Antal Árpád: a megszorítások kevésbé fognak fájni, mint ha a Nemzetközi Valutaalap diktálna 

Az állami költségvetés katasztrofális helyzete miatt várható megszorítások sokaknak kellemetlenek lesznek, de jóval kevésbé fájnak majd, mint ha a Nemzetközi Valutaalap venné át az ország pénzügyeinek irányítását – fogalmazta meg Antal Árpád hétfőn. A sepsiszentgyörgyi polgármester szerint az állami túlköltekezést és a kiváltságokat kell megszüntetni, egy igazságosabb társadalmat létrehozni, és ösztönözni a munkavállalást. Úgy véli, a megszorítások várhatóan Sepsiszentgyörgyön is érintenek beruházásokat.

A polgármester szerint Románia történelmi léptékű költségvetési válságba került, a deficit meghaladja a 9 százalékot, ami az Európai Unióban a legnagyobb. A problémát érzékeltetve Antal Árpád elmondta: a jelenlegi költségvetési hiány azt jelenti, hogy 1000 lejnyi bevételre 1300 lejt költ az állam, a különbséget pedig hitelből fedezi. „Ez olyan, mint egy család, amely évről évre többet költ, mint amennyi bevétele van, egy idő után a bank viszi a házat” – fogalmazott.

Antal Árpád arra figyelmeztet, hogy ha Románia helyzete odáig fajul, hogy nem tudja finanszírozni a működését, akkor megjelenik a Nemzetközi Valutaalap. | Fotó: Kocsis B. János

Antal Árpád rámutatott az ország katasztrofális költségvetési helyzetének felelőseire is. Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint a jelenlegi válságért azok a politikai erők a felelősek, amelyek 2024-ben irányították az országot, amit a PNL részben vállal, a PSD pedig csak fél szájjal teszi ezt – fogalmazott.

El kell kerülni a valutaalap visszatérését

Antal Árpád arra figyelmeztet, hogy ha Románia helyzete odáig fajul, hogy nem tudja finanszírozni a működését, akkor megjelenik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) – ahogyan az történt 2010–2011-ben is, amikor 24 százalékra nőtt az áfa, csökkentették a béreket, befagyasztották a nyugdíjakat. El kell kerülni, hogy Románia ismét ide jusson, mert a Nemzetközi Valutaalap nemcsak pénzt hozna, hanem fájó feltételeket is szabna, és átvenné a fiskális irányítást az ország felett – magyarázta.

A kilábalás érdekében most egyszerre kell csökkenteni az állami kiadásokat és növelni a bevételeket, magyarázta Antal Árpád, aki szerint az elmúlt hetek kormányalakítási és deficitcsökkentési tárgyalásai során betekintést nyert az állami rendszerek bonyolult működésébe és világosan látszik, hogy komoly korrekciókra van szükség.

Egy igazságosabb és munkára épülő társadalmat kell építeni – ennek része a kiváltságok visszavágása, hiszen ma sokan kapnak olyan juttatásokat, amelyek egyrészt fenntarthatatlanok, másrészt igazságtalanságot szülnek, mondta a sepsiszentgyörgyi elöljáró. 

Hozzátette: Románia egyik súlyos problémája az alacsony foglalkoztatottság: jelenleg 5,3 millió embernek van munkaszerződése, ebből mindössze 4 millió dolgozik a versenyszférában, 1,3 millió a közszférában. „Uniós összehasonlításban az a baj, hogy túl kevesen dolgoznak a magánszférában”, mondta Antal Árpád, aki szerint védeni kell azokat, akik igazságtalanul maradtak le, viszont munkavállalásra kell ösztönözni azokat akik elutasítják a munkát.

Kényelmetlen, de szükséges döntések jönnek

Sok népszerűtlen döntésre lesz szükség, de ezek kevésbé fognak fájni, mint az, ha bejönne a valutaalap – fogalmazott Antal Árpád, aki a várható intézkedések között példaként említette a 4000 lej feletti nyugdíjak megadóztatását, a különnyugdíjak átalakítását – első lépésként azt a parlamentbe már benyújtott tervezetet, miszerint a 65 éves standard korhatár alatt ne fizessék ki a speciális nyugdíjakat-, illetve hogy ne lehessen nyugdíjat és közalkalmazotti bért egyszerre kapni.

