„Az ügyészség tegye a dolgát” – felelősségre vonást kér az IICCMER a gyermekek „kiírtásáért”

Feljelentét tett a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) a legfelsőbb bíróság ügyészségénél a plătărești-i 4-es kórházban elkövetett embertelenségek ügyében. A szervezet vizsgálatai alapján 1978 és 1991 között több mint 880 kisorút ért rossz bánásmód ebben a Bukaresttől 20 km-re fekvő, Călărași megyei intézetben; több mint 400-an pedig az életüket vesztették.

Fotó: IICCMER/archív felvétel

Florin Soare, az IICCMER szakembere kedden azt mondta, hogy a kommunista rezsim idején beutalt gyermekek közül legalább 474-en nem élték túl a szörnyűségeket, ami azt jelenti, hogy az intézetben meghaladta az ötven százalékot a halálozási arány abban az időszakban. Meglátása szerint a kórház 1978-ban, kifejezetten a fogyatékkal rendelkező bukaresti kiskorúak számára létrehozott szárnyát kimondottan azzal a céllal nyitották, hogy az oda beutaltakat „kiírtsák”.

„Magukra hagyott gyermekek voltak, akiket besorolták abba a bizonyos gyógyíthatatlan kategóriába. Három és tizennyolc év közötti gyermekek voltak. Ebben a központban mocsokban tartották őket, alultápláltak és alulfejlettek voltak. Bántalmazták őket, kikötötték őket, nyugatókat adtak be nekik, télen szó szerint fagyoskodtak. Erről nem csak vallomások vannak, hanem olyan iratok is, ahol az orvosi személyzet és még a vezetőség is elismerte, hogy a halálozási arányhoz a szobákban lévő hideg is hozzájárult. Telente gyakran csak 6-7 fok volt ott a hőmérséklet” – idézte az Agerpres Soaret.

A legtöbb elhunyt mindössze 3-5 éves volt, a leginkább kiszolgáltatott korosztály. „Azok, akik teljes mértékben az asszisztensektől, a gondozóktól függtek. (…) A gyermekek fele tüdőgyulladás miatt halt meg, a másik legjelentősebb kategória epilepsziás volt. Az elhunyt gyermekek közel 60 százaléka már beutalásuk első évében elhunyt, közel 12 százalékuk már az első hónapot sem élte túl” – sorolta az adatokat a szakember. Hozzátette, hogy feljelentésükben megnevezték azokat is, akik az intézet működéséért felelősek voltak, szerintük mostantól már az ügyészség felelőssége, hogy az összegyűjtött bizonyítékok alapján megállapítsák az érintettek bűnösségét.

Az ICCMER, mint ismeretes, korábban feljelentést tett egyebek mellett a szeretvásári (Siret) gyermek-pszichiátrián elkövetett szörnyűségek kapcsán is, a legfőbb ügyészség viszont megszüntette az eljárást. Az intézet tavasszal kérte az ügy folytatását. Becslésük alapján 1968 és 1990 között több mint 15 ezer kiskorú halt meg a kommunista rezsim idején gyermekotthonként működő 26 kórházban. A legtöbb haláleset a hírhedt Bihar megyei Csegődön történt, de feljelentést tettek a păstrăveni-i és a máramarosszigeti intézetben feltárt embertelen bánásmód kapcsán is.

Daniel Șandru, az IICCMER elnöke kedden jelezte azt is, hogy kérvényt nyújtott be a főügyészséghez annak érdekében az összes eddig benyújtott feljelentésüket egyesítsék, mert meglátása szerint egy sablon szerinti, szisztematikus „kiírtási séma” tapasztalható. „A romániai társadalom nem hordozhatja tovább még ezt a történelmi terhet is maga után. Már túl sok van. (…) Az ügyészek elé került most ez az ügy is. Arra kérjük őket, hogy tegyék a dolgokat” – mondta.

Az IICCMER, mint ismertes, korábban több kommunista láger-, illetve börtönparancsnok ellen is feljelentést tett. Kettőt közülük az emberiség ellen elkövetett bűnök miatt börtönbüntetésre ítélték.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?