Felavatták az MCC-s diákok nagyváradi „bástyáját”

Felavatták a Mathias Corvinus Collegium (MCC) nagyváradi képzési központjának teljesen megújult épületét.

Elegáns, modern és ugyanakkor otthonos épületben fogadja Nagyvárad és a környék diákjait a Kárpát-medence legnagyobb tehetséggondozója, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) nagyváradi képzési központja. Teljesen megújult ugyanis a belvárosi Dudek-ház, amely otthont kínál a tehetséggondozó programban foglalkozásaihoz.

Felavatták a felújított épületet | Fotó: A szerző felvételei

A korszerűsítést követő, csütörtök este tartott ünnepélyes avatóünnepségen Nagy Tímea Zita, a váradi központ vezetője köszöntőjében hangsúlyozta: ez nem pusztán egy szellemi találkozási hely, hanem bástya is a diákok számára. Mindenkiben van tehetség, az ő dolguk, hogy annak teret adjanak és a felszínre hozzák. Széles látókörű, kritikus gondolkodású fiatalok a munkájuk eredménye, mutatott rá. Több tucatnyi fiatal vesz részt a képzéseiken, ugyanakkor emlékeztett, hogy a közösség számára nyilvános előadásokat is szerveznek, amelyeken tavaly összesen több mint négyezren vettek részt.

Restaurálták az eredeti lépcsőt

Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységéért felelős igazgató szerint a nagyváradi központ sok jószándékú ember közös eredménye. Külön köszönetet mondott a nagyváradi római katolikus püspökségnek, amely az oktatásnak kínálta fel az épületet.

A Dudek-ház évszázadokon át változó funkciókat töltött be, tükrözve Nagyvárad fejlődését és társadalmi alakulását. Az ingatlant Dudek Joachim tisztifőorvos, a város egyik legnagyobb jótevője építette, és bérházként hasznosította. Az 1870-es években lakóházként működött, 1875-ben bécsi bank, később 1879.ben a Római Katolikus Káptalan vásárolta meg és iskolává alakította át. Az intézmény hamar a város egyik legelismertebb oktatási helyszínévé vált. 1948-ig egyházi fenntartásban működött, majd államosítottak és a George Coșbuc általános iskola elemi tagozatának adott otthont. A rendszerváltást követően az RMDSZ közbenjárására az épület újra a nagyváradi római katolikus egyházmegye tulajdonába került, majd 2011-től a Szacsvay István Általános Iskola elemi tagozata működött benne. Az MCC 2021-ben kezdeményezett hosszú távú együttműködést az egyházmegyével. A 2024-ben indított munkálatok során az ingatlan épészeti arculatát megőrizve, de a 21. századi oktatás és közösségi élet igényeihez igazítva újult meg, így az épület ma ismét méltó környezetet biztosít a váradi és környékbeli magyar közösség szellemi gyarapodásához – mutatta be az MCC az épületet.

A könyvek gondosan sorakoznak a polcokon, barátságos, jól felszerelt termek fogadják a kollégium hallgatóit. Az MCC-és diákok boldogan mutatták be az új épületet a Maszolnak. Bevallásuk szerint szívesen töltik az idejüket ebben a közösségben. Örülnek az új épületnek, bár még szokatlan, de ígérik, gyorsan belakják majd az új otthonukat.

A diákok örülnek az új épületnek

Kritikus gondolkodású „utánpótlás”

A megnyitóval egybekötött panelbeszélgetés során Simon Krisztián, az MCC egyetemi programjának diákja kérdezte Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét és Orbán Balázst, az MCC kuratóriumi elnökét oktásügyi és politikai témában.

Az RMDSZ elnöke szerint fontos feladatot lát el az MCC, amely már azzal megfelel az elvárásoknak, ha gondolkodni tudó, kritikus gondolkodású embereket nevel. Kiemelte, sok pénzbe kerül az ilyen tehetséggondozó program, de szerinte jó helyre kerül a támogatás. Fontosnak tartja ugyanakkor, hogy a képzésekben részt vett fiatalok később visszakapcsolódjanak a közösségbe. Politikai utánpótlásra van szüksége a romániai magyarságnak – jegyezte meg, olyanokra, akik képesek irányítani a közösséget.

Kelemen Hunor célszerűnek tartja ugyanakkor azt is, ha jó kapcsolatot ápolnak a román akadémiai szférával, hasznos, ha ismerik egymás szemléletét.

Panelbeszélgetéssel kötötték egybe az avatóünnepséget

Orbán Balázs szerint a tömegoktatás korszakát éljük, amikor bár sokan egyre tovább tanulnak, elvesződik az egyéniség. Mindenhol vannak, akik többet akarnak tudni, a magyar nemzet startégiája pedig, hogy ezeket a diákokat meg tudják fogni, magyarázta és örömét fejezte ki, hogy az erdélyi magyar közösséggel együtt tudnak működni. Meglátása, hogy ez a generáció tudja majd, hogy lehet határ az országok között, de egy nemzet között nem. Szerinte nem csak az erdélyi magyarság jár jól ezzel a tehetséggondozó kollégiummal, hanem az összmagyarság is.

Elmondása alapján gyakorlatilag franchise rendszerben működnek, hiszen egységes a módszertan, mert fontosnak tartják, hogy senkinek se legyen hátránya abból, ha máshol született. Leszögezte viszont, nem az a cél, hogy elszívják a tehetségeket. Bár lehet például a debreceni egyetemnek elszívó ereje, szerinte a kormánynak és az erdélyi intézeteknek azon kell dolgozniuk, hogy a helyi közösségek számára megteremtsék a megfelelő körülményeket. Ezt nem lehet versenyként kezelni, Magyarország részéről pedig meg van a nyitottság – mondta.

Kelemen Hunor szerint nagy potenciál van a régióban, ha két agglomeráció összeér, abból mindenki nyer.

Az avatóünnepségen bejárták az épületet

Kelemen Hunor: „rendben lesznek a dolgok”

Az RMDSZ elnökét az elnökválasztásról is kérdezték a panelbeszélgetés során. Mint vázolta, továbbra is korrekt dolognak tartja, hogy az akkori koalíciós pártok közös jelöltet állítottak Crin Antonescu személyében. Nicușor Dant, akit a második fordulóban támogattak és végül megnyerte a választást elvszerű embernek ismeri. Olyan, aki meg akarja érteni a problémát, nem felületes, időt szán arra, hogy megtalálja a megoldást. De ha megtalálta, utána azt nem engedi el, jellemezte. „Vele jól együtt fogunk tudni működni, remélem” – mondta Kelemen Hunor. Megjegyezte, a külpolitikát még tanulja, de az elmúlt időszak beszélgetései nyomán az a benyomása, hogy „rendben lesznek a dolgok”.

Szerinte jó választás volt, el sem tudja képzelni, ha George Simion nyert volna. „Minden porcikája magyarellenes, ráadásul szorgalmas is” – mondta az AUR-vezérről. Figyelmeztetett viszont, hogy van mögötte 5 millió ember, ezét számolni kell azzal, hogy a 2028-as parlamenti választásokon komoly erő lesz. Egyelőre viszont megnyugtatónak tartja, hogy a koalíciós tárgyaláson nyomán nem nyílik meg az az út, amit Simion és Călin Georgescu ajánlottak.  

Orbán Balázs szerint nagyon sok féle partnere volt eddig Magyarország miniszterelnökének, Orbán Viktornak, alkalmazkodnak. Magyarország érdekelt abban, hogy jó román-magyar viszony alakuljon ki, együttműködést és nyitottságot mutatnak Nicușor Dan elnökké választása után.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?