Félrevezetés klónozott oldalakkal – Doppelganger-hálózatot azonosítottak be a hatóságok
Dezinformációs kampányokra használt orosz propaganda-hálózatot azonosított be az Országos Távközlési Hatóság (ANCOM). A belügyminisztérium 150 megtévesztő oldalt, illetve fiókot talált, összehangoltan dolgoznak a hálózat felszámolásán.
Az ANCOM pénteki közleményében figyelmeztett, hogy a hálózat részeként több hivatalos román intézmény – többek között a kormány honlapját –, illetve sajtóorgánum hivatalos weboldalait klónozták, hogy félrevezető társadalmi, politikai, gazdasági vagy egészségügyi tartalmakat terjesszenek. A szakhatóság szerint komplex műveletről van szó, amelyet úgy alakítottak ki, hogy ne legyen észlelhető szokatlan tevékenységként, de kihasználja a közösségi médiaszolgáltatások algoritmusait, a mesterséges intelligencia által generált tartalmakat és a célközönséghez igazítja a reklámokat.
Aláhúzták, hogy mindez nem konkrét politikai szereplők támogatására irányul, hanem a társadalmi, gazdasági, valamint a politikai elégedetlenségek felerősítését, társadalmi megosztást és a közbizalom csökkentését célozzák.
Ugródeszkahirdetésekkel csapják be a felhasználókat
Az ANCOM tájékoztatása szerint egy úgynevezett Doppelganger-hálózattal van dolguk, amely olyan hamis fiókokból és oldalakból áll, amely egy közösségi platformon összehangoltan oszt meg mesterséges intelligencia által generált tartalmakat.
A felhasználókat hirdetéseken keresztül irányítják át a klónozott oldalakra. Ezeket az úgynevezett „ugródeszkahirdetéseket” hazai, főként kattintásvadász oldalakon helyezik el. Hamis hírcímek formájában jelennek meg, a hirdetési helyeket pedig olyan cégek vásárolják, amelyekről korábban már nyilvánosan is kimutatták, hogy kapcsolatban állhatnak Oroszországgal. Az Adnow céget például más uniós tagállamban is vizsgálják, mert orosz titkosszolgálati műveletekben való részvétellel gyanúsítják.
Kapcsolódó
Dolgoznak a hálózat felszámolásán
A közlemény hangsúlyozza, hogy az illetékes állami hatóságok az érintett közösségi média platformmal és az internetszolgáltatókkal együttműködve összehangoltan lépnek fel a tevékenység ellen. A nyomozás folyamatban van, arra törekszenek, hogy feltérképezzék és felszámolják a hálózatot, és beazonosítsák a felelősöket. A felhasználóknak azt tanácsolják, hogy hivatalos forrásból tájékozódjanak.
A belügyminisztérium péntek esti közleménye szerint több mint 150 megtévesztő oldalt és közösségi média fiókot azonosítottak be. A felszámolás érdekében jogi intézkedéseket is tesznek, ugyanakkor néhány oldalt már sikerült ideiglenesen felfüggesztetniük a gyanús tevékenység miatt.
CSAK SAJÁT