Elfogadta a szenátus a közérdekű bejelentésről szóló törvény tervezetét
Elfogadta csütörtökön a szenátus a közérdekű bejelentésről szóló törvény tervezetét, amit Klaus Iohannis államfő küldött vissza korábban a parlamentnek felülvizsgálatra. A jogszabály 76 támogató és 8 elutasító szavazatot kapott, három tartózkodás mellett.
A tervezetet a kormány dolgozta ki, elfogadta a szenátus és döntő házként a képviselőház, az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította, ám az államfő visszaküldte a parlamentnek felülvizsgálatra.
A törvény a 2019/1937-es uniós irányelvet ülteti át a román jogrendbe, és a hatóságoknál, közintézményeknél, más közjogi vagy magánjogi személyeknél történt vagy várhatóan bekövetkező jogsértéseket bejelentő személyek védelmének általános kereteit rögzíti.
Az államfő érvei szerint tekintettel arra, hogy a közérdekű bejelentők védelme a korrupció megelőzésének egyik jelentős eleme, az európai irányelv nem megfelelő átültetése a hazai jogrendbe uniós kötelezettségszegési eljárás elindítását, vagy a forrásmegvonásokkal járó jogállamisági mechanizmus aktiválását vonhatja maga után Románia ellen.
A szenátus jogi bizottsága szerdán módosított a tervezeten. A testület elnöke, Cristian-Augustin Niculescu-Ţâgârlaş elmondta, hogy az elfogadott módosítások tiszteletben tartják mind a bejelentők, mind az egyének jogait. Megemlítette azokat a területeket, ahol a közérdekű bejelentésekről szóló törvény nem alkalmazható: nemzetbiztonság, egészségügy, valamint az ügyvéd és az ügyfél közötti kommunikáció.
Csütörtökön a szenátus plénuma megszavazta a jogi bizottságban elfogadott módosításokat, és figyelembe vette az államfő kifogásait. Az egyik módosítás szerint a névtelen bejelentéseknek tartalmazniuk kell a bejelentő személy minőségét. A tervezetet a képviselőház vitatja meg döntő házként.
CSAK SAJÁT