Bolojan is bejelentette: a kötelező tanítási óraszám emelését tervezik

Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy a kormány – azon intézkedéscsomag részeként, amelyért felelősséget vállal – javasolni fogja a tanítási norma megemelését két órával a köz- és felsőoktatásban. A kormányfő szerint költségcsökkentést érnek el ezáltal, mivel felére csökken az óradíj alapján fizetett tanórák száma. 

„Javasolni fogjuk a tanítási norma megemelését két órával a jelenlegihez képest a közoktatásban és a felsőoktatásban is” – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán egy sajtótájékoztatón, írja a News.ro. Elmondása szerint a heti 40 órából a tanárok a mostani 16 helyett 18 órát, illetve a 18 helyett 20 órát fognak tanítani. „Ez nem érinti az oktatásban dolgozók bérjogosultságait” – tette hozzá a miniszterelnök.

Két órával több lesz a tanárok normája, ez a kormány terve. | Fotó: Pexels

Azt is elmagyarázta, hogy ezáltal költségcsökkentés valósul meg, mivel kevesebb lesz az óradíj alapú kifizetés. Jelenleg több mint 30 000 tanórát fizetnek ki óradíj alapján, ezt a számot a felére csökkentik.

A tanügyi érdekvédelmi szövetségek június közepén, az akkor kiszivárgott tervekre reagálva – mely többek között az óraszám növelésére is kiterjedt –, rámutattak, a kötelező óraszám növelése jelentősen csökkentené az oktatás minőségét, a pedagógusok kimerüléséhez vezetne, a fiatalokat pedig eltántorítaná a tanári pályára lépéstől. A pedagógusok nagyszabású tiltakozó akciókat helyeztek kilátásba, amennyiben az intézkedések életbe lépnek. 

Mint arról beszámoltunk, az óraszám emeléséről Daniel David is beszélt újbóli kinevezése után az oktatási tárca élére. Június 24-i Facebook-bejegyzésében azt írta: javasolni fogja, hogy a kötelező óraszámot legfeljebb két órával lehessen emelni különböző szempontok szerint (például: mennyire széttagolt a tanítási norma, a munkakörnyezet jellege, a pedagógus szolgálati ideje, a sajátos nevelési igényű gyerekek száma az osztályban stb.), ugyanakkor a vezetői tisztségekhez kapcsolódó kedvezmények körülbelül 30%-osak lesznek, felelősségi szinttől függően differenciáltan, és ezeknek általában összeegyeztethetetlennek kell lenniük az óradíjas kifizetéssel.

„Az óradíjas fizetést a heti 40 órás teljes munkaidőhöz kell viszonyítani, így egy óradíjas óra értéke nem haladhatja meg a norma szerinti órák értékét. A felsőoktatásban a jelenlegi 16 órás ekvivalens tanítási limit 18 órára nő, hogy az egyetemek könnyebben tudjanak igazodni a számukra biztosított költségvetéshez” – áll még a bejegyzésben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?