Együtt győztünk – választási eredményeket értékelt Bihar megyében az RMDSZ

„Megérdemeltük ezt a győzelmet”, hangzott el az RMDSZ Bihar megyei szervezetének pénteki választmányi ülésén, amikor kiértékelték az önkormányzati és az európai parlamenti választások eredményeit. Ugyanakkor már most szóba kerültek a soron következő államfő- és parlamenti választások is, amelynek során ugyanúgy a képviselet megtartását, illetve megerősítését célozzák meg.

A választmányi ülésen Cseke Attila, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének elnöke köszöntötte a nagyváradi polgármesteri hivatal nagytermében összegyűlteket. Felidézte mind a kampányt, mind pedig a választásokat, amelyek során nemcsak megőrizték, hanem erősíteni is tudták a magyar képviseletet a megyében.

Meglátása szerint megérdemelték ezt a győzelmet, de ez az eredmény a Bihar megyei magyarok eredménye. „Az elvégzett munkát nem lehet beszéddel kiváltani” – hangsúlyozta ugyanakkor Cseke.

Meglátása szerint bebizonyosodott, hogy a Bihar megyei magyarokat foglalkoztatja az európai parlamenti munka. „Mi voltunk az egyetlen szervezet, amelyik beszélt a brüsszeli kihívásokról, más pártok nem beszéltek erről. Én úgy gondolom, hogy ők hibáztak, mert a magyar embereket érdeklik az uniós döntések” – ecsetelte. Hozzátette: „együtt győzni fogunk” volt az általános szlogenje az RMDSZ-nek a választások idején, és „az az igazság, hogy együtt győztünk”. Sokan kételkedtek abban, hogy elérhető az 500 ezer szavazat, de aztán mégis közel 580 ezer voksot kapott a Szövetség, ami szerinte azt mutatja, hogy amikor az emberek érzik a tétet és a választás súlyát, akkor van közösségi kiállás.

Megjegyezte, hogy ebben szerinte közrejátszott az a kormányzati munka is, amit a két és fél év alatt elvégeztek. A munka pedig még nem ért véget, következnek az államelnöki és a parlamenti választások, nyomatékosította. Az államelnök-választások időpontja kapcsán nem csodálkozott azon, ami a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) között történt, a liberálisok ugyanúgy felrúgták az írott megállapodást, ahogyan tették azt az RMDSZ-szel is korábbam. „Ezzel a politizálással fel kellene hagyni, nem vezet jóra, mi ezt nem szeretjük, még akkor sem, ha nem vagyunk közvetlenül érintettek benne” – mondta Cseke.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fel vannak készülve mind a két választásra. Nekik az volt a fontos, hogy külön tartsák azokat, ne mosódjon össze a kettő. Beszélt arról is, hogy Bihar megye az elsők között mondta, hogy az RMDSZ-nek saját államfőjelöltet kell állítani. és ezt nem pusztán a hagyomány miatt, hanem azért, mert kell egy hang a választás során, aki elmondja, hogy a romániai magyarok mit várnak el a majdani államfőtől.

A parlamenti választások kapcsán megjegyezte, hogy ahogyan helyi szinten meg tudtak erősödni, ugyanúgy parlamenti szinten is meg kell tudniuk tartani és megerősíteni a magyar képviseletet. Úgy véli, hogy a korábbi kormányzati munka és egy erős magyar jelenlét a választásokon jó lehetőséget adhat arra, hogy decembertől ismét kormányzati szerepet vállaljanak.

Ennek kapcsán Szabó Ödön, az RMDSZ megyei ügyvezető elnöke is hangsúlyozta, nem titkolt céljuk, hogy Cseke Attilát újból miniszterként „köszönthessék” egy fontos tárcánál. Közölte, hogy – amint már írtuk – az RMDSZ államelnökjelöltje szeptember elején lesz ismert, de ugyanúgy szeptemberben, legkésőbb október elejéig összeállítják majd a megyei szenátori és képviselői jelöltlistájukat is, amely széleskörű konzultációt követően, várhatóan kompromisszumos lista lesz.

Fotó: Cseke Attila Facebook-oldala

Szabó Ödön bemutatta amúgy az elmúlt önkormányzati és európai parlamenti választások statisztikai számadatait a megyére lebontva. Ez alapján arra a megállapításra jutott, hogy sikerült plusz szavazatokat szerezniük, ugyanakkor meggyőződése, hogy még mindig vannak tartalékaik.

Beszélt a velük szemben indult kisebbik magyar pártról, az Erdélyi Magyar Szövetségről is, bár név szerint nem említette, de a kimutatásokból arra a következtésre jutott, hogy az elmúlt 20 év legrosszabb eredményét hozta össze az EMSZ Bihar megyében és Nagyváradon, miközben az RMDSZ a 2008 utáni legjobb eredményét jegyezte. „Ebből az látszik, hogy mi tudtunk tanulni a hibáinkból” – vélekedett. Hangsúlyozta viszont azt is, hogy ez ugyanakkor egy fájdalmas veszteség is a számukra, mert bár önerőből mind a váradi, mind a megyei önkormányzatban visszaszereztek egy plusz tanácsosi helyet, még eggyel több lehetett volna, ha az EMSZ elfogadta volna az ajánlatukat, mégpedig hogy az RMDSZ listáján induljanak a választáson – úgy, ahogyan országos szinten a parlamenti választásokon is tervezik. Mivel ez Bihar megyében és Nagyváradon nem történt meg, így az AUR küldhetett több tanácsost az önkormányzatba, mondta Szabó Ödön. „A számok makacs dolgok, a számokkal nehezen lehet vitatkozni, főleg ha rendben nézi az ember” – jelentette ki a képviselő.

A számok mentén haladva beszélt arról is, hogy EP-választásra megkötött összefogás mentén elviekben az RMDSZ-re és az EMSZ-re leadott szavazatok összesítése kellene megmutatkozzon az RMDSZ EP-listájára leadott voksok számán, de ez nem így történt. RMDSZ-es választási biztostól tudják például, hogy még Tőkés László sem volt hajlandó átvenni az EP-listát, holott saját kabinetfőnöke, Szilágyi Zsolt volt a jelöltlista negyedik helyén.

Szabó Ödön a tanulságokat összefoglalva úgy vélekedett, hogy „a magyar emberek becsülték a tisztességes kampányt”, ugyanakkor a magyar emberek „azt akarják, hogy azok képviseljék őket akiket őt választanak, nem pedig akiket nekik választanak” – summázta.

Megemlítette a székelyhídi helyzetet is, ahol, mint ismeretes, a regnáló Béres Csaba egyetlen szavazattal nyerte meg a választást az EMSZ jelöltjével szemben. Szabó kiemelte, hogy például a szomszédos megyében, Szilágycsehen az RMDSZ-es jelölt két szavazattal veszített. „De az RMDSZ nem csinált belőle országos csinnadrattát. Nem bélyegeztünk meg mindenkit tolvajként, nem borítottuk fel a közösségi békét úgy, mint Székelyhídon történt” – mondta. Amúgy jövő hétre várják a jogerős bírósági döntést a választások kapcsán, de mint mondta, eddig mindent megnyertek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?