Csütörtökön szavaznak Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásáról
A Bel- és Igazságügyi Tanács csütörtökön szavaz a Románia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain folytatott ellenőrzések megszüntetéséről 2025. január 1-től – erősítette meg kedden az Agerpres hírügynökségnek egy uniós tisztviselő.
Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozása az Állandó Képviselők Bizottságának (COREPER) szerdai ülésén is téma lehet, de az elmúlt időszak fejleményei alapján nem várható változás a döntésben.
Az osztrák hatóságok hétfő este jelentették be, hogy Ausztria feloldja a vétóját Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásának ügyében. Gerhard Karner osztrák belügyminiszter azt nyilatkozta, „meg lehet tenni a következő lépést” a Bel- és Igazságügyi Tanács december 12-én és 13-án Brüsszelben tartandó ülésén, „megnyílik az út” az előtt, hogy a két ország a szárazföldi határaival is csatlakozzon a schengeni övezethez.
Némi bizonytalanság övezi azonban továbbra is azokat az ideiglenes határellenőrzéseket, amelyeket a Románia, Bulgária, Magyarország és Ausztria képviselői által november végén Budapesten elfogadott megállapodás ír elő „a migrációs útvonalakban a schengeni térség bővítése miatt bekövetkező lehetséges változások minimalizálása érdekében”.
Az erre vonatkozó kérdésre az uniós tisztviselő azt válaszolta, hogy „a belső határellenőrzések esetleges bevezetéséről Bulgáriának és Romániának kell döntenie”.
A Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásáról szóló döntéssel együtt a két érintett ország és Ausztria vélhetően ismét elfogad egy közös nyilatkozatot, amelyben vállalják az illegális migráció elleni közös erőfeszítések folytatását. Hasonló közös nyilatkozat kísérte a 2023. december 30-i döntést is a két ország részleges – vízi és légi – schengeni csatlakozásáról, amely idén március 31-én lépett érvénybe.
Az osztrák belügyminiszter hétfő este azt is kijelentette, hogy a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával szembeni korábbi vétója és az illegális bevándorlás elleni küzdelemhez kapcsolódó osztrák követelések hatására csökkent az osztrák–magyar határ környékén feltartóztatott migránsok száma. „E vétó nélkül nem történt volna ilyen mértékű csökkenés” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy míg tavaly októberig 70 ezer személyt tartóztattak fel, idén ugyanebben az időszakban 4 ezret.
CSAK SAJÁT