Egyhangúlag megszavazták a bizalmatlansági indítványt, megbukott a kormány

A parlament két házának együttes ülésén egyhangúlag megszavazták a Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott bizalmatlansági indítványt, így megbukott a Florin Cîțu vezette nemzeti liberális párti (PNL) és RMDSZ-es kormány.

Florin Cîțunak (balról) és kormányának távoznia kell | Fotó: Agerpres

A kabinet bukását a miniszterelnökkel nyílt konfliktusba került, a kormányból szeptember elején kilépett Mentsétek meg Romániát Szövetség–Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (USR PLUS) idézte elő, és a bizalmatlansági indítvány megszavazásával bebizonyította, hogy nélküle a Cîțu-kabinet maradékának nincs parlamenti támogatása. A bizalmatlansági indítványt a PSD és USR PLUS mellett a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is megszavazta. A kormánypártok képviselői és szenátorai nem szavaztak.

A bizalmatlansági indítványt előterjesztő szociáldemokraták elnöke, Marcel Ciolacu a parlamenti vita során úgy vélekedett: Florin Cîțu teljesen elvesztette a valóságérzékét, kilenc hónapig a PNL elnöki tisztségéért folyó küzdelemmel volt elfoglalva, de fogalma sincs, milyen problémákkal szembesülnek a választók. A PSD-elnök szerint a PNL jelöltjeként államfővé választott Klaus Iohannis és az általa támogatott Cîțu-kabinet tönkretették, adósságba verték, példátlan válságba sodorták Romániát, ezért a kormánynak távoznia kell.

Florin Cîțu parlamenti beszédében éles támadást intézett volt koalíciós partnerei ellen, akik szerinte elkényeztetett gyerekek módjára megfutamodtak a kormányzás felelőssége elől. Cîțu szerint az USR – miközben hajthatatlan reformerként tetszeleg – oltásellenes, neofasiszta, antiszemita, Európa-ellenes pártokkal szövetkezik, csakhogy félreállítsa őt. Cîțu szerint a megdöntésére szövetkezett „új koalíció" semmilyen alternatívát nem kínál, a PNL viszont nem hátrál meg, és Romániának továbbra is a liberális értékek körül alakult kormánya lesz.

Dan Barna, az USR alelnöke szerint Cîțu bebizonyította, hogy képtelen a koalíciós együttműködésre, „túl nagy neki a kormányfői kalap", és azzal vádolta Cîțut, hogy cinikus módon válságba sodorta az országot, csakhogy néhány szavazatot gyűjtsön a PNL-ben a párt elnökségéért folyó közdelemben. Az USR képviselője megerősítette: helyre akarják állítani – de Cîțu nélkül – a jobbközép kormánytöbbséget, és nem tevődik fel, hogy a PSD-vel és AUR-ral kormányozzanak.

Az RMDSZ nevében felszólaló Szabó Ödön képviselőházi frakcióvezető-helyettes is úgy értékelte: felelőtlenség a járvány tombolása közepette alternatíva nélkül kormányt buktatni. A most egymást támadó volt kormányzati partnereket arra figyelmeztette: egy koalícióban nem erőltethetnek egymásra olyan intézkedéseket, amelyeket a másik nem tud elfogadni, mert a másik mögött is választói felhatalmazás áll, energiájukat inkább a közös célok megvalósítására kellene összpontosítaniuk. Az RMDSZ szónoka felérte a PNL-t és USR-t: tegyék félre a személyes sértődéseiket és fogjanak össze a közös kormányprogramba foglalt reformok megvalósítása érdekében.

Egyhangúlag megszavazták

Daniel Suciu, a hábizottság titkára ismertette a szavazás eredményét: a 465 törvényhozóból jelen volt 318, szavazott 281, az érvényes szavazatok száma 281, a bizalmatlansági indítványt támogatta 281 szavazó. A kormány megbuktatásához legkevesebb 234 voksra lett volna szükség.

A parlament két házának együttes üléséről, a bizalmatlansági indítvány kedd délben kezdődött vitájáról és a szavazásról élő hírfolyamban számoltunk be.

