banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Csíkszeredai konténeriskola – Gördülékeny az oktatás, de az indulatok nehezen csillapodnak

Újabb fejezet nyílt a csíksomlyói romatelep lakóinak életében azzal, hogy a közösségben élő óvodás- és iskolás korú gyerekek idén ősztől nem tudnak a Csíksomlyón található, megszokott iskolaépületben tanulni. A Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség tulajdonában lévő ingatlan állapota miatt nem alkalmas tovább oktatási célokra. Az oda járó 95 roma gyerek számára a Xantus János Általános Iskola egy másik alegységébe, Erdőaljára szervezte át az oktatást a megyeszékhely önkormányzata, méghozzá konténerekben kialakított osztálytermekbe.

A moduláris iskola létrehozása erős ellenállást váltott ki a helybeliek körében, a csibai és erdőalji lakosság többször fogalmazta meg kifogásait, majd „várakozó álláspontra” helyezkedett. Az első hetek tapasztalatai azt mutatják, hogy gördülékenyen zajlik az oktatás és a helyiek több félelme sem igazolódott be, azonban a hosszú távon megnyugtató megoldás egyelőre nehezen körvonalazódik.

Az ügy különösen annak fényében kapott nagy (sajtó)nyilvánosságot, hogy a csíksomlyói, Somlyó 33-ként ismert romatelep lakóinak egy része a 2021 januárjában kitört tűzvész után, hosszas átmeneti időszakot követően, szintén konténerekben kialakított lakásokba költöztek vissza a telepre. (Ezekről a kamionutánfutókon kialakított lakásokról azóta kiderült, hogy nem igazán alkalmasak a lakhatásra, de ezzel majd egy következő írásban foglalkozunk részletesebben.)

Az erdőaljai iskola környékén élők a nyár folyamán több alkalommal megfogalmazták aggályaikat a moduláris iskola telepítésével kapcsolatosan. Ezen aggályokat az önkormányzatnak címzett petícióban, majd a sajtónak elküldött nyílt levelekben fogalmazták meg kétszer is, a tanévkezdés előtt, júliusban egy feszült hangulatú lakossági fórumon is felsorolták érveiket. Miután a lakosság érvei ellenére folytatták a moduláris iskola kialakítását, a helyiek véleményezést kértek a Hargita megyei tanfelügyelőségtől, a tűzoltóságtól, a prefektúrától. „Mindenhonnan semleges válaszok érkeztek, ami arra enged következtetni, hogy azt sem mondják, igazunk van, de azt sem, hogy nincs” – fogalmazott a lapunknak nyilatkozó egyik helyi lakos.

Nehezen csitulnak az indulatok

Majd eljött a szeptember, az oktatás elkezdődött az erdőalji iskola udvarán kialakított „konténeriskolában”, a somlyói roma gyerekeket iskolabusz szállítja a helyszínre, majd haza minden nap. A lakosság hangos véleménynyilvánítása az utóbbi hetekben elmaradt, ám az indulatok nehezen csitulnak. A Maszolt megkereste az ott élő közösség képviselője, aki összefoglalta az elmúlt hónapok eseményeit és megfogalmazta a közösség fenntartásait, kérdéseit.

A lakosság nehezményezte, hogy nem született előzetes tájékoztatás az elképzelésről, csak kész tények elé állítottak. Mivel adózó polgárai vagyunk a városnak, a nullához közeli infrastruktúrával, bár annyit illett volna, hogy tájékoztatnak, mire készülnek” – fogalmazott forrásunk. Hozzátette, az említett lakossági fórumon Csíkszereda szociális ügyekért felelős alpolgármestere, Sógor Enikő megjegyezte: bárhova mentek volna ezzel az elképzeléssel, mindenhol tiltakoztak volna. „Ez csak megerősítette a tényt, hogy mi is jogosan tettük. Szerintünk az erdőalji iskola kapóra jött úgymond, mert így a probléma kikerül a város szélére, ahol »senkit sem zavar«, csak épp az ott lakókat, de ez kit érdekel” – jegyezte meg elkeseredetten a lakosok képviseletében nyilatkozó riportalanyunk.

