Megszorítások: az óraadó tanároknak kevesebb munkájuk lesz és csökken a javadalmazásuk

A tanárok kötelező heti óraszáma az európai átlaghoz igazodva kettővel emelkedik, erősítette meg Ilie Bolojan. A miniszterelnök hozzátette, a közoktatás átszervezése az óraadótanárokat fogja érinteni, akiknek kevesebb munkájuk lesz és csökken a javadalmazásuk is.

Ilie Bolojan miniszterelnök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el állásukat, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a rendszerét.

Az óraadó tanárokat érinti leginkább az átszervezés | Fotó: Pexels

Elismerte, a közoktatás átszervezése az óraadótanárokat fogja érinteni, akiknek kevesebb munkájuk lesz és csökken a javadalmazásuk is, számol be az Agerpres hírügynökség.

„Ősszel nem lesznek óraadó tanárok Gyerekek tízezrei, százezrei maradnak majd pedagógus nélkül” – kongatta meg a vészharangot Simion Hăncescu, Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, aki az Edupedu.ro portálnak beszélt az átszervezés következményeiről.

A szakszervezeti vezető szerint jelenleg nagyon sok óvónő és tanító dolgozik több helyen is egyszerre, mert „nem találnak elegendő pedagógust”.

A 2025-ös véglegesítő versenyvizsgát a pedagógusok 18 órás tanítási normája alapján írták ki, így a 20 órás heti kötelező óraszám miatt teljesen át kell írni a kinevezések ütemtervét. „Gyakorlatilag mindent, ami január-februárban kidolgoztak, át kell írni. Ez őrület” – mondta Simion Hăncescu.

A szakszervezeti vezető hozzátette, ez a döntés az iskolaigazgatók számára is nagy csapás. Igazgatók, tanárok és jogászok az Edupedunak  azt mondták, hogy a tanítási norma 18 óráról 20 órára emelése tanév közben gyakorlatilag megvalósíthatatlan és jogilag is törvénytelen.

A 2025–2026-os tanévre az álláshelyeket már meghatározták a rendelet alapján, amely szabályozza a pedagógusok mobilitási metodológiáját a következő tanévre. A rendelethez csatolt naptár szerint a mobilitási folyamat januárban kezdődött, és minden eddigi lépés a heti 18 órás kötelező normára épült.

Ha nem történik módosítás a módszertanban, a 20 órás norma bevezetése azzal a kockázattal járhat, hogy jogszerűen alkalmazott tanároknak nem lesz elegendő óraszámuk egy teljes katedrára.

A 2025–2026-os tanévre a pedagógusok előzetes besorolását újraveszik, miután az óraszámot 18-ról 20-ra emelték, áll egy átiratban, amit a tanfelügyelőségek küldtek ki a tanintézményeknek.

Ez azt jelenti, hogy a katedrákat át kell szervezni, új óraszám-kiegészítésekre lesz szükség, miközben a mobilitási szakaszok – áthelyezések, óraszám-kiegészítések – a hatályos jogszabályoknak megfelelően már lezajlottak. Az Edupedu.ro forrásai szerint a módosításokról az augusztusi nyilvános üléseken döntenek, az elsőt augusztus 4-re tűzték ki.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?