A hírközlési hatóság alelnöke szerint orosz ügynökök hamis információkkal próbálják megtéveszteni az embereket
Pavel Popescu, az ANCOM alelnöke a Digi24.ro-nak adott interjújában kijelentette, hogy Oroszország sikeresen alkalmazza a dezinformációt az országban, és hogy az Orosz Föderáció ügynökei jelen vannak Romániában, de az állami intézmények – eddig – ellensúlyozták tevékenységüket.
„A dezinformáció olyan csapás, amellyel nap mint nap szembesülünk, és amellyel szemben ellenálló képességet kell kiépítenünk”, mondta a romániai Országos Hírközlési Hatóság (ANCOM) alelnöke. „Mondok egy példát: a parlamentben voltam, és hallottam, hogy egy párt azzal vádol minket, hogy az ANCOM lekapcsolja a honlapokat. Ez egy teljesen hamis állítás. Ez tiszta dezinformáció, mert Romániában nincs jogalapja annak, hogy én elmegyek X politikushoz és leszedek egy bizonyos posztot” – mondta Popescu.
Ugyanakkor figyelmeztetett: Oroszország nagyon sikeresen használja a dezinformációt Romániában.
„Ami aggasztó, az a deepfake hihetetlen online terjedési képessége. Teljesen megdöbbentő, hogy a mesterséges intelligenciát használva elkészített videók, a deepfake (...) mindennapossá vált az interneten. Ez az egyik legnagyobb kihívás, amely ellen küzdenünk kell” – mondta Popescu.
Arra a kérdésre, hogy vannak-e Romániában az Orosz Föderációnak ügynökei, Popescu így válaszolt: „Biztosíthatom önöket, hogy vannak. A román állam megfigyelés alatt tartja őket. Szerencsére az intézmények elvégezték a munkájukat. Sikerült ellensúlyozniuk a tevékenységüket” – jelentette ki a hírközlési hatóság alelnöke.
Arról is beszélt, hogy Oroszországnak köze van a gazdák és fuvarozók jelenlegi tiltakozásaihoz.
„Van egy minta, ami nyilvánvaló és látható. Vannak megfelelő okai a gazdák tiltakozásának, de nagyon világos bizonyítékok vannak arra is, hogy van egy minta, mindaz, ami a szélsőjobboldalt jelenti Európában a, és amelyet Oroszország finanszíroz és táplál” – mondta az ANCOM alelnöke. Hozzátette, hogy Kína és Oroszország 300 millió euróval finanszírozta a 2020-as választási évet.
Ezeknek az akcióknak a célja a destabilizáció előidézése. „Oroszország célja, hogy megnyerje a háborút Ukrajnában. Oroszország destabilizálni akarja Romániát, és minden bizonnyal más európai országokat is. Ez segíti őket a végső céljuk elérésében. Oroszországnak bizonyos helyzetekben már most sikerült destabilizálnia Európát különböző kérdésekben” – tette hozzá.
CSAK SAJÁT