Hovatovább belbiztonsági üggyé válik a közösségi média korlátozása
Világszerte nagy visszhangot váltott ki a Kamaszok című Netflix-drámasorozat, amelyben egy 13 éves brit tinédzsert az osztálytársnője meggyilkolásával vádolnak. A film sikere újabb lökést adhat az okostelefonok és a közösségi média korlátozását célzó kezdeményezéseknek.
A napokban a nagybritanniai iskolákban levetítették és megvitatták a Kamaszok című Netflix-drámasorozatot, amelynek középpontjában a kolléganője meggyilkolásával vádolt, 13 éves Jamie Miller áll. A film a technológia és az internetes kultúra hatásait dolgozza fel. A vágás nélküli jelenetek valósággal beszippantják a nézőt, amiként a főszereplőt is beszippantotta a „manoszféra”, vagyis a férfiak felsőbbrendűségét és a nőgyűlöletet hirdető internetes weboldalak, blogok és közösségi médiás oldalak/csatornák hálózata.
A sorozatban konkrétan elhangzik a román közvélemény és bűnüldözőszervek által jól ismert Andrew Tate neve is. Tőle és a hozzá hasonló influenszerektől tanul randitechnikákat Jamie, hogy kitörjön az incel státuszból (a szó az angol involuntary celibates, magyarul önkéntelen cölibátus rövidítése), amelybe a manoszféra szerint a túltolt feminizmus kényszeríti a férfiakat. Amikor Katie Leonard elutasítja a közeledését – pedig Jamie „recept” szerint egy sérülékeny pillanatában próbálkozik –, több késszúrással végez a lánnyal. Tettének súlyával, illetve a virtualitás és a valóság közötti határokkal csak később, a sorozat utolsó részében szembesül egy pszichológus többszöri látogatásának hatására. Addig teljesen őszintén hajtogatja, hogy „semmi rosszat” nem tett.
A szülőknek halvány sejtelmük sincs arról, mi érik a kamasz szobájában, ahol Jamie órákat tölt egyedül a képernyő előtt. „Azt hittük, biztonságban van” – mondja a kétségbeesett apa. Ha ellenőrizték volna a fiuk számítógépét, sokkal többet akkor sem tudtak volna meg. A gyilkossági ügyben nyomozó rendőr számára is a serdülő fia fejti meg Jamie archivált csevegéseit, a felnőttek számára teljesen ártatlannak tűnő emojikat.
Kapcsolódó
A Kamaszok számos országban a nézettségi listák élére került, ismét előtérbe hozva az okostelefonok és a közösségi hálózatok használatának korlátozását célzó kezdeményezéseket. Az egyik legsikeresebb ezek közül az SFC (a Smartphone Free Childhood, magyarul okostelefon mentes gyerekkor rövidítése), amelyhez eddig csaknem 130 ezer szülő csatlakozott az Egyesült Királyság 13 ezer iskolájából. A Daisy Greenwell által 2024 elején alapított mozgalom kiáltványának aláírói vállalják, hogy a gyereküknek nem adnak a 14. életéve betöltése előtt internetkapcsolattal ellátott okostelefont.
A közösségi hálózatokkal kapcsolatos aggodalom nem új keletű. Pszichológusok évek óta kongatják a vészharangokat, hogy a túlzott képernyőidő, valamint a valós emberi kapcsolatok ezzel összefüggő hiánya pusztító hatással van a gyerekek és főleg a serdülők szellemi és lelki fejlődésére.
Keir Starmer miniszterelnök a Downing Street 10-ben fogadta a Kamaszok alkotóit, akikkel megvitatta a sorozatban felvetett kérdések kapcsán „a serdülők biztonságának újragondolását”. Elmondta, hogy fiával és lányával együtt nézte végig a sorozatot, ugyanakkor kizárta, hogy a kormány valamilyen tiltó rendelkezéssel avatkozzon be. „Ez nem olyan kihívás, amit a politikusok egyszerűen törvénykezés útján orvosolhatnak” – mondta a munkáspárti kormányfő.
A kabinet nem támogatta a múlt hónapban a szintén munkáspárti Josh MacAlister képviselő törvényjavaslatát, amely betiltotta volna az okostelefonokat az iskolákban, illetve 16 év alatt korlátozta volna a közösségi platformok használatát. Érdekes módon a konzervatív ellenzék támogatta a kezdeményezést. Kit Malthouse, a korábbi tory-kormány oktatási minisztere egyúttal elismerte, hogy pártja kudarcot vallott a kérdés szabályozásában.
Más európai országok is intézkedéseket fogadtak el – vagy terveznek – a gyerekek közösségimédia-használatának korlátozására. Legutóbb, februárban Dánia jelentette be az okostelefonok betiltását az iskolákban. Franciaország már több éve bevezetett hasonló tiltást, és Emmanuel Macron francia elnök életkorhoz kötné a közösségi platformok használatát. Az államfő által létrehozott szakértői bizottság már kidolgozott egy javaslatot, amelyet Macron európai szinten akar elfogadtatni.
Az okostelefonok használatát már most is számos iskola tiltja, azonban ez önmagában alig érezhetően mérsékli a technológia káros hatásait – derül ki a témában készült első világszintű kutatás adataiból. Eszerint az iskolai tiltás naponta mindössze 40 perccel csökkentette a készülékek, illetve 30 perccel a közösségi média használatát. A tanulmány készítői nem találtak érdemi eltérést a diákok mentális jólétét, viselkedését, tanulmányi eredményeit illetően annak függvényében, hogy a vizsgált tanintézet éppen korlátozza a telefonhasználatot vagy „liberális”.
Nemrégiben a brit belbiztonsági hivatal (MI5) jelentésében arra figyelmeztetett, hogy a magányos, önsajnáló fiatalok online radikalizálódó tömegei már nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.
CSAK SAJÁT