Aláírták a koalíciós megállapodást, Crin Antonescu a közös államfőjelölt

A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek csoportja megállapodott abban, hogy Crin Antonescu volt liberális vezető lesz a közös államelnök-jelöltjük. A döntést a pártok vezető testületeiben kell érvényesíteni. 

„A kormánykoalíciós megállapodás egyik rendelkezése, hogy egyetlen jelöltet indítunk Románia elnöki tisztségére. Konszenzussal megegyeztünk, hogy ez a jelölt Crin Antonescu lesz, és minden politikai párt ezt a jelölést belső fórumain jóvá hagyja” – idézi Ilie Bolojan PNL-elnök közleményét a News.ro. Eldőlt | Fotó: Crin Antonescu Facebook oldala

Mint megírtuk, Crin Antonescu a Szabad Európának vasárnap megerősítette, hogy tárgyal a jelöltségéről a koalíciós pártokkal. Elmondása szerint egy „összetett” megbeszélés zajlik ez ügyben.
Korábban Gabriela Firea PSD-s képviselő azt mondta, hogy Crin Antonescu jó jelölt lenne az elnökválasztásra, hozzátéve, hogy nagy tapasztalattal rendelkezik, és az egyik legsikeresebb politikus.

Vasile Blaga PNL-s szenátor is azt mondta pénteken a parlamentben, hogy szerinte Crin Antonescu nagyon jó jelölt, egyetlen feltételnek kell megfelelnie, amit szerinte teljesíteni tud, mégpedig, hogy győzzön.  Az államelnök-választásokat az új kormánynak kell majd kiírnia. Crin Antonescut először Kelemen Hunor említette lehetséges közös államfőjelöltként egy televíziós interjúban.

A három párt hétfő reggel aláírta a koalíciós megállapodást.Tisztában vagyunk azzal, hogy Románia mély politikai és bizalmi válságban van. Ezért a PSD, PNL, RMDSZ által alkotott, a nemzeti kisebbségi frakció támogatását élvező koalíciónak az a feladata, hogy visszaszerezze a polgárok bizalmát, megvédje őket a veszélyektől. Bizalom nélkül nem lehet kijönni a válságból, és egyetlen polgár, közösség sem nyerhet. A következő időszakban, az ünnepek után az első és legsürgetőbb feladatunk, hogy elfogadjuk az ország új költségvetését. Ez a legfontosabb, és mi nem hagyjuk, hogy plusz terheket, adókat rójanak ki a polgárokra!” – írta a Facebook oldalán Kelemen Hunor.
 

Crin Antonescu pályafutása

A PNL egykori vezetője az utóbbi években visszavonult a politikai színtérről. 2012-ben részt vett a vitatott kezdeményezésben, hogy felfüggesszék Traian Băsescut az államelnöki tisztségből, ez nemzetközi bírálatokat váltott ki .

Crin Antonescu 1959. szeptember 21-én született Tulceában. A Bukaresti Egyetemen 1985-ben szerzett történelem-filozófia szakos diplomát. Professzor és muzeográfus volt, mielőtt a 90-es években belépett a politikába. 1992 óta négy egymást követő ciklusban volt parlamenti képviselő, a Demokratikus Konvenció (CDR) vagy a PNL listáján választották meg, 2008 és 2016 között pedig szenátor, összegzi a Hotnews.
Antonescu 2009 és 2014 között vezette a PNL-t, 2012-2014 között pedig a román szenátus elnöke volt. A PNL jelenlegi EP-képviselője, Adina Vălean volt közlekedési biztos a felesége. Adina Vălean legutóbbi, 2024. júliusi vagyonnyilatkozatában 280 ezer eurós jövedelmet vallott b, ebben Crin Antonescu semmilyen jövedelemmel nem szerepel.

Crin Antonescu 10 év kihagyás után tért vissza a közéletbe az idei államelnök-választás előtt. Az Agerpres hírügynökség szerint 2017-ben azt mondta, nem tér vissza a politikába, „még akkor sem, ha Brătianu feltámad”.

Egy évvel később a liberálisok volt elnöke bejelentette, hogy benyújtotta a papírjait, hogy a PNL listáján induljon a 2019-es európai parlamenti választásokon.
2011-ben Crin Antonescu és Eduard Hellvig tandemben vezették a PNL-t, előbbi elnökként, utóbbi pedig a párt főtitkáraként. Ők álltak a PNL és a PSD - akkor még Szociálliberális Unió (USL) néven futó – szövetség mögött, amelynek sikerült megbuktatni a Traian Băsescu kormányát.
A két párt megegyezett abban, hogy a parlamenti választásokon egy közös listán egyenlő arányban osztoznak a mandátumokon. A 2012-es parlamenti választások után Victor Ponta lett volna a miniszterelnök, míg Crin Antonescu a 2014-es elnökválasztáson indult volna. 2012 májusában az USL-nek sikerült megbuktatnia a Traian Băsescu elnök által támogatott Mihai Răzvan Ungureanu vezette kormányt, és Victor Ponta lett a miniszterelnök.

2012-ben a koalíció megpróbálta felfüggeszteni Traian Băsescu elnököt, azzal vádolva őt, hogy „az Alkotmánybíróság határozatainak be nem tartására buzdított”, közvetlen nyomást gyakorolt az Alkotmánybíróság bíráira, alkotmányellenes alkotmánymódosítási tervezetet kezdeményezett.
A Băsescu leváltásáról szóló népszavazáson nem sikerült elérni a részvételi küszöböt - az összes választópolgár mindössze 46,2 százaléka voksolt, Traian Băsescu tehát továbbra is Románia elnöke maradt. A kezdeményezés széles körű nemzetközi bírálatot váltott ki, mind az Egyesült Államok, mind az EU vezetői részéről, Angela Merkel német kancellár pedig „elfogadhatatlannak” nevezte a román elnök hivatalából való elmozdítására irányuló eljárást. .

Az USL elsöprő többséget szerzett a 2012. decemberi parlamenti választásokon. Victor Pontát nevezték ki ismét kormányfőnek, Crin Antonescu pedig a szenátus elnöke lett.
2014 márciusában az USL felbomlott, miután Victor Ponta nem volt hajlandó a liberális Klaus Iohannist, Nagyszeben akkori polgármesterét kinevezni miniszterelnök-helyettesnek és belügyminiszternek.

A 2014. májusi európai parlamenti választásokon a PNL mindössze 15 százalékot szerzett, Crin Antonescu pedig lemondott pártelnöki tisztségéről. Klaus Iohannist választották a PNL élére, aki ezt követően legyőzte Victor Pontát az elnökválasztáson.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?