„Egyetemre akarok menni” – támogatják a hátrányos helyzetben lévő BBTE hallgatókat

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) 79 hallgatójának segítenek befejezni a felsőfokú tanulmányait az „Egyetemre akarok menni” nevű projekt révén. A kedvezményezettek nehéz körülmények között élő vidéki fiatalok, akiknek pénzügyi támogatás mellett mentorálást is biztosítanak.

A World Vision Romania civil szervezett korábban már támogatta a hátrányos helyzetben lévő gyerekeket középiskolai tanulmányaik elvégzésében, most pedig annak folyományaként az „Egyetemre akarok menni” nevű projekt révén az felsőfokú oktatásához kínál segítséget. Ezt a tesztprogramot a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemmel (BBTE) közösen szervezik, szerdai tájékoztatásuk alapján a tanintézet vidéki, szegény családból származó első éves hallgatóinak szánják. Hetvenkilenc fiatalt választottak ki az egyetem diákjai közül. Számukra szerveznek tematikus workshopokat, ugyanakkor mentorprogramban is részesülnek. A mentorok az egyetem tanárai és végzősei közül kerültek ki. Egyikük az a Vizeli Ibolya, akivel tavaly a Maszol olvasói is megismerkedhettek, a vele készült beszélgetésünk során megtudhatták, hogy milyen nehézségek árán sikerült álmait valóra váltania.

Fotó: World Vision Romania

Amiatt is csatlakozott most mentorként az „Egyetemre akarok menni” programhoz, mert jómaga is a hátrányos helyzetűek világából érkezve sikerült felsőfokú tanulmányait elvégeznie. Családjából az első volt, aki bejutott az egyetemre, idézte most fel. „Nem volt könnyű, de szerencsére találtam mentorokat és szervezeteket, amelyek segítettek. Tanácsokat és ötleteket adtak, pénzügyileg támogattak. Ez a támogatás nagyban befolyásolta az életemet. Ezért is tartom ezt a kezdeményezést kiválónak, mert megmutatja, hogy az oktatás és a támogatás megváltoztathatja az életet” – fogalmazott Vizeli a World Vision Románia közleménye alapján. Hozzátette, mentorként is saját példája nyomán ad majd tanácsot a hallgatóknak, szeretné, ha azok önbizalmat nyernének; meg akarja mutatni nekik, hogy szorgalommal és kitartással megvalósíthatják az álmaikat.

A mentorprogram mellett a projekt kedvezményezettjei korszerű számítástechnikai eszközöket és internethozzáférést is kapnak, nyári táborban vehetnek részt, ugyanakkor 400 lej értékben utazási, lakhatási és egyéb tanulmányi költségeikhez is támogatást biztosítanak.

A World Vision Romania kiemelte, hogy a középiskolát elvégző vidéki diákok 65 százaléka nem iratkozik be egyetemre, holott a 80 százalékuk szeretné. Tanulmányuk alapján a többség amiatt nem vállalja a felsőfokú képzést, mert attól tart, hogy családjuk nem fogja tudni abban anyagilag támogatni. Az Európai Bizottság legutóbbi kimutatása szerint az uniós államok közül Romániában végeztek a legkevesebben egyetemet. 2021-ben az egyetemre beiratkozott fiatalok csupán 23,3 százaléka fejezte be felsőfokú tanulmányait, holott az uniós átlag 41,2 százalék volt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?