Ludovic Orban képviselőházi elnök bejelentette, hogy az új kormányalakítási kísérletig a jelenlegi kabinet ügyvivő kormányként, korlátozott jogkörökkel marad hivatalban. Egy új kormány beiktatásáról az államfőnek kell egyeztetnie a parlamenti pártokkal.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Cîţu nem támogatna sem szakértői, sem nemzeti egységkormányt

Sem szakértői kormány, sem nemzeti egységkormány alakításának lehetőségét nem támogatja Florin Cîţu ügyvivő miniszterelnök. „Láthattuk, milyen volt a technokrata kormány 2016-ban. Nulla! Romániának nincs szüksége még egy ilyen tapasztalatra" – fogalmazott a kormányfő a parlament épületében adott nyilatkozatában. Megkérdezték tőle az újságírók, lát-e esélyt arra, hogy előre hozott választásokat írjanak ki. „Minden lehetséges forgatókönyv elképzelhető" – válaszolt.

A nemzeti egységkormány alakításának lehetőségét elutasította Cîţu, hangsúlyozva, a PNL nem fog „a szélsőségesekkel” közösen kormányozni. „A PNL megy tovább és meg fogja találni a legjobb megoldást a románok és Románia számára" – hangsúlyozta, hozzátéve, addig is várják a bizalmatlansági indítványt támogató PSD, USR és AUR következő lépését. „Ma közösen megbuktatták a kormányt, de szeretnénk látni, mik a terveik, mert az ülésteremben csak veszekedtek" – nyomatékosította.

A PSD előre hozott választásokat szeretne

A szavazás eredményének kihirdetése után Marcel Ciolacu leszögezte: a PSD semmiképpen nem fog egy kisebbségi, liberális kormányt támogatni, legfeljebb egy szakértői kormány beiktatását hajlandó megszavazni, amely elvezeti az országot az előrehozott választásokig.

Klaus Iohannis kedden 18 órakor sajtónyilatkozatban fog reagálni a parlamenti szavazás eredményére – olvasható az elnöki hivatal honlapján. Ugyanakkor sajtóhírek szerint az államfő csütörtökre hívja egyeztetésre a parlamenti pártok vezetőit, hogy a kormányalakításról tárgyaljon velük.

Az AUR reméli, hogy Iohannis „nem fog akaratoskodni”

Florin Cîţu már nem miniszterelnök, és ügyvivő kormányfőnek sem kellene maradnia - nyilatkozta a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke, George Simion. A képviselő rámutatott, pártja szakértői kormány felállítását támogatja, és van is már egy javaslatuk erről, amelyet a többi parlamenti alakulattal is megvitatnak majd. „Reméljük, hogy Klaus Iohannis nem fog görcsösen ragaszkodni Florin Cîţuhoz. Neki távoznia kell, azt akarjuk, hogy még ügyvivő kormányfő se legyen” – fogalmazott Simion.

Mint mondta, az AUR az összes párttal készen áll tárgyalóasztalhoz ülni, ugyanakkor leszögezte, sem Ludovic Orbanban, sem Alexandru Rafilában „nem bíznak”, így nem támogatnák esetleges jelölésüket a miniszterelnöki tisztségre. A párt támogatja az előre hozott választások kiírását, és ha Klaus Iohannis államfő „akaratoskodni fog”, számításba veszik a tisztségből való felfüggesztésének lehetőségét is - tette hozzá Simion.

Orban: a PNL szolgálatában töltött 30 éves munkám úszott el

A kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány elfogadása után Ludovic Orban képviselőházi elnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt elnöke kijelentette, hogy ezzel a párt szolgálatában töltött 30 éves munkája „úszott el”.

„Úgy tűnik önöknek, hogy boldog vagyok, miután 30 éves munkám úszik el olyan kalandorok miatt, akik semmit sem értenek abból, hogy mit jelent a politika és a közérdek?” – válaszolta Orban az újságíróknak arra a kérdésére, örül-e annak, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány célba ért. A politikus ugyanakkor cáfolta azokat a híreket, miszerint javasolta, hogy a PNL őt jelölje miniszterelnöknek.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?