Elemzés: a romániai népességfogyás kétszer gyorsabb lehet a magyarországinál 

Várhatóan milliókat ad hozzá a következő években a közép-európai népességhez az ukrajnai háború okozta menekülthullám, emiatt szinte leáll a népességfogyás a régióban. Az egyetlen negatív kivétel Románia - derül ki a Capital Economics elemzéséből, amelyet a vg,hu ismertetett.

Lelassul a népesség fogyása Közép-Európában ebben az évtizedben, miután az Ukrajnában zajló háború következtében milliók települnek át a régiónkba. A Capital Economics közgazdászai szerint ugyanakkor nem kizárólag a háborús hatásról van szó, Miközben a közép-európai népesség természetes fogyása folytatódik, az elmúlt öt évben megfordult a régióban a korábban évtizedekig jellemző kivándorlási trend: már többen költöznek haza, mint ahányan elmennek. Ez is segít ellensúlyozni a természetes fogyás negatív hatását. 

A ki- és bevándorlás egyenlege Magyarország esetében kedvezőbb volt már a 2010-es években is, mint a régió legnépesebb országaiban: Lengyelországban, Romániában és Csehországban. Ami miatt Magyarországon mégis nagyobb volt a népességfogyás, mint a cseheknél vagy a lengyeleknél, az a gyorsabb ütemű természetes fogyás, tehát a születések és a halálozások negatív egyenlege. A csehek és a lengyelek esetében az utóbbi várhatóan durván romlik a 2020-as években - írja a Világgazdaság. Ugyanakkor Lengyelországba költöznek a legtöbben Ukrajnából, a becslések szerint 2022 és 2029 között 1,1 millióan. 

Továbbra is nagy az elvándorlás Romániából. A kép illusztráció. Forrás: Adobe Stock

Románia esetében ezt a beáramlást 350 ezer, Magyarországon kétszázezer főre becsülik. Az elemzés szerint Romániában mérséklődhet a természetes fogyás, ettől azonban a teljes népesség fogyása még így is kétszer gyorsabb lehet, mint a magyar, mivel nálunk várható a legkisebb migrációs többlet. Horvátország, Románia és Lettország népessége több mint tíz százalékkal csökkent 2000 óta, tőleg a kivándorlás miatt. Ezzel szemben a ki- és bevándorlás egyenlege a csehek, a magyarok és a szlovákok esetében pozitív volt, a következő években pedig ezen a téren Magyaroszág jól teljesíthet. 

Az elemzés megemlíti még, hogy az ukrán hatástól eltekintve nem érdemes a külföldiek jelentős betelepedésére számítani a következő években Közép-Európába. Bár egyes országok – mint Románia – növelték a külföldieknek adott munkavízumok számát, a bevándorlás mértéke a régió lakóinak hozzáállásától függ, és ezek az országok „történelmileg elég ellenállónak bizonyultak a bevándorlással szemben. Ehelyett, a változás java valószínűleg a kisebb kivándorlásból származik majd” – következtettek a vg.hu által idézett közgazdászok. 

Romániában tavaly csaknem százéves mélypontra csökkent a megszületett gyermekek száma. 171 ezer élve született gyermeket anyakönyveztek, utoljára 1930-ban született ilyen kevés gyermek az országban. A természetes népességfogyás 2022-ben meghaladta a 100 ezret Romániában, tavaly ugyanis az anyakönyvi hivatalok 272 ezer halálesetet regisztráltak. Tavaly 118 135 ezer házasságkötést regisztráltak, 526-tal kevesebbet, mint 2021-ben, a válások száma viszont 23 260-ra csökkent az előző évi 27 ezerről.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?