Baráti tűz Aurescura: távoznia kellene a külügyminiszternek?
Onnan érte példátlanul kemény hangú támadás Bogdan Aurescu külügyminisztert, ahonnan talán a legkevésbé számított. A Nemzeti Liberális Párton (PNL) egyik legismertebb politikusa Rareș Bogdan a tárcavezető alkalmatlanságáról beszélt, s arra tett utalást, hogy a titkosszolgálatok javaslatára került a román diplomáciát irányító tárca élére. Aurescu válaszában - ugyancsak közvetett módon - oroszpártisággal vádolta meg az európai parlamenti képviselőt.
Bogdan Aurescu külügyminiszter, Klaus Iohannis államfő bizalmi embere ellen indított támadást Rareș Bogdan, a PNL első alelnöke. Az európai parlamenti képviselő a Prima News hírtelevíziónak adott interjújában azt mondta, ha rajta múlva, eltávolítaná a külügyminiszteri pozícióból Aurescut. Az egykori újságíró megjegyezte: a román diplomácia jelenlegi vezetőjét nem a PNL jelölte a tárca élére. Akkori ki? - szegezte a kérdést a műsorvezető Rareș Bogdannak. A politikus válasza a következő volt: „az állam”. Ezt a megjelölést ilyen kontextusban arra való utalásként szokták használni, hogy a titkosszolgálatok állnak a háttérben. A PNL EP-képviselője, akit - Aurescuhoz hasonlóan - a liberális pártot a háttérből irányító államfőhöz lojális politikusként emlegetik, a jövőkép és a menedzseri képességek hiányát rótta fel a külügyminiszternek.
Az általában diplomatikusan fogalmazó Aurescu ezúttal meglepően „szabadszájú” nyilatkozattal vágott vissza Rareș Bogdannak. A PNL-hez közelinek tartott Digi 24 hírtelevízió megkeresésére a tárcavezető azt mondta, őt nem érdekli az EP-képviselő véleménye. Arra emlékeztetett, hogy Rareș Bogdan a háború közepette az ukrán gabona szállításának blokkolását sürgette a román határon. Mint mondta, az ilyen „alakok” támadásai megerősítik abban: jól csinálom, amit csinál. „Ez épp olyan, mintha a Szputnyik (az orosz állam által finanszírozott hírügynökség, portál - a szerk megj) támadna” - fogalmazott Aurescu, aki egyben frusztráltnak és boldogtalannak nevezte Bogdant.
Friss felmérések szerint a PNL támogatottsága alig haladja meg a húsz százalékot, kilenc százalékponttal van leszakadva az első helyen lévő szociáldemokratáktól, s csak párt százalékpont választja el a liberálisokat a harmadik helyen lévő, s népszerűségét egyre növelő Románok Egyesüléséért Szövetségtől. A PNL-t a legtöbb bírálat az utóbbi időben az ország külpolitikai kudarcaiért érte. A média és az ellenzék, de a koalíciós partner szociáldemokraták is bírálták a külügyi vezetést a schengeni csatlakozás elmaradása miatt. Azt is a román diplomácia számlájára írták, hogy nem lépett fel elég határozottan a Duna-delta megfelelő vízellátását fenyegető ukrán csatornamélyítés, illetve az Ukrajnában élő románok jogfosztása ügyében. Egy tavaly őszi felmérés adatai szerint a romániaiak többsége úgy látja, Bukarestnek inkább szuverenista politikát kellene folytatnia. A megkérdezettek hatvanegy százaléka támogatná ezt a fajta irányvonalat a globalista politikával szemben. Utóbbi támogatottsága mindössze tizenhat százalékos.
Andrei Marga volt külügyminiszter a Prima Newsnak nyilatkozva rendkívül gyenge érvnek nevezte Aurescu részéről a Szputnyik felemlegetését, „a kelet felé mutogatást” Rareș Bogdan bírálata kapcsán. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem egykori rektora szerint Romániának jelenleg „nincs külpolitikája”. Mint fogalmazott, Aurescu egy fegyelmezett funkcionárius, nem egy kreatív ember. „Víziója kellene legyen a világról. A külföldi partnerek akkor tisztelnek, ha jövőképed van, ha érveid vannak” - mondta Marga. Szerinte Aurescu az egyik olyan miniszter a kormányból, akinek mennie kellene.
CSAK SAJÁT