Egy év után sincsenek válaszok az udvarhelyi tragédia kérdéseire

Lassan őrölnek az igazságszolgáltatás malmai, egy évvel a székelyudvarhelyi bentlakás részleges összeomlása után sem nevezték meg a felelősöket. A két emberéletet követelő tragédia egyéves évfordulóján harangszóval, imával és gyertyagyújtással emlékeznek az elhunyt áldozatokra.

Kereken egy évvel ezelőtt, 2023. december 18-án, 15.59-kor egy pillanat alatt minden megváltozott Székelyudvarhelyen: beomlott a Tamási Áron Gimnázium bentlakása, négy diákot temetve maga alá. Egyikük, Sipos Dávid a helyszínen életét vesztette, Barabás Orsolya három heti küzdelem után halt bele sérüléseibe. Azon a bizonyos napon az ünnepre készülődő székely anyaváros egyik pillanatról a másikra borult gyászba. Egy megosztott és szétzilált, a hibákat folytonosan egymásban kereső, örökösen vitázó, veszekedő közösség osztozott egyazon gyászban. A karácsonyi vásár színpadára tervezett előadásokat és koncerteket lemondták, és csendes lett a városi szilveszter is, élő zene, lemezlovas és tűzijáték nélkül.

Két fiatal életét követelte az, aminek nem lett volna szabad megtörténnie | Fotó: Szász Csaba

A kezdeti döbbenetet idővel felváltotta az értetlenkedés, a harag, a számonkérés. A megválaszolatlan kérdések egyre csak gyűltek: hogyan történhetett meg egy ilyen tragédia, volt-e lehetőség a megelőzésére, és ha igen, hogyan? Történt-e emberi mulasztás? Kik a felelősök?

Az ügyben gondatlanságból elkövetett emberölés és gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával indult nyomozás, utólag kiderült, hogy a helyszíni felmérések igazolták azt a gyanút, amely szerint azért omlott össze a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, mert közvetlenül a fal és az alap mellett több méter mély árkot ástak a csatornázási munkálatok során.

Ki adott parancsot?

A történtek miatt vádat emeltek a munkálatokkal megbízott cég vezetője, a projektmenedzser és a tervező ellen, akiket egy időre hatósági felügyelet alá helyeztek. Számos kérdés felvetődött az építkezés körüli rendelleneségekkel kapcsolatosan, többek közt az is, hogy ki adhatott parancsot egy olyan munkálat elkezdésére, amelyet nem engedélyeztek korábban. A lehetséges válaszoknál a helyi és a központi sajtóban szóba került a fenntartó udvarhelyi polgármesteri hivatal, a tulajdonos Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség és az ingatlant használó Tamási Áron Gimnázium vezetősége is, az érintett felek azonban határozottan elutasították a gyanúsítgatást, ki-ki a maga módján.

A gimnázium bentlakása egy évvel a tragédia után | Fotó: Szász Csaba

Az udvarhelyi önkormányzat értetlenkedett, mint mondták, számukra is „picit érthetetlen”, hogy a kivitelező miért tért el az építési engedély előírásaitól. A gimnázium vezetősége a védekező álláspontot részesítette előnyben, hírzárlatot rendeltek el, a sajtóval való kommunikációt pedig egy ügyvédre bízták. Szóba került az igazgató lemondása is – hiszen, ha a diákok egészségéért, testi épségéért, életéért felelősséget vállaló tanintézményben két fiatal az életét veszti, akkor erkölcsi felelősségvállalásként a lemondás a minimum, – ez végül nem történt meg.

Legvehemensebben, mondhatni támadólag az érsekség tiltakozott, közleményükben kijelentették, hogy nem céljuk nyilatkozatháborúba bocsátkozni, nincs szükségük önigazolásra. És hogy nekik „az evilági bír(ál)ókat meghaladó Bírája előtt” kell számot adniuk.

Válaszokra várva

A bentlakást és környékét az állagmegőrzés, megerősítés, illetve a domboldal stabilizálásának idejére teljesen lezárták, a konszolidációs munkálatokat idén tavasszal fejezték be. Az ingatlan felújítása és újjáépítése azonban továbbra is várat magára. Ahogy az oly sok kérdés megválaszolása, a felelősök, a vétkesek megnevezése is.

: A konszolidációs munkálatokkal idén tavasszal végeztek | Fotó: Szász Csaba

Székelyudvarhely új polgármestere, Szakács-Paál István elmondta, hogy az ügyben több szálon is zajlik eljárás, van, amiben a városháza érintett, van, amiben az érsekség, a kivitelező, illetve a gimnázium. Megjegyezte, hogy a polgármesteri hivatal esetében biztosan nem, és tudomása szerint a többi esetben sem született eredmény, vagy legalábbis azt nem közölték ki.

„Szomorú vagyok amiatt, ami nálunk sajnos általános tendencia, hogy nagyon lassan őrölnek az igazságszolgáltatás malmai. Ennek megfelelően úgy futunk neki ennek a szomorú évfordulónak, hogy mindeddig nem tudtak felelősöket megnevezni” – közölte Szakács-Paál István. Hozzátette, hogy ennek nem örvend, mert ez találgatásoknak ad teret, de az udvarhelyiek sem örvendenek, amit teljesen normálisnak tart.

Mécsesek a patkóban a tragédia után | Fotó: Szász Csaba

„A gimnázium, az intézmény munkaközössége, a tanárok, az ott tanuló diákok, azok, akik barátaikat veszítették el a tragédiában, azt szeretnék, hogy ha egy kicsit csend lenne, és ha méltósággal, csendben tudnának megemlékezni a tragikus eseményekről. Ennek megfelelően szerveztük meg mi is az egyéves megemlékezést” – fogalmazott az udvarhelyi városvezető. Elmondta, hogy a városban minden harang megkondul a tragédia időpontjában, tehát szerdán 15.59-kor, ezt megelőzően, illetve azt követően is megemlékező szentmiséket, istentiszteleteket tartanak.

„Szervezetten nem megyünk gyertyát vagy mécsest gyújtani, de a városlakókat nagy tisztelettel várjuk, hogy 4 és 8 óra között jöjjenek és a helyszínen emlékezzenek egy mécsessel vagy egy szál virággal a tragédia áldozataira” – összegzett Szakács-Paál István.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?