Daniel David aláírta: kísérleti program indul az új középiskolai kerettantervek kipróbálására

Daniel David oktatási miniszter aláírta azt a rendeletet, amellyel elindítja az Országos program a középiskolai kerettantervek rendszerszintű kipróbálására állami, magán- és felekezeti középiskolákban elnevezésű kezdeményezést, írja az Agerpres.

Az oktatási minisztérium keddi közleménye idézi a tárcavezetőt, aki elmondta: „jelenleg kétféle középiskolai kerettanterv-változatunk van. A nemrég elfogadott standard változat hosszú egyeztetési és vitafolyamaton ment keresztül, amelyet szándékosan hagytunk ilyen hosszúra, hogy biztosítsuk: mindenkit meghallgattunk.”

Az új középiskolai kerettanterveket az egész országban a 2026-2027-es tanévtől vezetik be. | Fotó: Pexels

Ennek eredményeként a végleges változat, az érvényben lévőhöz és a közvitára bocsátotthoz képest az alábbi módosításokat tartalmazza:

  • nagyobb hangsúlyt kapnak az iskolai profilok és szakirányok
  • bevezetnek egy nemzeti kultúra modult, amely visszahozza a programba a nyelvtant, valamint a románok/Románia történelmét és földrajzát,
  • jobb egyensúlyt teremt a tantárgyak között a nyolc kulcskompetencia fejlesztése érdekében,
  • újragondolják az iskolák által kínált választható tantárgyak körét,
  • bővül az iskolák és diákok döntési szabadsága.

A miniszter hangsúlyozta, hogy ez a szemléletváltás új gondolkodásmódot igényel: a decentralizáció nem óracsökkentést jelent, hanem lehetőséget a rugalmas tanterv kihasználására minőségi oktatással. Az új programban az iskolák akár testre szabott tantervi változatot is kipróbálhatnak.

A miniszter szerint ezek az első lépések, a reform következő lépései pedig:

  • új tananyagok kidolgozása,
  • új tankönyvek bevezetése (digitális elemekkel, online tartalommal, akár játékosítással),
  • a tanárok továbbképzése, amely 2026 januárjában indul.

Daniel David oktatási miniszter | Fotó: Agerpres

„Vegyes csapatokat hozunk létre középiskolai és egyetemi tanárokból, valamint a Román Akadémia szakértőiből, akik olyan tananyagtartalmakat dolgoznak ki – a kiemelkedő oktatási teljesítményű országok tantervi modelljei alapján –, amelyek relevánsabbak és szellősebbek, összekapcsolva a középfokú és a felsőfokú oktatást” – közölte Daniel David.

Hozzátette, az új tantervek szerint az egyes tantárgyakra fordított idő akár 25%-ának a készségek gyakorlati alkalmazásáról, ismétlésről, felzárkóztatásról kell szólnia.

David szerint az új tankönyvekre vonatkozó közbeszerzést 2025 decemberében írják ki, a tanárok képzése pedig 2026 elején indul.

„Ha következetesen bevezetjük ezeket az új tantervi modelleket és a hozzájuk kapcsolódó folyamatokat, akkor az első generáció – a 2026–2027-es tanév kilencedik osztályosai – már részesülhet ebben az oktatási reformban. Ezt követően fokozatosan terjesztjük ki az összes középiskolára az elkövetkező években. Számítunk arra, hogy hazai és nemzetközi szinten is jelentős javulás következik be az oktatási eredményekben, amit tükrözni fog a teljesítmény, az előrehaladás, a funkcionális analfabetizmus csökkenése és a korai iskolaelhagyás visszaszorulása – legkésőbb öt éven belül” – összegzett az oktatási miniszter.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?