DNS vizsgálat bizonyítja, hogy a Báthory család sírjára bukkantak Szilágyperecsenben
Vizsgálatok erősítették meg, hogy a Báthory család egyik tagjának a sírjára bukkantak 2021 májusában, Szilágyperecsenben. Az ásatásokat 2017-ben kezdték el a településen, és 2020-ban vált bizonyossá, hogy értékes lelőhelyre, egy középkori templommaradványra, temetőre, sírokra bukkantak.
„Történelmi helyen állunk, amiről már Petri Mór Szilágy vármegye monográfiájában is említést tett, és ami az elmúlt időkben feledésbe merült. Hogyha a ’70-80-as években megkérdeztük az idős bácsikat, néniket, hogy Perecsenben hol található a Viola domb, nem tudtak rá válaszolni, de azt tudtuk, hogy a Viola dombon egykoron a Báthoryaknak, a perecseni Szaniszlófi ágnak a birtoka és temploma állt. Lám-lám az idő elhozta, és megtudtuk, hol van a Viola domb, és hol volt a Báthoryaknak a templomuk” – kezdte a történetet Boncidai Csaba RMDSZ-es polgármester.
A kutatás, ásatás 2017-ben kezdődött, amikor a helyi önkormányzat elhatározta, hogy ravatalozót épít egy olyan helyen, melyről sokan azt vélték, hogy történelmi lelőhely, mert a ’80-as évekbe két szarkofágot találtak a területen, melyek a helyi református templomban vannak felállítva.
„Az ásatások révén bebizonyosodott, hogy két templom volt itt, egy Árpád-kori és egy később épült templom, melyet az 1660-as évek végén leromboltak. A monográfia azt írja, hogy ezt a törökök feldúlták, felgyújtották, és ennek a romjaiból épült a jelenlegi református templom és parókia” – mesélte a polgármester. Ugyancsak Petri Mór szerint 1668-ban még állt a templom, de az 1680-as években már romokban volt. A feltárások bebizonyították, hogy az egykori templom kriptájában Báthory leszármazottnak a csontmaradványait találták a régészek. Az 1800-as években Fetzer János Ferencz minorita szerzetes, tanár már írt a szilágyperecseni református templomról és a sírról, megemlítvén: „Báthory István erdélyi vajda idejében Perecsenben Báthory Szaniszló volt egy nagyobb kiterjedésű uradalomnak az ura, Várkastélya a rengeteg erdő borította hegy aljában épült. És valószínűleg itt állott a község legrégibb temploma is, mely a Báthory család temető helyéül szolgált. Az írás szerint Báthory Szaniszló Elek nevű fia és 7 gyermeke itt alusszák örök álmukat. A templomtorony gömbjében talált írás némi eltéréssel pedig a következőket tartalmazza: Perecsen pogány mezővárosa keresztény hitre tért meg 1052-ben: reformálódott 1543-ban. Lakták Perecsent a Báthoryak, kik közül máig is Báthory Ferenc porai nyugszanak (5 gyermekével) azon sarkonjáró pléh koporsóban, mely vagyon a kastély oldalban a régi Báthory András, kardinális, temploma alatt lévő kriptában, melynek fundamentum köve máig is megtetszik, hol vagyon”. (A perecseni ev. ref. templom és síremléke)
A feltárásokon jelen lévő Keresztes Tímea megerősítette, hogy 2017-ben kezdték el a régészeti ásatásokat a Góc utca 668-as szám alatt,és annak területén, majd a munkálatokat később, 2020-ban és 2021-ben folytatták. ,,2020-ban megtaláltuk az egykori középkori templom alapzatának a lenyomatait, amely a török dúlás során (1660) elpusztult, 2021-re azonosítottuk, és tovább kutattuk az eltűnt középkori templomnak a maradványait, és a mellette lévő temetőnek egy nagy részét, ahol több sírt is feltártunk. Köztük egy magas rangú személy sírját, aki feltehetően a szilágyperecseni nemesi ághoz tartozó Báthory család tagja volt, mert aranyszegecses páncélruhában temették el, és mellette többek között buzogányt is találtunk” – mesélte a régész.
Dr. Gál Szilárd antropológus (Maros Megyei Múzeum) antropológiai elemzést végzett a csontokon, majd a feltárt temetőben talált 13 csontvázon egy szegedi kutatóintézettel együttműködve DNS vizsgálatokat végeztek, amelyek első eredményeit nemrég közölték. „Ezek az eredmények alátámasztják, hogy a 13 vizsgált csontvázból az egyik, a már említett nemes ember csontváza, rokonságban áll egy másik ott talált csontvázzal. A kettő apai ágon rokon (4. unokatestvérek), eredetileg Németországból (Svábföldről, a Báthory család származási területéről) származnak. A felfedezés azért rendkívül fontos, mert a Báthory család tagjainak első genetikai adatai állnak rendelkezésünkre. Középkori oklevelek említik, hogy Báthory Elek és Báthory Ferenc a szilágyperecseni (a 2020-ban felfedezett) templomban temetkeztek. Elek a Szaniszlófi Báthory János (1462-1550) unokája, Ferenc pedig dédunokája volt” – ismertette Keresztes Tímea régész.
Turisztikai központot létesítenek
A polgármester elmondta, az egykori Viola dombon egy turisztikai központot alakítanak ki, ahol egy szőttes és egy pálinka múzeum is lesz. A középkori templomnak az alapjait kiemelik, láthatóvá teszik a templom méreteit, és többnyelvű ismertető anyagokkal mutatják be a település történelmét és a feltárás eredményét. A gyermekekre gondolva, szabadidős központot alakítanak ki, amelynek munkálatait már az idén elkezdik.
CSAK SAJÁT