Daniel David meglebegtette lemondását – Az oktatásban nem lehet elbocsátás, és nem csökkenhetnek a fizetések
Rövid távon, függetlenül a más ágazatokban hozott megszorító intézkedésektől, az oktatásban és a kutatásban ne bocsássanak el senkit, és ne csökkentsék a fizetéseket, ezt kérte Daniel David oktatási miniszter. Hozzátette, ellenkező esetben benyújtja lemondását.
A miniszter kifejtette, a miniszterelnök „asztalán van a lemondása”. Hétfőn este az Antena3 televízióban nyilatkozva, Daniel David arról beszélt, hogy más területeken elbocsátásokról beszélnek, viszont ezt az oktatásban elfogadhatatlannak tartja. Világossá tette, hogy az oktatásban nem csökkenhetnek a fizetések, de hozzátette: „nem a jövedelmekről, hanem a fizetésekről” beszél.
Daniel David szerint középtávon az egységes bérezési törvényben a pályakezdő tanárok átlagos bruttó fizetését kell meghatározni, és ahhoz viszonyítani a többi pedagógus bérét, idézi a minisztert a News.ro.
Azt is kérte, hogy 2030-ig a válság ellenére jussanak el oda, hogy a konszolidált általános költségvetés 15 százalékát az oktatásra és a GDP 1 százalékát pedig a kutatásra fordítsák. Mindezt fokozatosan kell elérni, és ezt a kérésére a politikum bevállalta. Arra kérte a pedagógusokat, a diákokat, az egyetemistákat, hogy bármilyen nehéz elfogadni a veszteségeket, legyenek türelmesek, mert most lehetőség van arra, hogy a „mechanizmusokat helyesen szabályozzák”.
Arra a kérdésre, hogy miért érezte szükségét annak, hogy elmondja, lemondása a miniszterelnök asztalán van, Daniel David így válaszolt: „A miniszterelnök nagyon jól tudja, hogy miről beszéltünk, amikor átvettem ezt a megbízatást. Megértettem, hogy a technikai-pénzügyi elemzés rávilágított anomáliákra az oktatás területén. Azt mondtam, hogy rendbe hozzuk ezeket, de nem térhetek el a két alapelvtől: a racionalitástól, vagyis az európai gyakorlatoktól, és a tisztességesség elvétől, vagyis attól, hogy mit engedhetünk meg magunknak. Rövid távon az oktatásban és a kutatásban nem hiszem, hogy megengedhetjük magunknak, hogy embereket bocsássunk el, vagy fizetéscsökkentésen gondolkodjunk.”
CSAK SAJÁT