Több mint 30 ezer fővel csökkent Maros megye lakossága
Az elmúlt évtizedben példátlan demográfiai csökkenés volt Maros megyében – derült ki a tavaly lebonyolított népszámlálás részleges eredményeiből. A magyarság száma és aránya is csökkent.
Maros megye lakossága a népszámlálás előzetes adatai szerint 518 193 fő, ami közel 6 százalékos csökkenést jelent 2011 óta. A megye szám szerint 32 653 főt vesztett az elmúlt több mint egy évtizedben.
Az Országos Statisztikai Intézet Maros Megyei igazgatósága által közölt előzetes adatok szerint a legnagyobb fogyás Segesváron tapasztalható, ahol a lakosság 15 százalékkal csökkent, ezt Marosvásárhely követi 13,6 százalékos csökkenéssel.
Ugyanakkor a szomszédos községek lakossága több ezerrel nőtt. Az elmúlt 10 évben Koronka lakossága gyarapodott a legnagyobb mértékben, közel 60 százalékkal, Jedd és Marosszentkirály lakossága pedig 40 százalékkal bővült.
Ioan Matei, a megyei statisztikai igazgatóság vezetője kijelentette: az előző népszámlálás óta a születések és halálozások közötti különbség csaknem 20 ezer fő. A másik negatív elem az elvándorlás, amelynek köszönhetően a megye csaknem 13 ezer embert vesztett. A születések számának drámai csökkenését követő másik aggasztó jelenség a népesség elöregedése, amely az elmúlt évtizedben közel két évvel nőtt, így Maros megye lakosságának átlagéletkora 42 év, miközben a várható élettartam is két évvel, 76 évre nőtt.
A népszámlálás előzetes adatai szerint Maros megyében 35,6 százalék a magyar lakosság aránya, a válaszadók közül egész pontosan 184 476-an vallották magukat magyar nemzetiségűnek. Az Erdélystat szerint 2011-ben 200 858 magyar volt a megyében (38,1 százalék), tehát 16 382-vel lett kevesebb a magyarok száma.
CSAK SAJÁT