Felsőfokú asszisztensképzés Csíkszeredában: a Sapientia nem tett le a terv megvalósításáról
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem nem tett le arról a, még 2021-ben bejelentett célkitűzéséről, hogy elindítja Csíkszeredában a felsőfokú asszisztensképzést. Az oktatási törvények módosítása miatt a megvalósítást késleltetik, de a képzés elindítása szerepel az egyetem 2021–2030-as fejlesztési stratégiájában – tudtuk meg az egyetem rektorától, dr. Tonk Mártontól.
Hiánypótló felsőfokú egészségügyi asszisztensképzést indítását tervezték néhány évvel ezelőtt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán, és a kezdeményezést a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem is támogatta – ezt még 2021-ben jelentették be, azonban a képzés azóta sem indult be a székelyföldi városban, illetve hírek sem érkeztek arról, hogy konkrét lépéseket tettek volna ennek érdekében. A Maszol annak járt utána, hogy továbbra is a tervek között szerepel-e ez az elképzelés.
A négy évvel ezelőtti tájékoztatásból kiderült, hogy a budapesti Semmelweis Egyetem oktatóinak bevonásával és szakmai segítségnyújtása mellett indult volna el a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának felsőfokú egészségügyi asszisztensképzése. Dr. Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora akkor elmondta: első fázisban a Sapientia a maga szervezett intézményi keretébe fogadta volna be a képzést és megadta volna annak jogi hátterét. „Székhelyen kívüli képzésként indul el a folyamat, és amint lehet, önálló sapientiás szakként kívánjuk működtetni” – emelte ki akkor a rektor.
A képzés elindítását olyannyira komolyan gondolták, hogy az egyetem és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház között el is indult az ez irányú együttműködés. A rektor akkori közlése szerint a tervezett képzés akkreditációján már dolgoztak, és esély volt arra, hogy még abban az évben, tehát 2021-ben elkezdődhessen az oktatás.
Része következő öt évre szóló stratégiának
Feltettük kérdéseinket az egyetemnek: arra kerestük a választ, hogy 2025-ben még mindig szerepel-e a kitűzött célok között ennek a képzésnek az elindítása Csíkszeredában. Illetve arra is kíváncsiak voltunk, hogyha nem tettek le erről a tervről, milyen fázisban tartanak most, elkezdődött-e az akkreditációs folyamat, továbbá, hogy még mindig él-e az egyezség a Semmelweis Egyetemmel?
Tonk Mártontól azt választ kaptuk, hogy a Csíkszeredai Kar gondozásában megvalósítandó okleveles ápolóképzés részét képezi a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2021–2030-as periódusra szóló fejlesztési stratégiájának.
„Az akkreditációs folyamat még nem kezdődött el, amint e tekintetben érdemi fejleményről tudunk beszámolni, természetesen a sajtót is tájékoztatni fogjuk. Az engedélyeztetési folyamat az eredetileg tervezett időpontról azért került átütemezésre, mivel az új felsőoktatási törvény olyan új, szakmai-képzési szempontból egyértelmű előnyöket hordozó lehetőségeket vezetett be a romániai felsőoktatásba (pl. duális képzés), amelyek nyomán az egyetem a képzés újragondolása mellett döntött” – fogalmazott válaszában Tonk Márton.
Hozzátette, a Sapientia EMTE és a Semmelweis Egyetem közötti szakmai együttműködés az indítandó szak kapcsán változatlanul fennáll.
A csíkszeredai felsőfokú asszisztensképzésnek azért lenne egyébként légjogosultsága, mert a térség kórházaiban nagy szükség van a magasan képzett, magyarul beszélő ápolókra, ugyanakkor a betegek részéről is megvan az igény, hogy a legmagasabb szintű ellátásban részesüljenek és elmondhassák panaszaikat anyanyelvükön – erre dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője hívta fel a figyelmet, amikor hivatalosan is bejelentették a képzés megszervezését.
Posztlíceumi és felsőfokú képzés is elérhető magyar nyelven
Csíkszeredában egyébként létezik ápolóképzés a Louis Pasteur Egészségügyi Posztlíceumban, azonban ez nem felsőfokú diplomával járó szakképzést nyújt. Az oktatási intézmény munkája egyébként hiánypótló és megbízható, a csíkszeredai kórházban dolgozó ápolók jelentős hányada itt kapott szakképesítést. Az intézményben azonban csak tandíjas helyeket tesznek elérhetővé, idén 56 helyet hirdettek meg a hároméves képzésben.
Amint az intézmény tájékoztatójában fogalmaznak, az általános egészségügyi asszisztensi szak célja, hogy képzett szakembereket biztosítson az egészségügyi ellátás különböző területeire. A képzés során a hallgatók elsajátítják az alapvető egészségügyi ismereteket és gyakorlati készségeket, beleértve a diagnosztikai és terápiás eljárások támogatását, az alapvető ápolási feladatok végrehajtását, valamint az egészségügyi dokumentáció kezelését. A program magában foglalja az orvosi etika, a kommunikáció és az egészségügyi jog alapjainak megismerését is. A beiratkozáshoz érettségi nem, csak a 12 osztály elvégzése szükséges.
Magyar nyelvű asszisztensképzésre a térségben a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen van még lehetőség, itt a jelentkezők felsőfokú diplomát kapnak, és lehetőség van mesteri, illetve doktori fokozatot is elérni. Az egyetemen magyar tagozaton idén 45 térítésmentes helyet hirdettek meg, a csütörtökön közzétett eredmények szerint idén szeptemberben összesen 64-en kezdik meg az egyetemet az általános asszisztensképzésen.
A marosvásárhelyi felsőfokú asszisztensképzésről azt írják, hogy a mai betegnek egyre összetettebb döntéseket kell hozniuk. Ebben az összefüggésben a klasszikus nővéri szerep – vagyis, hogy az ápoló egyszerű végrehajtója az orvos által előírt és felügyelt eljárásoknak – már nem felel meg a mai valóságnak. Az adott orvosi szakterülettől függően az ápoló olyan helyzetekkel szembesül, amelyek kezelése hozzáértést és professzionalizmust igényel. Ennek következtében az ápolók orvosi képzése alapvetően megváltozott: a nővérnek alapos ismeretekkel kell rendelkeznie mind az alapvető biológiai tudományok, mind pedig az orvostudomány társadalmi vonatkozásai terén – erre készítik fel az egyetemen a jövendőbeli asszisztenseket.
A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) idén 60 tandíjmentes (30 nappali és 30 csökkentett látogatású) helyet hirdetett meg az ápoló és betegellátás felsőfokú, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kihelyezett képzésén. Az elméleti képzést a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban tartják, míg a gyakorlati oktatás elvégzésében partnerséget vállal a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, a Vitality Klinika és a Samed Polimed Center. Az oktatók a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának nemzetközileg is elismert szakemberei, valamint képzett helyi oktatók, akik nagy gyakorlattal rendelkeznek az evidenciákon alapuló ápolástudomány, valamint az egészségtudomány területén.
CSAK SAJÁT