Fokozatosan vezetik be a megújulóalapú termelési kapacitásokat az energiaiparban
A román energiaipar szerkezetének átalakítása fokozatosan történik, a kormány nem állít le egyetlen termelési kapacitást sem addig, amíg valami mással nem helyettesíti - jelentette ki kedden George Niculescu egy bukaresti energetikai témájú rendezvényen.
Az energiaügyi minisztérium államtitkára elmondta, a szerkezetátalakítási terv szerint a jelenlegi termelési kapacitásokat fokozatosan váltják fel megújuló energiaforrásokra - például napenergiára - alapozó új, korszerű termelési kapacitásokkal.
Közlése szerint a minisztérium intézkedéseinek egyik legfontosabb célja, hogy megfizethető áron biztosítson energiát a hazai háztartási és ipari fogyasztóknak, mert a román gazdaság csak így tud versenyképes maradni a regionális piacokon. Emlékeztetett arra, hogy tavaly májusban a tárca 457 millió eurós keretű programot hirdetett mintegy 950 megawattnyi, megújuló forrásból származó villamosenergia termelésének finanszírozására. A pályázatokat elbírálták, a nyertesek névsorát közzétették a minisztérium honlapján - mondta az államtitkár.
Emellett Niculescu szerint a minisztérium 550 millió eurót irányoz elő az EU modernizációs alapjából a közintézmények és 500 millió eurót a vállalkozások megújulóalapú energia-önellátására.
Az államtitkár elmondta, hogy jelenleg a hatóságokat már a következő téli időszak foglalkoztatja. Közlése szerint a minisztérium a földgázforrások és a behozatali útvonalak diverzifikálására törekszik. Emlékeztetett arra, hogy a Romgaz vállalat két héttel ezelőtt újabb földgázbehozatali szerződést kötött az azeri Socar olajvállalattal, múlt év decemberében pedig Bukarestben aláírták az azeri-grúz-román-magyar tengeralatti áramvezetékről szóló megállapodást.