Hargita Megye Tanácsa: tragédiákhoz vezet a tétlenség!
Az RMDSZ törvénymódosító javaslatát, amelyet a Szenátus már elfogadott, a Képviselőháznak is el kell fogadni – írja közleményében Hargita Megye Tanácsa. Hozzáteszi: ha a kormány érdemben akar foglalkozni a medvekérdéssel, további jogszabályi módosításokat és minisztériumi intézkedést is kell foganatosítson, másként csak PR tevékenység marad az erőfeszítés.
Habár a Szenátusban elfogadott változathoz érdemben lényegi módosításokat nem lehet bevezetni a korábbi alkotmánybírósági döntés értelmében, de a munkát folytatni kell jogszabályok módosításával, minisztériumi bürokrácia csökkentéssel és különféle források és automatizmusok biztosításával – olvasható Hargita Megye Tanácsának közleményében. Tudatják, a teendőkről Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel is történt egyeztetés, „hisz eddig is egyedül az RMDSZ lépett érdemben a medve kérdéskör rendezésének az ügyében és a kiemelt közreműködésre továbbra is szükség van”.
A Hargita Megyei Tanács mellett működő nagyragadozós munkacsoport pénteken újra elküldte a Kormány részére azokat a szakmai javaslatokat, amelyek jogszabályokba illesztésével, vagy létező, de nem jól működő szabályok módosításával a medve–ember konfliktushelyzeten lehetne javítani.
A javaslatok a 407/2006-os vadászati és vadgazdálkodási törvény, valamint a 2021/81-es sürgősségi kormányrendelet módosítására térnek ki. Ez utóbbi azonnali beavatkozási módszereket jóváhagyó rendelet, amelynek célja a barnamedve példányainak emberek és azok vagyona elleni támadásainak megelőzése és leküzdése, továbbá néhány jogszabály módosítása és kiegészítése. Ezek a javaslatok a román Parlament 2024. július 15-én tartandó rendkívüli ülésének napirendjén szerepelnek.
A Hargita megyei munkacsoport javaslatai a következőkre irányulnak:
- az éves populációbecslésekre több anyagi ráfordítást és odafigyelést a szakminisztérium részéről;
- a barnamedve állományszintű kezelése, a prevenciós és intervenciós kvóták megyei érintettség szerinti leosztása;
- tudományosan megalapozott vadászat;
- vadgazdálkodási tájegységek meghatározása, mert a jelenlegi 10 000 hektáros hegyvidéki vadgazdálkodási területek tekintve a barnamedve mozgásökológiáját nem adnak átfogó képet;
- az élőhelyek feljavítása Európai Uniós forrásokból és zavartalanságuk védelme;
- a kármegelőzési rendszerek magasabb szintű támogatása, a nagyobb állománysűrűséggel rendelkező megyékben akár területalapú támogatás bevezetése;
- működő, bürokráciamentes kártérítési rendszerek bevezetése, méltányos kártérítések;
- a jogszabályok korrigálása minden érintett fél bevonásával.
Ezek mellett az Európai Unió Bizottságának Környezetvédelmi Főigazgatóságát és a Régiók Európai Bizottságát tájékoztatta július 11-én Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a napokban történt halálos kimenetelű medvetámadásról. Borboly a probléma kiemelt megvitatását sürgeti a szakbizottság legközelebbi ülésén. Mint írja, „a közelmúltban történt halálos támadás és az agresszív medve ártalmatlanítása rávilágított a medvepopuláció kezelésének és az emberi életek védelmének sürgető szükségességére”. Az aggasztó romániai állapotra hívja fel a figyelmet, különösen az ember és nagyvadak között együttélésre, amely egyre romlik és egyre több támadással szembesülnek.
CSAK SAJÁT