Gyanús kórházi elhalálozások: „Nem lehet szó szándékos emberölésről”

Nem lehet szó szándékos emberölésről a bukaresti Pantelimon kórházban elhunyt beteg ügyében, jelentette ki csütörtöki közleményben a Román Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság, elmagyarázva, hogy hogyan is működik a noradrenalin.

Mint korábban írtuk, a fővárosi törvényszék csütörtökön vizsgálati fogságba helyezte a kórház két orvosnőjét, akiket minősítettt emberöléssel gyanusítanak. Egy aneszteziológusról és egy intenzív terápiás szakorvosról van szó, akik a hatóságok szerint a noradrenalin dóziásnak szándékos csökkentésével előidézték az intenzív osztályon fekvő egyik beteg halálát.

Az ügyészség tájékoztatása alapján ez év március 26-án 16:45-kor a gyanúsítottak 15 ml/h-ról 1ml/h-ra csökkentették az 54 éves, súlyos állapotban levő, hemodinamikailag instabil, 49/29 mm/Hg vérnyomású betegnek beadott a noradrenalin szintjét. A beteg akkor nem halt meg, mert egy asszisztensnő közbelépett, és perfúzión keresztül pótolta a vérnyomás szinten tartására használt gyógyszert. Később, április 4-én 13:17 órakor viszont ismét csökkentették ugyanazon beteg noradrenalindózisát 20 ml/h-ról 1 ml/h-ra. Ötvennyolc perccel később a páciensnek leállt a légzése és a szíve, és 15 órakor megállapították a halál beálltát.

Fotó: Pantelimon kórház Facebook-oldala/archív felvétel

Csakhogy a Román Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság elmagyarázta, hogy a gyógyszer használata esetén ha a megemelt adag nem válik be, akkor csökkenteni kell az ajánlott szintre, mert a túlzott noradrenalin-adagolás növeli az elhalálozás kockázatát. Ha pedig a terápiás kezelés során pár órán belül nem érik el a 65 mm/Hg-s vérnyomást, úgy az elhalálozás 100 százalékos. „Az ügyészség által rendelkezésre bocsátott adatokból egyértelműen kiderül, hogy az eset orvosi oldalának ismerete hiányos. Valójában egy súlyosan hipotenzív sokkban szenvedő betegről volt szó, aki hatalmas adag noradrenalin alatt állt, és akinél visszatértek az ajánlott adaghoz (1 ml/óra). Tehát semmiképpen sem lehet szó szándékos gyilkosságról” – állapították meg.

Hozzátették: ezeket a tudományos érveket a beteg orvosi adatainak teljességében kell kezelni ahhoz, hogy a hatóságok megállapíthassák az igazságot. „Az orvosi testület szeretne együttműködni az igazságszolgáltatási rendszerrel, hogy közös, átlátható és professzionális elemzést végezzen mind a műhibák, mind az ilyen esetek kapcsán, és sajnáljuk, hogy Romániában nincs igazságszolgáltatás által akkreditált orvosi szakértői csoport, amely szakértelmet nyújthatna a bíráknak. Talán ez a rendkívül kellemetlen pillanat arra készteti majd Romániát, hogy elfogadja azokat a feltétlenül szükséges jogszabályokat, amelyek a legtöbb európai ország jogrendszerében jelen vannak ezen a rendkívül érzékeny területen” – fogalmaztak a közleményben.

Mint korábban írtuk, az ügyben megszólalt Wargha Enayati doktor is. A fővárosban magánklinikát működtető, közismert orvos közösségi oldalán szolidaritást vállalt a letartóztatott orvosokkal, mert ő odaadó és abszolút profiknak ismerte meg őket. Ő is úgy vélekedett, hogy a törvényi hiányosságok miatt gyanúsítják őket malpraxissal, ezért sürgős jogi szabályozást szorgalmaz úgy a betegek, mint az orvosok védelme érdekében.

A bukaresti orvoskamara elnöke, Cătălina Poiana Facebook-oldalán kiadott közleményben megjegyezte, hogy a letartóztatott orvosokat megilleti az ártatlanság védelme. Nagyon súlyos vádakat fogalmaztak meg velük szemben, az igazságnak ki kell derülnie, de arra biztatott, hogy ne ez alapján ítéljék meg az egészségügyben dolgozókat. Emlékeztetett arra is, hogy korábban az orvoskamara ellenőrzése nem tárt fel rendellenességeket a Pantelimon kórházban jelentett gyanús elhalálozások ügyében, de már akkor is közölték, hogy az ügyészi vizsgálatra várnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?