Bár korábban az alkotmánybíróság rendre megsemmisítette az ilyen próbálkozásokat, most cél, hogy külön lehessen választani a hozzájáruláson alapuló és a speciális nyugdíjrészt, és külön szabályozzák az adózásukat. Emellett várhatóan különadót vezetnek be az extraprofitot termelő bankokra és megemelik a vállalkozások osztalékadóját, amivel a feketézés visszaszorítását is célozzák.

Elsősorban az államnak kell „fogyókúráznia”

A megszorítások az önkormányzatokat is érintik, de Antal Árpád szerint nem szabad „fűnyíróelv” alapján eljárni. Példaként említette, hogy a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a törvény által engedélyezett maximális alkalmazotti létszám 57%-át tölti be. Nem lenne igazságos, ha ugyanannyit kellene csökkentenünk, mint azoknak a polgármesteri hivataloknak, akik eddig túlfoglalkoztattak. Hozzátette: Bukarestet is „fogyókúrára” kell fogni, mert eddig túlkedvezményezett helyzetben volt. Idén először – Tánczos Barna volt pénzügyminiszternek köszönhetően – a főváros is hozzájárult a közös teherviseléshez, de ez még mindig nem elég.

Az állami berendezkedés rendszerszintű átalakításához először jogszabályokat kell módosítani – hangsúlyozta a sepsiszentgyörgyi polgármester, aki szerint a Bolojan kormány már a következő napokban elkezdi a konkrét intézkedéseket, amelyek egyszerre célozzák meg a bevételi és kiadási oldalt.

Antal Árpád szerint a kormány által finanszírozott beruházásokat fogják felülvizsgálni viszont segíteni kell az uniós forrásokból megvalósított beruházásokat, mert világos, hogy az ország anélkül nem tud működni. Jelenleg úgy tűnik akár 8 milliárd eurónyi kedvező uniós hitelt is elveszíthet Románia, ezt a veszteséget 2–3 milliárd euróra kellene csökkenteni.

A megszorítások Sepsiszentgyörgyön is érintenek beruházásokat

Sepsiszentgyörgyön három, kormány által finanszírozott beruházás jövője kérdéses: a jégcsarnok, az ANL-tömbházak és a bölcsőde építése, valamint az Anghel Saligny-programból tervezett útjavítások. Antal Árpád szerint azt, hogy ezek közül melyiket halasztják el, azt ma még nem lehet tudni. Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy a kormány által támogatott beruházásokhoz önrészt kérnek majd az önkormányzatoktól – arányosan, az önkormányzatok pénzügyi lehetőségei szerint.

Miért vállalta az RMDSZ a kormányzást?

A magyar emberek jogos elvárása, hogy az RMDSZ védje meg a közösséget, építsen igazságosabb, munkára épülő társadalmat, és számolja fel a kiváltságokat. Bár politikailag kényelmesebb lett volna ellenzékbe vonulni, ahhoz, hogy ezekért a célokért érdemben lehessen tenni, be kellett lépni a kormányba – még akkor is, ha az RMDSZ nélkül is létrejöhetett volna a kormány. „Nincs akkora súlyunk, de fontos minisztériumokat vezetünk” – magyarázta Antal Árpád.

Hozzátette: a Cseke Attila által vezetett fejlesztési és közigazgatási minisztérium a következő időszakban is kulcsszerepet játszik, ezúttal kevésbé a fejlesztési rész, viszont hangsúlyosabban a közigazgatási kérdések. Az önkormányzatiság szempontjából ugyanis stratégiai jelentőségű, hogy a kormány ne tudjon olyan döntést hozni, amely a települések, megyék átszervezését hozná – hangsúlyozta Antal Árpád.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?