Hargita megye: a felülvizsgált rokkantnyugdíjasok közül 60 személyt munkaképesnek nyilvánítottak
Az elmúlt év során 3582 rokkantsági nyugdíjast vizsgáltak felül, közülük 60 személyt munkaképesnek nyilvánítottak, ugyanakkor a munkaképesség helyreállítása és a betegségek megelőzése érdekében több mint 900 esetben engedélyezték a betegszabadságok meghosszabbítását, ami 40 270 napnak felel meg – ismertette a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár képviselője a prefektusi kollégium augusztusi ülésén hétfőn.
Elhangzott, a Hargita megyei nyugdíjrendszerben jelentős változások zajlanak az orvosi szakértői vizsgálatok és a munkaképesség helyreállítása terén. A kabinetek jelenleg a megyei nyugdíjpénztárak alárendeltségében működnek, de a 2023-as törvénymódosítások következtében hamarosan az Országos Orvosi Szakértői és Munkaképesség-helyreállítási Intézet hatáskörébe kerülnek.
A megyében egyetlen szakértői kabinet üzemel, amelyet egy szakorvos, egy rezidens orvos és négy asszisztens működtet. A munkaképesség vizsgálatára az érintettek kérésére kerül sor, különösen a rokkantsági nyugdíj megítélése céljából. A folyamat során a kérelmezőknek különféle orvosi dokumentumokat kell benyújtaniuk, amelyek szükség esetén további vizsgálatokkal egészíthetők ki.
2023-ban a rokkantsági nyugdíj iránt 638 személy kérvényezett vizsgálatot, közülük 589-en kerültek különböző fokozatú rokkantsági kategóriába: 7,3 százalék az I. fokozatba, 21,4 százalék a II. fokozatba, és 71,3 százalék a III. fokozatba. A leggyakoribb egészségügyi problémák, amelyek rokkantsághoz vezettek, a szív- és érrendszeri betegségek (20 százalék), pszichés zavarok (15,28 százalék), csont- és ízületi megbetegedések (15,28 százalék), rosszindulatú daganatok (14,43 százalék) és idegrendszeri betegségek (12,9 százalék).
Az év során 3582 rokkantsági nyugdíjast vizsgáltak felül, közülük 60 személyt munkaképesnek nyilvánítottak. A munkaképesség helyreállítása és a betegségek megelőzése érdekében több mint 953 esetben engedélyezték a betegszabadságok meghosszabbítását, ami 40 270 napnak felel meg. 90 napon túl összesen 851 esetben engedélyeztek 34 298 napot, 183 napon túl 93 esetben 5632 napot, egy évnél hosszabb időre pedig 9 engedélyt adtak ki 340 napra. A rehabilitációs programok kötelezőek, és a nyomon követésükben a kezelőorvosok is részt vesznek.
Az újonnan regisztrált rokkantsági esetek száma 2023-ban növekedett, és a trend folytatódni látszik 2024 első felében is, amikor 392 személy kérte a munkaképesség felmérését. A rokkantsági nyugdíjrendszer iránti igény folyamatosan nő, tükrözve a társadalom egyre összetettebb egészségügyi problémáit.