Megtévesztő hálózatok uralják a digitális kampányt
Paradigmaváltást hozott az idei államelnök-választás: megtévesztő hálózatok uralják a digitalis kampányt.
Erre a következtetésre jutott az Expert Forum, miután megvizsgált több mint 600 olyan 10 ezres nézettséget meghaladó videoklipet a TikTok-on, amelyeket az elmúlt harminc napban töltöttek fel és a CIB típusú tartalmak közé soroltak. Ugyanakkor az államfőjelöltek hashtagjeinek láthatóságát is figyelemmel követték, megjegyezve, hogy például #georgesimion címkét olyan fiókok is használták, amelyek más jelölt mellett kampányoltak, feltételezhetően azért, hogy tartalmuk eljusson a rivális szimpatizánsaihoz is.
De kezdjük azzal, hogy mit is jelent egy CIB-típusú videoklip. A CIB az az angol Coordinated Inauthentic Behaviour rövidítése, ami összehangolt megtévesztő tevékenységet jelent. Ez a kifejezés arra utal, amikor különböző fiókok vagy oldalak szervezetten működnek együtt azzal a céllal, hogy rejtetten befolyásolják a közvéleményt, esetleg manipulált vagy valótlan információt terjesszenek. Gyakran szolgálnak politikai vagy propagandacélokat, az oldalak és csoportok mögött pedig általában nem az áll, amit vagy akit állítanak. Jellemző, hogy próbálnak függetlennek tűnni.
Kiemelték, hogy bár a TikTok tiltja a hivatalos politikai reklámot, a gyakorlatban robbanásszerűen megnőttek a burkolt és szervezett politikai tartalmak egyik-vagy másik jelöltek népszerűsítése érdekében. Ez a gyakorlat nem csak egyenlőttlen választási versenyt eredményez, hanem a teljes demokratikus eljárás integritását megkérdőjelezi – fogalmaztak az elemzésük csütörtöki bemutatásakor.
Az Expert Forum szerint a jelöltek közül a TikTok-ot messze magasan az AUR-vezér George Simion uralja. Összesen 270 olyan megtévesztő videoklipet azonosítottak be, amelyek őt népszerűsítik, miközben például a kormánykoalíciós pártok közös jelöltje, Crin Antonescu esetében csak 180 eredt ellenőrizhetetlen hitelű hálózatból. A címkék szerint a nézettségben is Simion az „aranyérmes” több mint kétszer akkora a láthatósága, mint például a második helyen álló Nicușor Dannak, ráadásul túlnyomó részt pozitív tartalommal. Amúgy többnyire pozitív a nem hiteles tartalom Antonescu esetében is – hogy ez szándékos vagy sem az nem megállapítható – a többi jelöltnél viszont vegyes.
Nicușor Dan, Victor Ponta és Elena Lasconi esetében 50-nél kevesebb volt a CIB típusú videó, azok között bíráló tartalom is volt, derült ki az Expert Forum hivatalos honlapján is közzétett részletes elemzésből. Nicușor Dan hivatalos fiókja láthatóságának (2,4 millió megtekintés az elmúlt 30 napban) növekedése esetében is feltételezhető megtévesztő tevékenység, de organikus érdeklődést is közrejátszik. Victor Ponta népszerűsítési stratégiája a hivatalos fiókjára épül, 17,2 milliós megtekintéssel a legnépszerűbb friss videók esetében – állapították meg.
A civil szervezet szerint a post-Georgescu érában az őszinte szereplők térnyerése valószerűtlen a közvélemény befolyásolását célzó hálózatokat használókkal szemben. Sokkal hatékonyabb megbízni egy marketingcéget, hogy az hozzon létre pár száz, akár ezer felhasználói fiókot egy bizonyos jelölt népszerűsítése érdekében. „Hogyan lehet versenyképes online kampánya egy olyan jelöltnek, amelyik be akarja tartani a játékszabályokat? A válasz az, hogy nem nagyon lehet. Ha kizárólag csak a saját fiókodról kommunikálsz, szándékosan felvállalod a hátrányt egy aránytalan digitális versenyben” – fogalmaznak.
Rámutattak arra is, hogy a romániai jogszabályok tiltják a külső finanszírozást, holott inkább szabályozni kellene azt ebben a digitális érában, amikor a választási kampányok már nem csak nyomtatott felületeken vagy televíziós hirdetések által zajlik.
Megjegyezték, hogy nehéz és lehetetlen vállalkozás lenne pontosan felmérni, hogy mennyi törvényes az online tevékenységből, ugyanakkor a Központi Választási Iroda (BEC) hivatott a tartalmak kiszűrése és eltávolításának elrendelése. Sok esteben meg is tette ezt, de a szervezett hálózatokkal szemben fellépni problematikus.
CSAK SAJÁT