A közbiztonságot féltik

Kíváncsiak voltunk, mi volt az ellenállás oka? Mindenekelőtt a közbiztonságot féltették a helyiek. „Ismerjük a roma emberek magatartását az egész város területén, ne feledjük a több alkalommal történt agressziót, lopást, rendetlenkedést és még mennyi mindent nem közöltek nyilvánosan. A lakosság attól tartott, hogy esetleg ide kezdenek járni a gyermekeik miatt (a felnőttek – szerk. megj.) és kezdhetjük félteni a javainkat” – mondta forrásunk. Emellett a helyiek szerint szintén problémás, hogy a konténerek kivilágítása, fűtése (gázhálózat hiányában az érintett városrészben – szerk. megj.) árammal történik, ami jelentős terhelést jelent a villamoshálózatra. Ugyancsak kérdéseket vetett fel a konténerekben kialakított mosdók szennyvizének elvezetése, hiszen az iskolának csatornázás hiányában csupán egyetlen emésztőgödre van.

Az erdőalji iskola. Mögötte található a moduláris iskola | Fotó: Maszol

Mindemellett felvetődött az is, hogy a konténeriskola épp a roma gyerekek szegregációját erősíti, miközben az önkormányzat évek óta hangoztatott célja a somlyói közösség integrációja volna. „Nincsenek rákényszerülve az integrálódásra, sőt csak erőre kapnak, hiszen maguk vannak egymás között. A Xantus János (Általános Iskola – szerk. megj.) pedig minden igyekezet ellenére konkrét roma iskolává kezd válni a maga összes alegységével. Míg más iskolák legnagyobb hányadban magyar gyerekeket fogadnak be és meg is van engedve nekik, hogy dönthessenek úgymond, mi, lakosok nyeljük le a békát. A szülők önköltségre hordozzák be a városba a kicsi gyerekeket, ha nem akarják zömében romák közé adni. A nagyobbak tömegközlekedéssel utaznak be, mikor a közvetlen közelben lenne intézmény, míg a roma gyerekeket iskolabusz és tömegközlekedés szállítja ingyen ki Erdőaljára” – fogalmazott beszélgetőtársunk.

Kényszerállapot

„Úgy gondoljuk, a lakosság rá van kényszerítve egy kellemetlen helyzet elfogadására. Véleménye, kérése komolyan véve nincs, csak a pénze kell, amit adóba befizet. Felvetődik a jogos kérdés, mégis meddig lesz így, mikor jön a beígért más megoldás? Ugyanis Sógor Enikő azt nyilatkozta, ez csak ideiglenes megoldás és dolgoznak a másik megoldáson, érdekelne minket, hogy állnak ezzel” – tette fel a kérdést interjúalanyunk.

A lakosság képviselője szerint az erdőaljaiak most várnak. Válaszokat főleg és azt, hogy a tél beálltával is zökkenőmentes lesz-e az áramellátás a környéken. „Zavargás nem volt gyerekek, felnőttek részéről, de mivel emiatt nagyon háborogtunk, elképzelhetőnek tartjuk, hogy mind a szülőknek, mind az alkalmazottaknak igen hangsúlyosan el volt mondva, hogy semmilyen baki nem történhet, már csak azért sem, hogy a mi aggályunk ne tudjon beigazolódni” – mondta beszélgetőtársunk.

Nem segít az indulatok csillapodásában az iskola bejáratára néhány hete kikerült tábla sem, ami megtiltja a helyszínen a fotó- és videófelvételek készítését. Erről és néhány sarkalatos témáról kérdeztük Sógor Enikőt, Csíkszereda szociális ügyekért felelős alpolgármesterét.

Jól működik az elektromos-hálózat

A lakossági felvetés szerint környezetszennyező lehet a konténerosztályok számára kialakított mosdók szennyvize, ha nem kezelik megfelelően. Erről Sógor Enikő elmondta, „a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság (DSP) helyszíni ellenőrzései megerősítették, hogy a víz nem szennyezett, és használatra alkalmas. Egy emésztőgödröt telepítettek, amelyet a Harvíz kéthetente kiszippant, a korábban lehelyezett emésztő tartállyal együtt, amely a kőépület ellátását biztosítja, így a rendszeres karbantartás biztosított”.

Szintén rákérdeztünk, hogy a konténerek világítása, fűtése – ami villanyárammal történik – mennyire terhelheti meg a környéket ellátó villamossági hálózatot, felvetődött-e valóban ilyen gond azóta, mióta működnek az osztálytermek. „A villamos rendszer megfelelően működik, és eddig nem adódott probléma az áramellátással, mióta az osztálytermek használatban vannak. A villanyellátás stabil, és biztosítja a szükséges világítást és fűtést” – mondta az alpolgármester.

