Borboly Csaba: Nemzetiségtől függetlenül kijár a tisztelet hősöknek
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere arra a döntésre jutott, hogy az úzvölgyi katonatemetőben a Dormánfalva önkormányzata által felállított betonkereszteknek új helyet kell keresni anélkül, hogy az elkészült darabokat tönkretennék.
Mint beszámoltunk róla, a jogerős bírósági ítélet következtében a katonatemetőt vissza kell állítani eredeti állapotába.
Hargita Megye Tanácsának elnöke és Csíkszentmárton polgármestere azt javasolja a Bákó megyeieknek, hogy a szakemberekkel és az illetékes intézmények jóváhagyásával olyan helyre helyezzék át a kereszteket – függetlenül attól, hogy mely megye területén jelölik ki azt a helyet –, ahol rendezett területviszonyokkal igazoltan hősi halált halt román katonák sírjai találhatók. Ezzel a felvetéssel a következő napokban megkeresik Bákó Megye Tanácsát és Dormánfalva Polgármesteri Hivatalát is.
„A betonkereszteket ugyanis kár lenne tönkretéve eltávolítani, amikor kiemelve azokat új helyszínre lehet szállítani” – fogalmaznak a Hargita megyei tanács közleményében.
Leírták még, a Hargita megyei elöljárók megfogalmazták: „a tisztelet kijár mindenkinek, nemzetiségtől függetlenül, olyan tisztelet, amelyet a béke és az együttműködés, a közös jövőbe vetett hit mentén fejeznek ki”.
Amint a Maszolon megírtuk, újabb jogerős döntés született az úzvölgyi katonatemető „visszaszerzéséért” indított perek egyikében: a fellebbviteli bíróság elutasította a Bákó megyei Dormánfalva (Dărmănești) fellebbezését, és jóváhagyta az elsőfokú ítéletet, amely szerint a moldvai város önkormányzata jogtalanul telekkönyveztette saját tulajdonaként a Hargita megyei Csíkszentmártonhoz tartozó magyar katonatemetőt.
Kapcsolódó
Benkő Erika korábbi RMDSZ-es parlamenti képviselő, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője kérdésünkre kifejtette: reméli, hogy az újabb jogerős döntés, melynek értelmében Dormánfalvának törölnie kell a tulajdonjogát a telekkönyvből, valamelyest megkönnyíti a törvénytelenül elhelyezett betonkeresztek eltávolítását. Azonban arra számítanak – tette hozzá –, hogy az előző döntés végrehajtása nem lesz egyszerű folyamat.
„A lényeg, hogy már két jogerős döntés született. Meglátjuk, a továbbiakban mi történik a gyakorlatban, de nyugodtan kijelenthetjük, hogy a jog és a törvény a mi oldalunkon áll” – szögezte le Benkő Erika.
Kapcsolódó
A betonkeresztek lebontását több román szélsőséges szervezet próbálja megakadályozni, a közösségi oldalon is szervezkednek, hogy a jogerős bírósági döntés végrehajtását megakadályozzák.
CSAK SAJÁT