Légi Schengen-tagság: milyen okmányokra van szükség és hogyan utazhatnak a kiskorúak?

Március 31-től a romániaiaknak nem kell többé határrendészeti ellenőrzésen átesniük, amikor repülővel vagy hajóval utaznak a schengeni országokba, ez azt jelenti, hogy egyszerűbben és kevesebb várakozással lehet majd utazni. Íme, ez változik a hónap végétől.

Útlevélre és személyazonossági igazolványra szükség lesz?

Az utasoknak továbbra is szükségük lesz érvényes személyazonossági igazolványra vagy útlevélre az utazáshoz, és a biztonsági poggyászellenőrzésen ugyanúgy átesnek, mint eddig.

Ami újdonságot jelent, hogy megszűnik a határellenőrzés, vagyis már nem kell sorban állni a személyinkkel a kis fülkékben dolgozó határrendészeknél. Az útleveleket tehát nem ellenőrzik többé a Romániából való kilépéskor és a célországba való belépéskor sem, amennyiben schengeni tagországba utaznak.

Fotó: Adobe Stock

A határrendészet azonban kijelentette, a kollégáik továbbra is végezhetnek bejelentetlen ellenőrzéseket az esetleges törvénytelenségek megelőzése érdekében. A kockázatelemzésen alapuló, illetve megalapozott gyanú esetén végzett igazoltatás során a határrendőrök a náluk lévő mobileszközökkel ellenőrzik az úti okmányokat, lekérdezve a hatóság adatbázisait, és az utazás megszakításáról, illetve egyéb intézkedésekről dönthetnek, amennyiben szabálysértést vagy törvénytelenséget tapasztalnak.

A nem schengeni országokba történő utazás esetén a feltételek változatlanok maradnak. Például ha valaki Ciprusra utazna, ugyanúgy át kell esnie a határellenőrzésen, amikor elhagyja Romániát, illetve amikor belép a célországba.

Hogyan utaznak a kiskorúak?

Kezdetben a hatóságok azt javasolták, hogy a kiskorú állampolgárokat kísérő szülőknek, törvényes képviselőknek vagy személyeknek a repülőtereken és kikötőkben a külön erre a célra kialakított és megjelölt területekre kell menniük, ahol megkapják a gyermekek utazási engedélyét. A határőrök itt ellenőrizték volna, hogy a kiskorút kísérő személy megfelel-e a román állampolgárok szabad mozgásáról szóló, az évek során többször módosított kerettörvény rendelkezéseinek – végül elvetették ezt az ötletet.

Fotó: Pexels

A végleges döntés értelmében nem változnak a kiskorúak külföldre utazásának szabályai: az ezekhez szükséges iratokat – érvényes úti okmányokat, a jelen nem lévő szülő (szülők) írásos beleegyezését, stb. – azonban nem szükséges a repülőtéren felmutatni, azokat szintén csak szúrópróbaszerűen ellenőrzik. Amennyiben a kiskorú nem a szülők vagy a törvényes gyám társaságában utazik külföldre, az őt kísérő felnőttnek már nem kell kinyomtatott erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkeznie, a határrendőrök ugyanis a személyazonossági adatok alapján helyben ellenőrzik esetleges priuszát a bűnügyi nyilvántartóban.

Mely országok csatlakoztak a schengeni övezethez?

A Schengeni övezet 25 országot foglal magába. Az Európai Unió 27 tagja közül 22 országot: Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Svédország; az Európai Gazdasági Térséghez tartozó Norvégiát és Izlandot, valamint Svájcot.

Március 31-től kezdődően Románia mellett Bulgária is a schengeni térség tagjává válik, de a határellenőrzés egyelőre csak a repülőtereken és kikötőkben szűnik meg, a közúti és vasúti közlekedésben még nem.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?