Életmentő a csíkszeredai helikopterleszálló pálya – 51 alkalommal használták egy év alatt
Tavaly augusztusban volt a legelső éles bevetés a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznál felépített helikopterleszálló pályán. Egy súlyos fejlődési rendellenességgel született újszülöttet kellett sürgősen elszállítani a marosvásárhelyi egészségügyi intézménybe. A légi szállítási lehetőségnek köszönhetően tíz kisbaba életét mentették meg. Az elmúlt egy évben összesen 51 esetben volt szükség légi szállításra, számoltak be az illetékesek a sajtó képviselőinek a leszállópályán.
A használatba vétele óta eltelt egy év alatt több mint ötven esetben volt szükség sürgős légi szállításra a csíkszeredai helikopterleszálló pálya igénybevételével, ebből két esetben a csíkszeredai kórház volt a fogadó intézmény. A Nyerges-tetőnél történt tragikus autóbaleset következtében a Marosvásárhelyről érkező SMURD mentőhelikopter a csíkszeredai kórházba szállított súlyos sérültet. A második esetben pedig egy súlyos érrendszeri beavatkozásra volt szükség egy Szatmárról átszállított személyen, közölték a kórház képviselői csütörtökön.
Dr. Konrád Judit kórházmenedzser kiemelte, a legfontosabb feladat időben felmérni azokat a sürgősségi eseteket, amelyek meghaladják az intézmény lehetőségeit és eljuttatni a pácienst a legközelebbi fogadó intézménybe, ahol a megfelelő orvosi beavatkozás megtörténhet. Borboly Csaba, az egészségügyi intézményt fenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke kiemelte, jó döntést hoztak, amikor felvállalták a leszállópálya önerőből való megépítését, áll a közleményben. Mint Borboly elmondta, a megyei tanács döntése és a kórházmenedzsment jó elképzelése ma életeket ment.
Dr. Vitos Attila orvosigazgató beszámolójában kitért arra, hogy a sürgősségi esetek nagy többsége, ahol légi szállítást kellett igényelni kardiovaszkuláris és agyi érkatasztrófa esetei voltak. Ez pedig mutatja milyen irányban kell fejleszteni, amely folyamat már elindult, hogy ezeket az eseteket is lehessen a Hargita megyei intézményben kezelni. Az orvosigazgató ugyanakkor hozzátette, ezeket az eseteket nem lehet nullára csökkenteni, hiszen a cél, az egészségügyi intézmények közötti együttműködés sürgősségi esetekben. Dr. Szakács Emőke kardiológus szakorvos hozzátette, idén 76 esetben szállítottak be osztályukra infarktust szenvedett beteget. Ötven esetben Csíkszeredában kezelték a pácienseket, 13 alkalommal pedig mentőhelikopterrel szállították a beteget a Maros megyei központba.
A közleményben kiemelik: az újszülött-gyógyászati osztály esetei azok, amikor a beavatkozás tétje a kicsik életének megmentése, hiszen itt minden perc számít. Dr. Füstös Annamária szakorvos beszámolója szerint tavaly augusztus óta csaknem tíz újszülött egészségét, életét sikerült megmenteni a mentőhelikopter segítségével.
A kórháznál zajló beruházások talán egyik legfontosabb fejlesztése volt a légi összeköttetés megvalósítása Dr. Adrian Dobrică mellkassebész értékelésében. A szakorvos ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a jövőben a Hargita megyei egészségügyi intézmény több mellkassebészeti esetet is kénytelen lesz ellátni, amelyek nem ritka esetben légi úton jöhetnek. Ezt azzal magyarázta, hogy az országban csökken a szakorvosok száma, a csíkszeredai kórház sebészeti részlege pedig erős és rengeteg beteget el tudnak látni. A megyei tanács elnöke ugyanakkor hozzátette, annak ellenére, hogy összegét tekintve nem a legnagyobb beruházások közé tartozik, mégis hosszú éveket felölelt a megvalósítás és az engedélyeztetési folyamat. Ez a beruházás azonban nagyban hozzájárul nemcsak Hargita megye, de a térség egészségügyi szolgáltatásainak fejlődéséhez.
A leszállópálya most már rendelkezik teljes körű engedéllyel a repülésügyi hivataltól, akik szúrópróbaszerűen ellenőrzéseket végezhetnek. Stekbauer Zsombor gazdasági igazgató elmondta, a személyzet folyamatos képzésen kell részt vegyen. Jelenleg 17 fős a személyzet, akik felváltva, műszakokban biztosítják a leszálló működését. Egy műszakban egy irányító és két tűzoltó szolgál, összesen öt irányító dolgozik, a többi tűzoltó szolgálatot biztosít. A feladatuk, hogy megfelelő körülményeket biztosítsanak a légijárművek érkezéséhez és biztosítani a pályát a felszálláskor is.
CSAK SAJÁT