Őrjáratot szerveznek Gyergyóújfaluban a háziállatokat tizedelő medve miatt

Őrködniük kell éjszakánként a Gyergyóújfaluhoz tartozó marosfalviaknak a medvék miatt. Albert József helyi gazdának a lánya a Maszol segítségét kérte, miután édesapjánál három juhot és öt bárányt ölt meg a medve, széttépve találta meg őket szerda reggel.

„A károkat már nem lehet helyrehozni, az anyagi megtérítés csak egy része, viszont a látott traumák nem hozhatók helyre” – írta lapunknak Albert Brigitta. Édesapja, Albert József a Maszol megkeresésére elmondta, néhány hete garázdálkodik településük környékén a nagyvad.

Fotó forrása: Gyergyóújfalu Polgármesteri Hivatala

„Három medve is van, úgy három hete kaptak ide. Két hete a szomszédból elvitt hat juhot, aztán az üzletestől négyet. Nálam két bárány élte túl, egyiket levágtuk, de már nem tudtuk semmire használni. Így egy szerencsétlen bárányom maradt”– számolt be elkeseredetten a gazda.

„Amíg meg nem öl valakit, nem fog semmi történni”

A falutól két kilométerre etetőt tett ki a vadásztársaság, mondta el Albert József, aki úgy véli, az csalogatja oda a medvéket. Elmondta, Borboly Csaba megyei tanácselnököt is próbálta hívni segítségért. „Az éjjel (csütörtökre virradóan – szerk. megj.) legalább húszan falubeliek terepjárókkal jártuk a falut, lámpáztunk. Amíg a medve meg nem öl valakit, nem fog semmi sem történni” – számolt be Albert József a marosfalvi helyzetről. Elmondta, értesítették a csendőrséget, tett kárbejelentést is, de nem is annyira az anyagi kár miatt bánkódik. „Az ember tartja az állatokat, hogy legyen a családnak élelme, hogy ne a boltit vegyük, de most nem maradt belőle semmi” – mondta lemondóan a gazda. A következő éjszakára is úgy készülnek, hogy őrjáratoznak, a méheit védené a gazda, már csak azok maradtak.

A napokban eldől a sorsa

Egyed József, Gyergyóújfalu polgármestere megkeresésünkre elmondta, véleménye szerint egy medve járt be a faluba, nem három. Bár a mezőn több egyedet is láttak, azt nem tudhatják, melyik támadt az állatokra.

„A vadászok kint vannak a mezőnek azon a részén, ahol be szokott járni a faluba a garázdálkodó egyed, és igyekeznek elijeszteni, ha látják. Egyelőre figyeljük, ha nem hagy fel ezzel a szokásával, hogy bejárogat, akkor az áthelyezés vagy a kilövés a megoldás. Erről bizottság fog dönteni, már beszéltünk róla. De a döntésnek megalapozottnak kell lennie” – magyarázta az elöljáró.

A bizottság tagjai a vadásztársaság képviselői, a polgármester, alpolgármester, állatorvos, a csendőrség és a SMURD rohammentő szolgálat képviselete, mondta el a polgármester. Egyed József úgy véli, a napokban eldől, hogy mi lesz a medve sorsa.

Véleménye szerint az áthelyezés nem hatékony, ugyanis könnyedén visszatérhet. A polgármester, aki maga is vadász, úgy látja, meg kellene engedniük a vadászoknak, hogy kezeljék ők a medveproblémát.

A falu közelében kihelyezett etetővel kapcsolatban Egyed József elmondta, nem két, hanem inkább három kilométerre van a falutól, fent a gerincen, ahova mindig is helyezték. Célja, hogy fent, távol a falutól tartsa az állatokat az erdőben.

„Nem a medvéknek tesszük ki, de rájárnak, viszont csak kárt csinálnak, nem megeszik a kitett krumplit, csak szétszórják. Szerintem azért jönnek le a medvék, mert fent már nincs nekik hely. Hierarchikus rendszerben élnek, az erősebbek valószínűleg kiszorították a gyengébbet, azt, amelyik bejár a faluba” – magyarázta a vadász elöljáró.

A vadászok szemberöhögik

A polgármester szerint a vadászok csütörtök éjjel is figyelik majd a terepet, bár nem könnyű erre embert találni.

„Néhányan vállalják, időnként én is fordulok egyet arra, lámpázunk, kiabálunk. A helyzet az, hogy fegyvert nem lehet használni, így amikor azt mondom a vadászoknak, hogy ki kellene menni puszta kézzel, és megnézni, hogy a medve jókedvében van-e, akkor a többségük szemberöhög” – magyarázta a nehézségeket Egyed József polgármester.

Brüsszeli tanács: tessék kilőni!

„Ha nem tartom a lelket az emberekben, akkor nem fogják hívni sem a 112-őt, sem kárbejelentést nem tesznek, papíron minden rendben lesz, hisz nincs bejelentés, az emberek pedig inkább felhagynak a gazdálkodással” – mondta megkeresésünkre Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke, aki épp szerdán beszélt a medvekérdésről Brüsszelben.

Az állattenyésztés és a nagyragadozók témájában tartott együttes ülésen a Régiók Európai Bizottságának Környezetvédelmi, Éghajlat-változási és Energiaügyi szakbizottsága (ENVE) és a Természeti erőforrásokért felelős szakbizottság elé terjesztette a problémákat.

Fotó: Pál Zoltán

„Arra kértem a bizottságot és a platform elnökségét, vizsgálják meg, hogy Romániában mi történik, hogy van jogszabály a probléma rendezésére, de nem merik alkalmazni. Ez egy 22-es csapdája” – fejtette ki Borboly Csaba, aki Régiók Európai Bizottságának, valamint az ENVE szakbizottságnak a tagja.

Hozzátette, arra is felhívta brüsszeli hallgatóság figyelmét, hogy a vadgazdálkodás ügyét rendezni kell, hiszen azóta vannak konfliktusok, amióta nincs vadgazdálkodás. Kérdésünkre azt is elmondta: javasolta, osszák szét Európa országai közt a medvéket, „mint a menekülteket”, hiszen „van elég megfelelő élőhely Európában”.

Kérdésünkre, hogy mikorra vár fejleményt, elmondta másfél-két év múlva történhet valami, hiszen „Brüsszelben minden évekbe telik”. De egyébként kapott választ, mégpedig azt: „tessék kilőni”.

„»Ott van az eszköz nálatok, miért nem használjátok?« – kérdezik Brüsszelben. Az összes ország lehív támogatásokat a megelőzésre, hogy tudjanak kutyát tartani, olyan kerítést építeni, ami tart is. Mi agyonkönyörögtük magunkat, hogy a közös agrárpolitikán keresztül kérjünk támogatást. Nem ment át” – magyarázta a tanácselnök.

Elmondta még, Hargita megyében 2500 medvét tartanak számon, évente 8 százalékkal nő a medvepopuláció, így a támadások száma is gyarapszik, sőt véleménye szerint továbbra is nőni fog. 2022-ben több mint félezer, medve okozta kárt és támadást jelentettek, ehhez képest 9 kilövés volt – tette hozzá Borboly Csaba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?