Diákok: „A kormány közvetlenül támadja az oktatást és az ifjúságot”
A diákok kemény kritikával illették a „salátatörvényt”, amelyet valószínűleg hétfőn fogad el a végrehajtó testület: „A román kormánynak fel kell hagynia azzal, hogy a fiatalokat és a diákokat az abszurd és inkompetens megszorító politikák áldozataként használja” – fogalmaztak.
A Romániai Diákok Országos Szövetsége (UNSR), látván a „salátatörvény” első tervezetét, úgy fogalmazott, hogy mindez „közvetlen támadás a romániai fiatalok jövője ellen” – írja a HotNews. Mint mondják, nem értenek egyet a javasolt intézkedésekkel, különösen azért, mert „jól látszik, hogy a kormány meg sem próbált párbeszédet folytatni a hallgatói képviselőkkel”.
Mik a hallgatói sérelmek?
A diákok azt mondják, hogy nem értenek egyet egy sor „abszurd intézkedéssel” a „retrográd projektben, amely közvetlenül támadja az oktatást és az ifjúságot”:
- „Az, hogy a hallgatók csak az otthonuk és az egyetemük között élvezhetnek államilag támogatott utazást, jelentős hatással van az oktatáshoz való hozzáférésre és a mobilitásra. Ez az intézkedés nemcsak a tanulói jogokat sérti, hanem veszélyes precedenst teremt a tanulmányi és szakmai lehetőségek korlátozására. A hallgatói mobilitás nemcsak az órákon való részvételhez elengedhetetlen, hanem a szakmai gyakorlatokhoz, versenyekhez és egyéb tanórán kívüli tevékenységekhez is.”
- „A diákok és hallgatók ösztöndíjainak befagyasztása, a szociális ösztöndíjak inflációs rátával való indexálásának megszüntetése, valamint az egy hallgatóra jutó összeg befagyasztása az egyetemi ösztöndíjalap számára olyan intézkedések, amelyek több ezer olyan fiatalt érintenek, akik ezekre támaszkodnak a mindennapjaikban. Ezek a döntések az iskolai lemorzsolódás növekedéséhez vezetnek, és drasztikusan csökkentik a fiatalok esélyeit, közvetlenül befolyásolva az oktatáshoz való hozzáférést, valamint a diákok személyes és szakmai fejlődését.”
Az UNSR emlékeztet arra, hogy a romániai egyetemi lemorzsolódási arány „riasztó szintet ért el, közel 48%-kal csökkent a tanulni akarók száma”, és a PISA-vizsgálatok azt mutatják, hogy az elmúlt tíz évben Romániában a funkcionális analfabéták aránya elérte a 40-45 százalékot. „A rendelet által életbe léptetett megszorító intézkedések csak súlyosbítják ezt a problémát az oktatás pénzügyi támogatásának csökkentésével és költségvetési megszorításokkal, amelyek közvetlenül érintik a hallgatókat és az egyetemeket. Ahelyett, hogy az oktatást a fejlődés pilléreként helyezné előtérbe, a kormány úgy dönt, hogy szemet huny e döntések súlyos következményei felett, amelyek egy egész generáció jövőjét aláássák” – fogalmaztak a diákok.
Kérdések a diákoktól
A diákok arra kérik a Marcel Ciolacu vezette kormányt, hogy nyilvánosan válaszoljon a következő kérdésekre:
- Milyen jogon áldozza fel a fiatalok jövőjét, hogy fedezze saját költségvetési kudarcait?
- Milyen megoldásokat javasol e döntések fiatalokra és diákokra gyakorolt pusztító hatásának ellensúlyozására?
- Miért maradt ismét az oktatás az érdeklődési kör legvégén?
- Aggasztja-e még a kormányt az egyetemi lemorzsolódás, vagy az ilyen témák már nem érdeklik őket?
- Szándékában áll-e valódi párbeszédet nyitni a fiatalok és a hallgatók képviselőivel sürgető problémáik megoldása érdekében, vagy továbbra is az utolsó prioritásként kezeli őket, ahogyan eddig is?
Az UNSR úgy véli, hogy „megengedhetetlen, hogy olyan környezetben, ahol az egyetemi lemorzsolódás már kritikus szinten van, a kormányzók olyan intézkedéseket hoznak, amelyek nemcsak figyelmen kívül hagyják a problémát, hanem szándékosan súlyosbítják azt. Az oktatást kezelik utolsó prioritásként a kormány napirendjén, és nem tartják fontosnak. Ez az érdektelen oktatásszemlélet veszélyezteti egy olyan ország jövőjét, ahol a fiataloknak kell a fő prioritásnak, az oktatásnak pedig a gazdasági fejlődés fő pillérének lennie” – mondják a fiatalok.
Az UNSR arra kéri a kormányt, hogy ne fogadja el a bejelentett intézkedéseket a szövetségekkel, a civil szervezetekkel és a fiatalok képviselőivel folytatott konzultáció nélkül. „A román kormánynak fel kell hagynia azzal, hogy a fiatalokat és a diákokat abszurd és inkompetens megszorító politikák áldozataként használja. Az oktatás a megfelelő alapja egy fejlődni akaró államnak. Az oktatás aláásása rövid-, közép- és hosszú távon negatív hatásokkal jár” – tették hozzá a fiatalok.
CSAK SAJÁT