni övezetben.

A schengeni szabályok ezt „végső esetben” teszik lehetővé a belső biztonságot vagy a közrendet fenyegető súlyos veszélyek elkerülése érdekében, írja a News.ro a Reuters összefoglalójára hivatkozva. Listázzák azokat a schengeni országokat, amelyek visszaállították vagy megszigorították a határellenőrzést.

Fotó: AgerpresAusztria határain Csehországgal április 16-ig, Szlovéniával és Magyarországgal májusig, Szlovákiával pedig június 2-ig tart a határellenőrzés. Bécs a menedékkérelmek befogadási rendszerére nehezedő nyomásra, valamint az ukrajnai háborúból eredő fegyver- és emberkereskedelemre, illetve bűnszövetkezetekkel kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva vezette ezt be. Dánia az Európai Bizottság jelentése szerint májusig ellenőrzi a Németországból érkező szárazföldi és tengeri tranzitot. Franciaország terrorfenyegetettségre hivatkozott a schengeni országokkal közös határain április 30-ig tartó ellenőrzések újbóli bevezetésekor.

Németország a migráció és a csempészet növekedésére hivatkozva június 15-ig ellenőrzéseket vezetett be a Lengyelországgal, a Cseh Köztársasággal és Svájccal közös szárazföldi határain.Az Ausztriával közös szárazföldi határellenőrzés májusig tart, Németország a menekültügyi rendszerével kapcsolatos feszültségekre, valamint a Közel-Kelettel és az ukrajnai háborúval kapcsolatos biztonsági fenyegetésekre hivatkozik.Emellett Berlin közölte, hogy a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság június 14-től kezdődő megrendezésével a fokozott biztonság részeként ideiglenes határellenőrzéseket vezet be. Olaszország és Szlovénia határellenőrzése júniusig tart, miután Róma szerint a Balkánon keresztül érkező migránsok terroristák lehetnek. Norvégia, amely nem EU-tag, de a schengeni megállapodás része, májusig visszaállította a határellenőrzést a schengeni térséggel kompjáratokkal összeköttetésben álló kikötőkben, arra hivatkozva, hogy az ország infrastruktúráját és a külföldi hírszerző szolgálatokat fenyegetés éri.

Szlovénia júniusig határellenőrzést vezetett be horvát és magyar oldalról érkezőkkel szemben a közel-keleti és ukrajnai biztonsági helyzet romlására, valamint a Nyugat-Balkánon terrorizmus és a szervezett bűnözés fokozott fenyegetettségére hivatkozva. Svédország májusig szigorította határellenőrzéseit, mondván, hogy támadásokat hiúsítottak meg azóta, hogy a Korán elégetése iszlamista fegyveresek fenyegetését vonta maga után. Finnország meghatározatlan időre lezárta szárazföldi határátkelőit Oroszországgal – amely nem schengeni állam –, válaszul a harmadik országokból érkező menedékkérők számának növekedésére, amelyet szerinte Moszkva szervezett. A Kreml tagadta a vádakat. Helsinki több olyan kikötőt is felvett a listára, ahová tilos a keleti szomszédból való beutazás.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?