Gördülékeny az oktatás

Az iskolai tanév első heteinek tapasztalataival kapcsolatban Sógor Enikő úgy fogalmazott, hogy az oktatás gördülékenyen és normál körülmények között zajlik, és az utaztatás is zökkenőmentes.

„A diákokat reggel otthonról felveszik, majd közvetlenül az iskolánál teszik ki, így a szállítási rendszer hatékonyan működik. A környéken lakók által korábban említett aggodalmak, például a közbiztonság vagy a közrend zavarása, eddig nem igazolódtak be. A szülők nem tartózkodnak a konténerek közelében, mivel a taplocai főépület titkárságára járnak a különböző ügyeket intézni. A gyerekek biztonságosan, az iskola területén maradnak, és nem engedik ki őket a kapun kívül” – osztotta meg az elöljáró.

Mindezt a Maszol érdeklődésére megerősítette Székely Adél, a Xantus János Altalános Iskola igazgatója is. Mint az intézményvezető elmondta, a 22 konténerben megfelelő körülményeket tudnak biztosítani a 95 érintett gyermek oktatásához. A moduláris iskola az osztálytermeken kívül tanári szobát, felzárkóztató helyiséget, mosdókat is magában foglal. Az eddigi tapasztalatok szerint az oktatás zökkenőmentesen, megfelelően zajlik – erősítette meg Székely Adél.

A GDPR szabályozásoknak megfelelően

Hogy miért került ki az iskola kerítésére a fotó-, illetve filmfelvételek készítését tiltó tábla? Mint azt Sógor Enikő és Székely Adél is elmondta, a fotó- és filmfelvételek készítését tiltó tábla az iskola kerítésére azért került ki, mert ezt a vezetőtanács külön eljárás keretében megszavazta és törvényesen jóváhagyta. „A döntés a GDPR szabályozásoknak megfelelően történt, amelyek szigorúan védik a személyes adatokat és a magánszférát. Az iskola belső rendszabályzata egyértelműen kimondja, hogy a területen nem engedélyezett felvételek készítése. Így a vezetőtanács hatáskörében hozott szabály alapján a tilalom érvényben van, és azt mindenkinek be kell tartania” – fogalmazott az alpolgármester. 

Fotó: Sógor Enikő személyes archívuma

A konténer-osztálytermek ideiglenes megoldását hangsúlyozta az önkormányzat a lakókkal való kommunikáció során. És hogy milyen közép- és hosszú távú megoldás jöhet szóba a csíksomlyói roma gyerekek iskoláztatása terén, és milyen lépéseket tettek, illetve szükséges még megtenni a végleges megoldás eléréséhez? 

„Több megoldási lehetőség kidolgozását indítjuk el. Közép- és hosszú távú terveink között szerepel két új iskola építése a központi övezetben: egy Montessori-módszeren alapuló és egy Waldorf iskola. Célunk, hogy a város szociálisan hátrányos helyzetű gyermekeinek olyan integratív oktatási lehetőségeket biztosítsunk, amelyek speciális felzárkóztató megoldásokat nyújtanak. Ezeket az iskolákat a Csendőrség birtokában lévő területen képzeljük el, a megvalósítás érdekében egy területcserét ajánlottunk fel a belügyminisztériumnak, amely öt hektárnyi területet érint. Emellett továbbra is vizsgáljuk az erdőaljai iskola bővítésének lehetőségét, de hosszú távon állandó épületben szeretnénk biztosítani a gyermekek oktatását, megszüntetve a konténertermek használatát” – mondta Sógor Enikő.

Nem érkezett belügyminisztériumi válasz

Az említett telekcserével kapcsolatosan érdeklődtünk Korodi Attilától, Csíkszereda polgármesterétől. A polgármesteri hivatal augusztusban másodszor ajánlott telekcserét a belügyminisztériumnak, amely a városközponthoz, illetve a Kalász negyedi temetőhöz közeli – kormányhatározat révén odaítélt – öthektáros területen állítólag egy lövészetgyakorlásra alkalmas termet is építene.

Az elöljáró megkeresésünkre elmondta, hogy egyelőre nem kaptak választ az ajánlatra Bukarestből, ám információik szerint a belügyminisztérium véleményezést kért a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőségtől a telekcserével kapcsolatosan. Mint Korodi Attila hangsúlyozta, a telekcsere kérdését mindenképpen napirenden tartják és igyekeznek azt pozitív fejlemények felé terelni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?