Daniel David ígérete: Jövőre emelni szeretné a pályakezdő pedagógusok alapbérét
Jövőre, amikor véglegesítik az egységes bértörvényt, a pályakezdő pedagógusok és az egyetemi tanársegédek fizetésének kiindulópontja a bruttó országos átlagbér kell legyen, jelentette ki kedden az oktatási miniszter. Daniel David hangsúlyozta, hogy ez számára egy fontos vállalás, és ha nem sikerül elérnie, nincs értelme tovább miniszternek maradnia.
A 30 milliárd lejes költségvetési hiányban jelentős része van az oktatásnak, az elmúlt két évben fenntarthatatlan beruházások történtek, még ha jó szándékkal is, részletezte a tárcavezető.
A költségeket egyrészt a humánerőforrás terén a kifizetések növelték: nőttek a fizetések, nőtt az óradíjas munka kifizetésére szolgáló keret. Másrészt az ösztöndíjalap is emelkedtett, mondta az oktatási miniszter a Digi24 hírtelevíziónak.
Daniel David leszögezte, hogy a humánerőforrás tekintetében az üzenete egyértelmű: nem akar a bérkeret csökkentéséről tárgyalni.
„Nem akarom módosítani a fizetéseket, és nem akarok embereket elbocsátani. De valahol hatékonyabbá kell tenni a rendszert, és ezt úgy lehetett elérni, hogy a tanítási normát minimálisan, heti két órával, napi 24 perccel növeltük meg. Ezzel a növekedéssel még mindig az európai átlag alatt vagyunk. Másrészt pedig abban a formában, ahogyan a túlórákat fizetjük, amelyeket amúgy nem kötelező vállalni. Ha akarod, elvállalod, ha nem, nem. Ráadásul a közoktatásban a túlóradíjak nagyobbak voltak, mint az egyetemeken vagy akár az egészségügyi ügyeletek egy részében” – pontosította David.A miniszter hozzátette, hogy az ösztöndíjak kapcsán át kell gondolni a rendszert, mert az elmúlt években abszurd helyzetek alakultak ki.
Kapcsolódó
„2023–2024-ben például érdemösztöndíjat kaptak olyan diákok is, akiknek az átlaga 5 alatt volt. A vita arról szólt, hogy csökkenteni kell az ösztöndíjalapot, de az én érveim szerint még így is magasabbnak kell maradnia, mint a fenntarthatatlan emelések előtt. Így tehát jövőre – mind a hallgatói, mind a tanulói ösztöndíjak esetében – nagyobb alapból indulunk ki, mint a 2023-as fenntarthatatlan növekedések előtt volt, de természetesen nem tudunk versenyezni a 2024–2025-ös szinttel, mert ezt ország jelenleg nem engedheti meg magának” – idézi a minisztert a News.ro.
A miniszter szerint azokat a pénzeket, amelyeket idén és a következő években meg tudnak takarítani, vissza kell forgatni a rendszerbe.
„Jövőre, amikor véglegesítik az egységes bértörvényt, a pályakezdő tanárok és az egyetemi tanársegédek fizetésének kiindulópontja a bruttó országos átlagbér kell legyen. Ez egy fontos vállalás számomra, ha ezt nem tudom elérni, nincs értelme miniszternek lennem” – szögezte le.
CSAK SAJÁT