Egyetem Napja: díjazással, emlékezéssel ünnepelt a csíkszeredai Sapientia

Első tanévnyitójának évfordulóját ünnepelte pénteken a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A 2012 óta hagyománnyá vált Egyetem Napja alkalmából Csíkszeredában gyűlt össze az egyetemi közösség és meghívottjai. A Csíki Moziban tartott ünnepségen átadták az egyetem Szenátusa által megítélt díjakat és kitüntetéseket.

A Sapientia EMTE vezetőségének ünnepélyes bevonulásával és a Himnusz eléneklésével kezdődött el a Csíki Mozi nagytermét zsúfolásig megtöltő „sapisok” és meghívott vendégeik éves nagyrendezvénye. A megjelenteket Tonk Márton rektor köszöntötte. „Mára a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a Kárpát-medencei magyar felsőoktatás stabil, megkerülhetetlen, szakmai és minőségi szempontból vonzó, versenyképes intézményévé vált” – hangsúlyozta a rektor. Kiemelte ugyanakkor, hogy a román Oktatási Minisztérium által készített kutatási, oktatási kiválóságot értékelő metarangsorban a mintegy száz jegyzett egyetem sorában a tavalyi 27. helyezéshez képest idén három helyet lépett előre az intézmény.

Fotó: Gábos Albin

Az egyetem vezetője örömmel számolt be arról is, hogy 2025-ben a Csíkszeredai Kar ad otthont az Országos Tudományos Diákköri Konferencia egyetlen határon túl megszervezett szekciójának. Jövő áprilisban, a 37. OTDK Agrártudományi Szekciója alkalmával Csíkszereda így „a Kárpát-medencei agrártudományi felsőoktatás központjává válik”.

„Az egyetem olyan univerzitás, amely mindenki számára értéket és tudást biztosít. A tudás keresésének szemléletét és szeretetét adja át. Az egyetem egyszerre mély és tágas, olyan, mint a tenger. A tudomány mélységeit igényesen tárja föl és teszi érthető módon közkinccsé a hallgatók számára. A Sapientia az előtte álló kihívásoknak csak akkor tud eleget tenni, ha szilárd értékrendje és világnézete alapján utat tud mutatni a hallgatók számára, akik a mai globalizálódó, digitalizálódó, rohamosan változó világban keresik önmagukat és saját helyüket, szerepüket a társadalomban” – fogalmazott köszöntőjében Kató Béla református püspök, a Sapientia Alapítvány Kuratóriumának elnöke.

Tonk Márton rektor köszöntötte elsőként az ünneplőket | Fotó: Gábos Albin

Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője egy keleti példázattal kezdődő beszédében hangsúlyozta: döntéseinknek, választásainknak nemcsak másokra, de önmagunkra nézve is következményei vannak. „Közhelynek számít, de az embernek mindig döntenie kell, hogy a probléma vagy a megoldás részévé akar válni. Ma egy ilyen döntést ünneplünk, hiszen azok, akik az egyetem megalapítása mellett döntöttek, komoly problémával szembesültek. Minden korábbi igyekezet ellenére nem lehetett addig magyar egyetemet létrehozni. Az alapítók pedig eldöntötték, ha törik, ha szakad, megalapítják azt. Megtudták, amit én is vallok, hogy a bátorság nem a beszédben van, hanem a választásban” – mondta a főkonzul.

„A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem bástyája az erdélyi magyar közösségnek, amely hozzájárul az erdélyi magyar társadalom építéséhez” – hangsúlyozta beszédében Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városvezető köszönetet mondott ugyanakkor Magyarország Kormányának a határon túli magyar felsőfokú oktatás támogatásáért.

Fotó: Gábos Albin

Lázár Ede, a házigazda Csíkszeredai Kar dékánja az kiemelte, bár nem mindig volt zavartalan a kar működése, hiszen a világjárvány, épületfelújítási munkálatok nehezítették az elmúlt éveket. „Működésünk tehát nem volt és talán nem is lesz soha zavartalan, ennek ellenére ez így lett, lesz teljes. Remélem, hogy a továbbiakban is a mintegy húsz éve elkezdett úton tudunk tovább haladni” – tette hozzá.

A beszédeket követően a Subito Kvartett lépett pódiumra, majd a díjak kiosztása következett. Elsőként a Sapientia EMTE Teller Ede-emlékérmét adták át, amelyet Berky Anna, a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) nyugalmazott munkatársa vehetett át. Mint elhangzott, az elismerés köszönet a Sapientia EMTE alapítását megelőző előkészítő munkák során és működésének korai időszakában végzett munkájáért. A díjazottat Brendus Réka főosztályvezető, a Sapientia Alapítvány kuratóriumi tagja méltatta.

Fotó: Gábos Albin

Az ünnepség keretében három tiszteletbeli professzori címet adott át az intézmény. Elsőként Aáry-Tamás Lajos egyetemi docens, a magyarországi oktatási jogok biztosának munkáját köszönte meg Tonk Márton. Rostás Zoltán professzor, egykori dékán a csíkszeredai társadalomtudományi képzés elindításában és fejlesztésében végzett munkájáért részesült elismerésben. Tóth Melinda, az ELTE docense a 2023. évi marosvásárhelyi OTDK Informatikatudományi Szekciójának megszervezésében való jelentős hozzájárulásáért kapott tiszteletbeli professzori címet.

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem nyugdíjba vonult főállású egyetemi tanárainak a Szenátus Professor Emeritus vagy Professor Emerita címet adományozhat. Idén a Csíkszeredai Kar három volt oktatóját díjazták. Nyugdíjba vonulása alkalmával Professor Emerita címet vehetett át Bodó Julianna professzor, valamint Professor Emeritus címet adományozott a Szenátus Kilár Ferenc professzornak és Tóth József professzornak, köszönetképp a főállású oktatóként végzett magas színvonalú munkájukért.

Fotó: Gábos Albin

Tonk Márton rektori dicséretben részesítette az adminisztrációban dolgozó sapientiás munkatársak közül azokat, akiknek munkája hangsúlyosan hozzájárult az egyetem falai között zajló tevékenységek gördülékeny megvalósításához. A Sapientia EMTE Rektori Hivatalának munkatársai közül idén Kolcsár Levente ügyintéző tevékenységét jutalmazták, a házigazda Csíkszeredai Karról pedig Tamás Zsuzsánna kari főtitkár, Mátyás Melinda kari gazdasági igazgató, valamint Markaly Sándor adminisztrátor érdemeit emelték ki.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?