Azonosították a sepsiszentgyörgyi kultúrpalota felgyújtóit

Egy 14 éves fiú által gyújtott tűz miatt égett le a sepsiszentgyörgyi Szakszervezetek Művelődési Háza. A kiskorú két másik személlyel – egy szintén 14 éves fiúval és egy 21 éves lánnyal – tartózkodott tavaly októberben, a köznyelvben kultúrpalotaként ismert épületben, ahol a gyanúsított kiskorú tüzet gyújtott, és amikor a lángok elszabadultak, mindhárman elmenekültek a helyszínről, közölte a sepsiszentgyörgyi ügyészség.

Az vádhatóság szerint a nyomozóknak sikerült azonosítani a gyújtogatót egy 14 éves fiú személyében, aki ellen rongálás miatt folyik büntető eljárás, ami 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, írja a Covasnamedia.ro. Az ügyészség szerint, figyelembe véve, hogy a gyanúsított kiskorú, megúszhatja a börtönbüntetést és a bíró a bűnösségének megállapítása esetén nevelési intézkedéseket rendelhet el vele szemben.

Elsőként az épületben alvó hajléktalanra terelődött a gyanú

Mint arról beszámoltunk, tavaly október 28-ára virradó éjszaka hatalmas tűz pusztított a sepsiszentgyörgyi Szakszervezetek Művelődési Házában. Teljesen kiégett a nagyterem, a négyezer négyzetméteres ingatlan több mint egyharmada a tűz martalékává lett. A nagy erőkkel kivonuló tűzoltóknak mintegy öt órás küzdelem után sikerült eloltaniuk a lángokat. Szerencsére senki sem sérült meg az eset során, de az anyagi veszteség jelentős.

Fotó: Vörös T. Balázs

A tűzoltók egy 63 éves hajléktalant találtak az épületben, így elsőként rá terelődött a gyanú. Minthogy a kultúrpalota épületének elektromosáram- és gázellátását évekkel korábban megszüntették és villámcsapásról sem lehetett szó, így az egyedüli észszerű magyarázat az, hogy valaki tüzet rakott az épületben, és attól kapott lángra a bútorzat. Utólag a nyomozás során sikerült azonosítani az elkövetőt a 14 éves fiú személyében, aki társaival együtt elmenekült a helyszínről.

Napirenden a kultúrpalota problémája, de nem látszik a megoldás

Ha nem sikerül a közeljövőben tisztázni a sepsiszentgyörgyi kultúrpalota tulajdonjogát, bármikor újabb katasztrófa következhet be, hívta fel a figyelmet Kovászna megye prefektusa. Ráduly István szerint a szakszervezetek művelődési háza tulajdonjogának tisztázása nem tűr halasztást. A prefektus a tűzvész után felszólította a rendőrséget és a csendőrséget, hogy sűrűbben járőrözzenek a kultúrpalota környékén és őrizzék az állami tulajdont.

Mint arról beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat tavaly év végén petíciót indított a kultúrpalota tulajdonjogának megszerzéséért. Antal Árpád polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az épület a város területén van, ez még nem jelenti azt, hogy az önkormányzat feladata gondoskodni róla. A kultúrpalota ugyanis nincs a város tulajdonában, nem költhetnek rá pénzt, nem őriztethetik, sőt még be sem léphetnek oda.

Fotó: Karda Zoltán

Antal Árpád szerint az online aláírásgyűjtés célja, hogy a városháza felhatalmazást kapjon a lakóktól, hogy tovább harcoljon a „különböző állami hatóságokkal, a szakszervezeti maffiával, az igazságszolgáltatással” az épület tulajdonjogáért.

A városközpontban éktelenkedik a jobb sorsra érdemes épület

A polgármester felidézte az eddigi „küzdelmet”: 2014-ben készült kormánytervezet az ingatlan átadásáról, de azt az igazságügyi minisztérium nem hagyta jóvá, arra hivatkozva, hogy a szakszervezet is bele kell egyezzen, amit ez utóbbi nem tett meg. Ezután 2018-ban a Megyei Jogú Városok Országos Szövetsége fordult a kormányhoz, kérve, hogy rendezze az országban található szakszervezeti művelődési házak helyzetét.

A szerző felvétele

Akkor szembesültek azzal, hogy az országban 57 ilyen épület van, de négyféle tulajdonjogi helyzetben, ezért egyetlen rendelettel lehetetlen megoldani a problémát. Ezután 2020-ban a kormánykoalíció elé vitték az ügyet. Kiderült, hogy a pénzügyminisztérium leltári jegyzékében nem is szerepel a sepsiszentgyörgyi kultúrpalota. Ezt a helyi önkormányzat 2021-ben bejegyeztette a pénzügyminisztérium leltárába.

„Nem kell sok bizonyíték, hogy a szakszervezet nem jó gazdája az épületnek, ez alapján az állam megvonhatta volna a használati jogát, de az igazságügyi minisztérium ezúttal arra hivatkozott, ezt nem teheti meg, amíg a folyamatban levő tulajdonjogi per le nem zárul” – részletezte a sziszifuszi folyamatot Antal Árpád, aki emlékeztetett, hogy az önkormányzat 2021-ben büntetőjogi feljelentést is tett.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?