Bontják a Bodokot: feltörnek az emlékek – Antal Árpád szerint nem szimbólum volt, hanem seb

Ahogy halad előre a sepsiszentgyörgyi Bodok szálló bontása, úgy egyre többen idézik fel a hajdani szálloda emlékét – és sokan megkérdőjelezik a lebontás szükségességét. A nosztalgiázó hangokra válaszolt hétfőn Antal Árpád polgármester, aki szerint a Bodok nem a város szimbóluma volt, hanem inkább egy korszak elhibázott öröksége, amely nem adott, hanem elvett a városkép értékeiből.

A Bodok Szálló eltüntetésével egy régi seb gyógyulhat be Sepsiszentgyörgy főterén, és hosszú távon történelmi jelentőségű épület kerül a helyére, magyarázta hétfőn Sepsiszentgyörgy polgármestere. 

Zajlik a bontás. | Fotók: Kristó Gothárd Hunor

Aki csak nosztalgiázik, azt nem lehet meggyőzni, de érdemes felidézni a Bodok szálló történetét – hangzott el a sajtótájékoztatón. Antal Árpád emlékeztetett, hogy a Bodok szálló is része volt a háromszéki turisztikai vagyon privatizációjának, amelynek során a rendszerváltás után a közösség által épített ingatlanok többsége megyén kívüli kezekbe került. Ilyen sorsra jutott a Bodok szálló, Sugasfürdő, Málnásfürdő, különböző gyárak is.

Kár nosztalgiázni Antal Árpád szerint. |

A polgármester rámutatott, hogy akik megvásárolták ezeket az ingatlanokat, nem működtették, nem fejlesztették, hanem elhanyagolták, lelakták és bezárták azokat. A Bodok szálló esetében volt ugyan próbálkozás a kétezres évek közepén a tulajdonos részéről az épület felújítására, de ez végül félbemaradt.

Csak a lebontás lehetősége maradt

Antal Árpád elmondta, hogy amikor Elena Udrea volt a turisztikai miniszter, sikerült meggyőzni őt egy különadó bevezetéséről, amelyet olyan magántulajdonban lévő, elhanyagolt ingatlanokra vetettek ki, amelyeket a privatizáció után nem hasznosítottak. Ennek az adónak köszönhetően annyira eladósodott a sepsiszentgyörgyi szálloda tulajdonosa a város felé, hogy végül nem maradt más lehetősége, mint eladni azt az önkormányzatnak. Piaci alapon ugyanis már nem tudta értékesíteni.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat városrendezési és történelmi jóvátételként közelített a kérdéshez, és megvásárolta az épületet. Első körben uniós vagy más külső forrásokból próbálták volna felújítani, ám erre nem volt pályázati lehetőség. Antal Árpád szerint hiba volt akkoriban az önkormányzat részéről azt a benyomást kelteni, hogy ismét szállodai működtetésben gondolkodnak, mert ez torzította a piacot: több potenciális befektető is visszalépett a szállodafejlesztéstől, attól tartva, hogy az önkormányzati tulajdonú szállodával nem tudnak versenyezni. Ezt az önkormányzat utólag felismerte és elismerte.

Nem lehetett volna már szállodaként működtetni.

Ezt követően megpróbálták eladni a szálloda épületet, de nem akadt olyan befektető, aki megvásárolja és felújítja. Végül nem maradt más választás, mint a Bodok szálló lebontása, és hosszú távon valami új építése a helyére.

Egy régi seb gyógyulhat be

Jelenleg itt tart a folyamat, mondta Antal Árpád, aki szerint a döntés és előkészítés hosszú és összetett volt, sokkal hosszabb, mint maga a bontás lesz. Az elv egyértelmű: „amit meg lehet és érdemes menteni, azt megmentjük, ilyen például a volt Dohánygyár vagy a városközponti »telefonpalota« épülete. Amit viszont nem lehet megmenteni, azt lebontjuk.” Hozzátette: Sepsiszentgyörgyön még számos ilyen épület van, azokat egyenként vizsgálják meg, hogy mentik vagy eltüntetik.

Antal Árpád hangsúlyozta: a Bodok Szálló nem a város pozitív szimbóluma, hanem a kommunista rendszer városromboló agresszivitásának, az elnyomásnak, a történelmi épületek eltüntetésének jelképe. A Bodok szálló urbanisztikai szempontból nem adott hozzá a városhoz, inkább elvett belőle és mostani eltüntetésével egy régi seb gyógyulhat be.

Parkoló, majd kulturális központ

A polgármester elmondta: a Bodok lebontását követően rövid távon parkolót alakítanak ki a helyében, a végső cél viszont egy új kulturális központ felépítése a főtéren. „Az az épület urbanisztikai szempontból történelmi jelentőségű lesz, és azzal zárulna le Sepsiszentgyörgy főtérerének rendezése.

„Az új kulturális központ felépítését nem akarjuk elsietni” – hangzott el a sajtótájékoztatón. „Olyan épületet akarunk oda, amire 200 év múlva is büszkék lehetnek a szentgyörgyiek. Amikor oda jutunk, hogy valóban méltó épületet tudunk oda tervezni, akkor meg fogjuk építeni”, összegzett Antal Árpád.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?